Szentek adnak ihletet

Soroksáron, a Galéria ’13-ban Madarassy István ötvös- és szobrászművész tárlatát nyitotta meg a napokban Hámori József egyetemi tanár, aki többek között Jean Cocteau költészetéhez, Pilinszky János műveinek spirituális kisugárzásához hasonlította az idén hatvanesztendős ötvös-szobrászművész munkáit. A kiállítás után Madarassy Istvánnal beszélgettünk

2008. 04. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kiállításain szentek, ó- és újszövetségi motívumok élnek együtt. Honnan fakad műveinek szakrális indíttatása?
– A hit a neveltetésemből adódik, ma is hetente látogatom a gazdagréti Szent Angyalok templomában Lipp László atya miséit. Az ihletettség innen is ered. A konkrét vezérmotívumot nekem talán az ötvösök, aranyművesek védője, a tárlaton is látható Szent Eligius adta, ő a mesterségemhez legközelebb álló szakrális személyiség. Megmintáztam a festők védőszentjét, Szent Lukácsot, ez az alkotás is látható Soroksáron. Követték őket a többiek, talán legnevezetesebb Szent István király szobra, amely 2000-ben II. János Pál pápához került a Vatikánba, Mádl Ferenc köztársasági elnök első vizitjekor. Természetszerűen következett felesége, Gizella is. Vannak munkáim, amelyeket megrendelésre, templomok számára készítettem, így került Cserkeszőlőre, a Szent Benedekről elnevezett templomba a névadó szobra. Szent András alakját egy barátom rendelésére készítettem. Neki van három fia, Krisztián, András és Stefán. Mindhárom fiúnak készítettem egy szobrot, Szent Andrást tőlük kértem kölcsön, hogy e tárlaton szerepelhessen. A Biblia és a szentek ihletettséget és terveket fakasztó eltökéltséget adtak és adnak a jövőben is az elkövetkező munkákra. Azt tervezem, hogy minden magyar szentről szobrot készítek.
– Bibliai, ószövetségi motívumot dolgoz föl a tárlat középpontjában álló alkotás is…
– A Noé bárkája egy szakrális tematikájú biennáléra készült, ami évek óta működik Kecskeméten. Ennek háromszor voltam meghívott kiállítója. A pályázati kiírás úgy szólt, hogy a genezis könyveiből, történéseiből válasszunk ki egyet. Én Noéra gondoltam, azt a pillanatot rögzítettem, amikor az emberiséget sújtó özönvíz után Noé egy kövön áll a szivárvány alatt, amikor a galamb visszatér a hírrel, hogy a bárka készítője immár biztonsággal partra vonulhat.
– Ön rajzaiban is, szobraiban is ráhangolódik más művészetek motívum- és titokrendszerére is. Milyen hatással vannak önre más művészeti ágak?
– Soroksárra dél-franciaországi és velencei grafikáim sorozatát hoztam magammal. A költészet is a világ vigasztaló csodája, megérintettek író barátaim, Gyurkovics Tibor, Czigány György és mások opusai. A művek esszenciális élménye nyomán készült el a Költő szobra. Nagyon szeretem a zenét is, amikor tervezek vagy rajzolok, klasszikus muzsika szól. No akkor nem, amikor kalapálok, mert a munkám „kemény része” nem tűr zenei aláfestést, hiszen agyonnyomnám az akkordokat. A muzsika általában is inspiratív eszköz számomra, igyekszem színben, harmóniában, hangnemben is visszaadni a megörökítendő zenészt vagy a művét. Példaként mutatnám az Hommage a Liszt Ferenc című kompozíciót. Van egy sorozatom, amelyben fejeket és kezeket formáztam meg, ezek egyike Liszt Ferenc fali szoborképe, amely tiszteleg a nagy művész előtt, akit Magyarország adott a világnak. A virtuozitást akartam a keresztbe tett kézzel kifejezni, a kép kompozíciójához eredeti zongorabillentyűket használtam.
– Milyen tervei vannak?
– Ez a kiállítás március 31-ig tart nyitva. A nyár közepére, július 16-ra, a hatvanadik születésnapomra készülök egy összegzésre törekvő jubileumi kiállításra. Ettől függetlenül is folyamatosan dolgozom. Istennek hála, Magyarország bővelkedik megmintázni való szentekben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.