Szőts István híres filmregénye

A forgatókönyv a kész filmhez hasonlítva csúf hernyó, begubózott szürke báb, csak akkor tündöklik színes pompájában, ha a film tarka pillangója kikerül belőle – Szőts István, a magyar filmművészet egyik robusztus, kimagasló egyénisége írta le a költőien szép és fájdalmas mondatot saját forgatókönyvének bevezető tanulmányában.

2008. 04. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Végigolvasva a G. B. L. – Gróf Batthyány Lajos főbenjáró pere és vértanúsága című könyvet, keserű igazságnak tartjuk e kijelentést, hiszen az intenzív megjelenítőerővel összekomponált, képekben láttató irodalmi forgatókönyv mind a mai napig megfilmesítésért kiált.
Mit is kell tudnunk Szőts Istvánról, akitől nem szabad sajnálnunk a zseniális filmrendező epitheton ornansát? Erdélyben, Hunyad vármegyében, Szentgyörgyvályán született 1912-ben, így 1920. június 4-én hivatalosan hazátlanná vált saját magyar hazájában. Mint sokan a távoli vidékekről érkezettek közül, a Ludovika Akadémiát választja, a tiszti diploma megszerzése után festészeti tanulmányokba kezd, de újra módosítja pályáját, és elszegődik 1939-től 41-ig a Hunnia Filmgyárba gyakornok-mindenesnek, kitanulja a vágást, a szerkesztést, a rendezőasszisztensi, majd a rendezői munkát. Különleges drámai, balladai mozgóképekre kívánkozó képalkotó fantáziája először egy 1940-es, meglepően érett, kiváló portréfilm elkészítésére késztetik Kisfaludi Stróbl Zsigmondról.
Szőts István 1940-ben elkészít egy olyan filmet, amit ha nem követ egyetlen másik munka sem, akkor is a filmművészet legnagyobbjai közé emeli alkotóját. Az Emberek a havason a másik erdélyi székely alkotózseni, Nyírő József balladisztikus novelláját álmodja filmvászonra. A megrázó – eredeti helyszíneken forgatott – filmben elénk tárul egy egyszerű, gazdag lelkű havasi ember végtelen szerelme beteg felesége és határtalan bizalma Jézus Krisztus, a világ megváltója iránt, majd az elemi fájdalom az asszony halála miatt. S végül az egyszerű, tiszta székely emberek szolidaritása a bajba jutott ember iránt. Ami szavakban visszaadhatatlan, az a költői képiség, a metaforikus erő, amellyel Szőts István a tudatunkba égeti a rendkívüli történetet. E népi- nemzeti ihletésű filmes látásmód 1942-ben meghódítja a világot, a ma is talán legrangosabbnak számító, legrégibb nemzetközi filmes verseny, a velencei fesztivál fődíját hozza el alkotójának. 1947-re készül el második lenyűgöző nagy filmje Móra Ferenc Ének a búzamezőkről című regénye nyomán, amelyet maga Rákosi Mátyás tiltat be. A tiltással megszakad egy olyan erőteljes, eredeti filmes látásmód folytonossága a magyar filmművészetben, amelynek mind a mai napig érezzük a hiányát. Ausztriában kultúrfilmek rendezőjeként vált elismert alkotóvá, a hetvenes évektől kezdve egyre gyakrabban járt haza, de végleg soha nem telepedett vissza, az osztrák fővárosban halt meg.
A G. B. L. – Gróf Batthyány Lajos főbenjáró pere és vértanúsága című forgatókönyv ötletét negatív élmény indította el. Szőts István a hetvenes években beszélgetett iskolás lányának egyik budapesti barátnőjével a Batthyány téren, s kiderült, hogy a gyereknek fogalma sincs arról, ki volt gróf Batthyány Lajos. Ekkor határozta el, hogy filmforgatókönyvet ír e csöndes, a hazáért munkálkodó, békepárti politikusról, Széchenyi Istvánnal való hasonlósága megihlette Szőts Istvánt. Mindketten féltették fogyatkozó nemzetünket, s érezték, tudták: az Ausztriával való kiegyezés előbb-utóbb elkerülhetetlen, mert Ausztria a kisebbik rossz a másik veszélyhez, az oroszhoz képest.
Gróf Batthyány Lajos kivégzését koncepciós per előzte meg, a forgatókönyv azt követi nyomon, milyen mértékben szenvedett csorbát az igazság már a XIX. században is, ha a hatalom érdekei úgy diktálták. Szőts jegyzeteiből kiderül: rokonnak érezte Batthyány sorsát Nagy Imre, a törvénytelenül kivégzett 1956-os miniszterelnök fátumával is. A könyv az 1981-ben elkezdődött nyitás nyitányának közepén, 1985-ben megjelent a Magvető Kiadó gondozásában, de a film nem készült el. Sajnos túlélte alkotóját, bizonyítván, az 1990-től 1998-ig titokban nyíltan újjáépített posztkommunizmusban sem nagyon szerették, ha valaki emlékezteti a hatalom birtokosait a koncepciós perekre. Nem sikerült hát megérnie a rendező-írónak, hogy a begubózott forgatókönyvbábból kirepüljön a kész film. A könyv második kiadása karácsonyra jelent meg a Holnap Kiadó gondozásában. Érdemes elolvasni.
(G. B. L. – Gróf Batthyány Lajos főbenjáró pere és vértanúsága. Irodalmi forgatókönyv, II. kiadás, Holnap Kiadó, 265 oldal, 1900 Ft.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.