Gyakorlatilag csak a polgármester személye változott, a képviselő-testületet szinte az eredeti összetételben újraválasztották a balkányiak. Így a jelenlegi 13 tagú testületben heten az új polgármester támogatói, öten MSZP-színekben nyertek, míg egy képviselő párttámogatás nélküli független jelöltként jutott be. Fidesz-támogatással két független jelöltet választottak meg, míg a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetsége (Magosz) egy helyet szerzett az új testületben. (A választás eredménye április 17-én, a fellebbezési határidő lejártával válik jogerőssé. – a szerk.) A régi-új testületnek tagja lett Marjánné Rinyu Ilona is, aki január közepén azzal az indokolással kezdeményezte a testület feloszlatását, hogy nem tud a fideszes többségű testülettel együtt dolgozni, mert a jobboldali „nyolcak” sorra megvétózzák az elképzeléseit.
A testületoszlatás hivatalos magyarázata azonban sok embernek nem volt hiteles, mert néhány hónappal korábban robbant a sajtóban a „balkányi földmutyiként” ismertté vált ügylet. Amint azt korábban megírtuk, a Magosz által feltárt ügylet lényege, hogy Marjánné 74 éves, szerény körülmények között élő édesanyja hatvanmillió forintot meghaladó ajánlatot tett egy 214 hektáros állami gazdasági birtoktestre, majd el is nyerte annak vásárlási jogát az ugyancsak pályázó helybéli gazdákkal szemben. A tisztességtelen előnyszerzés gyanúja nem először vetődött fel a 2002 óta regnáló polgármesterrel szemben: néhány éve a piac és a buszmegálló kialakítása, majd a képviselők többsége által fiatalok lakásotthonának szánt állomásépület családi tulajdonba vonása borzolta a kedélyeket. A feszültség miatt január közepén Marjánné kezdeményezte a testület feloszlatást és az új választás kiírását.
Pálosi László megválasztott polgármester úgy látja, hogy a földügyek csak a jéghegy csúcsát jelentették Balkányban. Legalább ekkora súlyú probléma, hogy a közel 1,4 milliárd forintos költségvetéssel rendelkező településnek kétszázmillió forint adóssága van, amihez becslései szerint számlatartozásban még 50-100 millió forintnyi – a várossal szemben fennálló – követelés járul. Utóbbi összeg bizonytalansága az új városvezető szerint abból adódik, hogy évek óta nincs pénzügyi vezetője Balkánynak. De a jegyzői posztot is csak megbízottként, tehát ideiglenesen látják el hosszú ideje, amiről Pálosi László azt mondja: Marjánné Rinyu Ilonának kényelmesebb volt kinevezett jegyző nélkül kézi vezérléssel irányítani a várost, mint jogi kontrollal.
– Balkányban most tűzoltás kell, majd olyan kitartó és rendszerezett munka, ami megteremti a felelős gazdálkodás alapjait. A sok feladat közül kiemelkedik az iskola ügyének rendezése, aminek kollégiumi szárnyát másfél milliárd forintos pályázati forrás birtokában sem sikerült rendbe tenni. Ezt a munkarészt ugyanis a polgármester asszony és csapata elfelejtette a pályázatba belefogalmazni – mondja Pálosi László.
Nemvárt fordulat jön az időjárásban, mutatjuk mire számíthat