Uniós program robotfejlesztésre

Bármilyen szokatlanul hangzik is, az emberibb robot kidolgozásában komoly szerepet szánnak a kutyáknak. A most induló nemzetközi kutatásban az ELTE etológia tanszékének munkatársaira hárul a feladat, hogy megtalálják a kutyák viselkedésének azon vonásait, amelyeket majd az intelligens gépekbe is beprogramozhatnak.

2008. 04. 13. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tíz európai ország – köztük hazánk – vállalkozott arra, hogy közös erővel létrehozza az emberibb viselkedésű robotot; az Európai Unió a 7. Kutatás-fejlesztési keretprogramból összesen 8,5 millió eurót szán a 2012-ig tartó projektre. Magyarországról az ELTE etológia tanszékének munkatársai vesznek részt az egy hónappal ezelőtt kezdődött kutatásban.
Az ember idegenkedik a gépektől, még ha azok a legfejlettebbek is, és sétálni, táncolni, kommunikálni is tudnak. Nem hajlandó interakcióra velük, ha mégis, igyekszik azt mihamarabb befejezni, mert a robotokból szinte azonnal kiütközik a nem humanoid viselkedés. Ráadásul unalmasak, túl egyszerűek, és nem tudnak alkalmazkodni. Ha az intelligens gépek viselkedése a kutyákéra emlékeztetne, azaz reagálnának, képesek lennének kapcsolatot teremteni, kezdeményezni, az emberek jobban elfogadnák a jelenlétüket és a segítségüket – vázolta az elméletet Miklósi Ádám. A tanszék vezetője lapunknak elmondta, feladatuk az, hogy a legkülönfélébb helyszíneken és helyzetekben vizsgálják a kutya és az ember közötti interakció finom aspektusait. Egyszerű, majd egyre bonyolultabb teszteket végeznek majd az erre vállalkozó önkéntesekkel és állataikkal. Figyelik a kutyát, amikor egyedül van, a gazdája társaságában, séta közben. Megvizsgálják, miként reagál, ha az ember valamilyen eszközt manipulál, és hogyan jelez, amikor közölni akar valamit. Mit tesz a gazda és kutyája betanítás közben, miként viselkednek az akadályokkal teletűzdelt agilitypályákon, milyen a viszony a segítő kutya és vak társa között. E tapasztalatok felhasználásával a robotot képessé tehetik arra, hogy testmozgással vagy szavakkal jelezze, ha valamit nem ért, sőt arra is, hogy kezdeményezzen.
A magyar eredmények alapján a programban részt vevő országok kutatói értékelik majd a robot és az ember viselkedése közötti különbségeket. Ezenkívül orvosolják a technikai gondokat, például javítják a gépek látását, a mechanikáját, a magyar vizsgálatok eredményét lefordítják az informatika nyelvére, és az adatokat betáplálják a szerkezetekbe. Mindezek végén a kész, reményeik szerint a kutya segítségével humanizált robotot egyetemisták tesztelik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.