A vasárnapi voksoláson a földügyletekről is véleményt mondanak a balkányiak – véli Pálosi László, a Fidesz polgármesterjelöltje. E mutyikra Budai Gyula, a Magosz szövetségi igazgatója irányította rá a figyelmet először tavaly ősszel, amikor szóvá tette, hogy Marjánné Rinyu Ilona hetven év feletti édesanyja, aki nem balkányi lakos, egy állami földekre kiírt pályázaton hatvanmillió forintot meghaladó ajánlati árral 214 hektár jó minőségű termőterület vásárlására nyert jogosultságot. Budainak az ügylettel több baja is volt. Nem értette, hogyan nyerhet nem helyben lakó ember helybéli gazdálkodókkal szemben vásárlási jogot, fel nem foghatta, miből fizeti ki az idős aszszony a föld árát, amikor a Balkánytól néhány kilométerre lévő lakhelyén az előző évben még csak önkormányzati támogatással tudta beszerezni téli tüzelőjét, és végül, azt sem értette, hogyan engedheti meg magának egy regnáló polgármester, hogy jogtalan előnyszerzés gyanújába keveredjen. A gyanúért persze egy más logika szerint működő országban Budai Gyula fejét is meg lehetne mosni: miért feltételezi, hogy a helyi gazdák rovására polgármesteri rokont előnyhöz juttató döntnökök pártpolitikai háttéralkuk nyomán jutnak ilyen elhatározásra. Mindenesetre a balkányiak körében a polgármester anyjának földszerzési kísérlete ugyancsak felháborodást keltett.
– A Marján és a Rinyu családok nem most próbáltak először etikátlanul vagyont szerezni – mondja Rácz Imre, a Magosz Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei elnöke, aki egyébként balkányi gazdaember, és hosszú évek óta tagja a képviselő-testületnek. Mint meséli, elsőként az ütött szöget az emberek fejében, hogy a buszmegálló meg a piac alkalmas helyre költöztetésében kulcsszerepre szánt fatelepet váratlanul megszerezte a polgármester asszony családi vállalkozása. Aztán az állomás épületének olcsó pénzen való bekebelezése következett, ami azért volt nagyon fájdalmas, mert azt a város ingyen kaphatta volna meg hasznosításra a MÁV-tól. – Mi, a sokat emlegetett, örökösen kötözködő, és minden haladásnak gátat vető „nyolcak”, azt szerettük volna, hogy a fiatalok lakásgondjainak enyhítésére alakítsunk ki lakásokat az épületben. A polgármester asszony viszont magánhasznosításban gondolkodott. Vállalkozási ötleteit egyébként a kormányzat honorálta is: abban az időszakban, amikor a város mindössze kétmillió forint állami támogatást tudott „kiharcolni”, az ő cégük több mint kilencvenmillió forintos pályázati forrással megtámogatva kezdhetett elképzelései kivitelezéséhez – fogalmaz kissé epésen a helyi gazda. (Marjánné Rinyu Ilona tegnapi kérdésünkre ismét azt válaszolta, nem kíván élni a megszólalás lehetőségével.)
Mindezek ismeretében nem meglepő, hogy a 7700 lelket számláló Balkány ugyancsak paprikás hangulatban készül a vasárnapi megmérettetésre. Persze, nem mindenki gondolja úgy, hogy Marjánné hibázott. A város honlapján például olvasni néhány olyan bejegyzést is, ami arról szól, hogy vagyonosodásán nincs mit csodálkozni, hiszen a polgármester mindig is tehetős ember volt, akinek volt mit aprítania a tejbe, miért kell hát háborogni azon, hogy a fél várost fel tudta vásárolni. Egyelőre nyílt kérdés, hogy ezzel a mentalitással hányan azonosulnak Balkányban. Erről hozzávetőleges képet legfeljebb a pénteki MSZP-kampányzárón nyerhetnénk. Ám, ha meghívást kapnánk sem tudnánk megosztani tapasztalatainkat a tisztelt olvasóval. Szombati számunk megjelenésekor ugyanis, már kampánycsend lesz Balkányban. Mindenesetre, a csütörtöki Fidesz-kampányzárón épületen kívül és belül csaknem ezer ember jelenléte nem azt igazolja, hogy a vasárnapi szavazók túlzottan azonosulnának a közösség kárára történő gazdagodást természetesnek vevő gondolkodással.
A nagygyűlést némi „városjárás” előzi meg a vasárnap ringbe szállók és támogatóik részéről. Pálosi László Kósa Lajos Fidesz alelnök, Jakab István Magosz-elnök és Budai Gyula társaságában beszélget a megye politikusaival, nyugdíjasokkal találkozik a tulajdonos saját süteményeit feltálaló Oázis presszóban, és meglátogatja a város önkormányzat utáni legnagyobb munkaadóját, a Mezősthal Kft.-t is. Utóbbi helyen kiderül, a „nagy” munkaadó 55 embert foglalkoztat, s impozáns megrendelései ellenére élethalálharcot folytat a fennmaradásért a pangó acélszerkezeti piacon.
Kedélyes beszélgetések, a nyíregyházi Mandala Dalszínház Tolcsvay Talpra, magyar!-ja, és a Kállai Kettős Táncklub fergetegesei után körülbelül este hétkor kezdődik is a politikai show. Először a magoszosok, Jakab István és Budai Gyula, majd a megyei Fidesz-vezetők, Tilki Attila elnök és Seszták Oszkár megyei közgyűlési elnök ajánlják a megjelentek figyelmébe a jobboldali tizenhármakat. Utóbbi szóvá teszi, hogy a képviselő-testület és a polgármester asszony között kialakult vitában felajánlotta jószolgálati közreműködését, ám Marjánné nem ért rá Seszták Oszkárral találkozni. Majd Pálosi László lép a mikrofonhoz. Átláthatóságot, tiszta gazdálkodást, utakat, fejlődést, az iskolák megtartását ígéri, és ironikusan „védekezik” kampány során őt balról ért vádakkal szemben. Leginkább azt az állítást figurázza ki, ami arról szól, hogy ő, mint frissen sült jobboldali polgármester megválasztása esetén minden pedagógust azonnal lapátra tesz.
Az estet egy hosszabb fellépéssel Kósa Lajos Fidesz-alelnök és debreceni polgármester zárja, akiről megszólalásakor nyomban kiderül, hogy meghívása telitalálat volt a kampányzáró nagygyűlést szervező Budai Gyula részéről. Amellett ugyanis, hogy igazi showmanként magával ragadja a közönséget, könnyed humorral és szarkasztikus beszólásokkal fűszerezett elemzéseiben néhány, a választás tétje szempontjából igen lényeges összefüggésre hívta fel a figyelmet. Például arra, hogy nem feltétlenül baj, ha egy politikus botrányokkal (is) felhívja magára a figyelmet, a támadások ugyanis érhetik a közösség érdekében hozott döntéseiért is. Az viszont baj, ha a botrányok arról szólnak, hogy a politikus saját zsebre halászik a zavarosban. Utalt arra is, nem valószínű, hogy adott politikai helyzetben a kormány színével azonos testületválasztás nagy előnyöket jelentene egy településnek, mert az ország szegény, és a lojálisok azt kapják jutalmul, amit az ellenzék büntetésként attól a koalíciótól, amelyik gyakorlatilag már nincs is. Tehát a helyi politikus csak a saját településéhez lehet lojális úgy, hogy megérti: nincs szocialista járda vagy fideszes járda. Csak járda van, és az embereket ez érdekli Balkányban is – fogalmazott a debreceni polgármester.
Szavaztak az olvasók: ez Magyar Péter legbotrányosabb kijelentése