A gyilkost még nem neveztük néven

Vasárnap, május 4-én lett volna Nagy Gáspár ötvenkilenc éves. Nagytilajban szombaton, a Kossuth-díjas költő sírkőavatásának méltóságteljes gyászünnepén mintegy kétszázötven ember vett részt. Telt házas rendezvényen mutatta be hétfő este a Magyar Írószövetségben a Magyar Napló és a Magyar Katolikus Rádió Nagy Gáspár–Szakolczay Lajos Ameddig temetetlen holtak lesznek című kötetét és a hozzá csatolt CD-t. A műsorban részt vett Oláh János költő, Lovász Irén énekes, Bolla Mihály hegedűművész, Borbély T. András színművész, Juhász Judit, a Magyar Katolikus Rádió igazgatója műsorvezetésével.

2008. 05. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Akár fölemelő örömöt is érezhetnék a régóta tervezett kötet megjelenése miatt, ha nem szomorítana el Nagy Gáspár költő barátjaként az élet és főként a halál igazságtalansága – köszöntötte a bemutatóra érkezett rokonokat, írótársakat, a költő tisztelőit Oláh János író, a kötetet sajtó alá rendező Magyar Napló Könyvek főszerkesztője. A könyvben található Nagy Gáspár–Szakolczay Lajos interjúbeszélgetésekből, Szakolczay Lajos érzékeny és értő tanulmányából, a versekből és szépprózákból, a fényképekből és a hanghordozóból mozaikszerű teljességgel tárul elénk egy kiemelkedő költő és egy tiszta ember portréja. Oláh János elmondta, hogy Nagy Gáspárt fiatal, kezdő, de már akkor érett költőként Rózsa Endre, a Kilencek költőcsoport azóta elhunyt tagja hozta el közéjük egy szombathelyi találkozón. A különleges képekben, bibliai hevületű gondolatkörben mozgó költő haláláig megmaradt hiteles, nagyszerű embernek és írónak minden minőségében. Először a Móra könyvkiadó, majd a Magyar Katolikus Rádió tehetséghalász, értékérzékeny szerkesztőjeként, családapaként, a rendszerváltoztató csöndes forradalom emblematikus alakjaként. Magáról a könyvről és a CD-ről az írótárstól, a baráttól, Szakolczay Lajos irodalomtörténésztől hallottunk előadást. Nem is palástolta meghatottságát, amikor megidézte azt a közös művet, amelynek létrehozásában társszerzője volt a jelenlévők nagy része. Nagy Gáspár ötvenedik születésnapjára Szakolczay Lajos egy személyes antológiát komponált versekből, prózákból, rajzokból, festményekből, amelyeket a költő barátai ajánlottak föl, vagy készítettek az ünnepi alkalomra. Nagy Gáspár a Magyar Írószövetségben vette át az ajándékot, s megkérdezte: miért nem vártál ezzel a hatvanadik születésnapomig? – Mert te már most megérdemled – hangzott Szakolczay Lajos válasza. Nem hitte volna, hogy barátja már nem ezen a földön éri meg – majd jövőre – a hatvanadik születésnapját. Mint ahogy azt sem gondolta volna senki, hogy Szakolczay Lajos Nagy Gáspár-interjúja könyv alakban csak posztumusz könyvként lát napvilágot.
A jeles irodalomtörténész arra törekedett, hogy a könyvből kikristályosodjon: Nagy Gáspár életművének és életútjának fundamentuma a tiszta erkölcsiség, a keresztény hit és a feltétel nélküli hazaszeretet. És arra is föl akarja hívni a figyelmet: Nagy Gáspár prózaíróként sem mindennapi tehetség volt.
Életműve ékesen bizonyítja, mennyire értelmetlen a morálcentrikus keresztény nemzeti elkötelezettség és a modernizmus szembeállítása. Klasszikussá vált Öröknyár: elmúltam 9 éves című költeménye az elkötelezettség és a bravúros formai, tipográfiai megoldások együttélésének megvalósulása. Ezért a versért vonták meg Nagy Gáspártól 1984-ben az írószövetség titkári megbízatást, mert benne követelte a 301-es parcellában nyugvó halottak eltemetését. „egyszer majd el kell temetNI/és nekünk nem szabad feledNI/a gyilkosokat néven nevezNI/”. Szakolczay Lajos bevallotta, akkor „kapott össze” kicsit Nagy Gáspárral, amikor a költő bevallotta, hogy a besúgóiért is imádkozni szokott. Akkor azt felelete neki: amíg nem sikerült néven nevezni, nemcsak a gyilkosokat, hanem a besúgókat sem, akiknek jelentős része erkölcsileg és anyagilag megbecsült pozíciót élvez, talán korai a megbocsátás. Most már érti, Nagy Gáspár költészetének sarkalatos erénye, hogy együtt él a megbocsátó krisztusi humanizmus és a fájdalom, mert még mindig temetetlen holtakkal van tele az ország.

Kibiztosított beszéd. Nagy Gáspár (1949–2007) költő, író a népi-nemzeti, keresztény irodalom kiemelkedő képviselője. Tehetségét Nagy László, Kormos István, Rózsa Endre fedezte föl. Kötetei: Koronatűz (1975), Kibiztosított beszéd (1987), Ameddig temetetlen holtak lesznek (Szakolczay Lajossal közös, posztumusz, 2008) a magyar irodalom jelentős eseményének számítanak. Volt a Móra kiadó, a Hitel szerkesztője, haláláig a Magyar katolikus Rádió Irodalmi Osztályának vezetője. Díjak: József Attila-díj (1986), Ratkó József-díj (1994), Balassi emlékkard (1999), Kossuth-díj (2000).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.