A naiv totalitás önfeledt teljessége

O L V A S Ó

2008. 05. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szikrák és tövisek címmel jelent meg Marsall László Kossuth-díjas költő új verskötete a Széphalom Könyvműhely gondozásában. A könyv híven illeszkedik az eddigi életműhöz: filozofikus összetettség, kemény és kifinomult képi világ, veretesen kimunkált ritmus, önfeledt játékosság jellemzi. Az új kötetben fölerősödik a szarkasztikus, ironikus látásmód, a magasrendű humor. Marsall a maga egyedi módján folytatja a magyar költészetnek azt a vonulatát, amely először Weöres Sándor lírájában teljesedik ki, ahogy maga is nemegyszer elmondta.
A nyelv stílusromantikáját, a szavak második, hangulati jelentését aknázza ki a Töredékek egy elképzelt természeti nép mítoszaiból című, tíz egységből álló költemény, amelyben Marsall azt a lélekállapotot igyekszik visszaidézni, amelyben az ember azonosul az aranykorral, amikor minden élőlény közvetlen kapcsolatot tudott teremteni a teremtő Istennel: „Nézz bárhová, oldalpillantással akár, Öreg-kutya-Húgom szimatol. Talál rücskös köveken kormos kagylót. / Kagylókürt, valaki beléebúj – Gőz sivít.” Mi más lehetne hitelesebb eszköze annak a lénynek, aki nemcsak a szavaival, hanem az érzékszerveivel is képes volt társalogni a látható és a mindennél fontosabb láthatatlan világ lakóival, mint a költészet. A költő pedig ma sem lehet más, mint közvetítő a két dimenzió között, modern sámán vagy táltos. Marsall László költészetének másik markáns sajátossága, hogy különleges erővel képes azonosulni a másik művészeti ág képviselőjével, többek között a zenével, ahogy teszi ezt a Bartók II. című költeményében. A költői játékosság magasrendű képződménye és lecsapódása a címadó ciklus, amelyben bőségesen találhatók utalások a modern líra múlt századi nagyságainak életművére. Többek között Christian Morgensternére, aki azok közé a költők közé tartozik, akik a nyelv határtalan mozgékonyságát, a képzelet és a képzettársítások sebességét a végtelenségig fokozni képesek. A Híradók a tébolydából című Morgensternnek ajánlott költeményben makacsul tér vissza a morgensterni morbiditás és a Marsall Lászlóra jellemző rezzenékenység és hiperérzékenység. A filozofikus, morbid, játékos, gyermekded költeményekhez kiválóan illeszkednek a prózaversek és a rádiójelenetek. Intellektuális feszültség és játékos filozófia tükröződik a Fonák idill a rendelőben című jelenetben, amelyben egy pszichológusnő, egy gyerek és egy játék mackó szerepel, s mondanunk sem kell, hogy a lélekbúvárnő alulmarad a szellemi párbajban mind a gyermekkel, mind a mackóval szemben, illusztrálván azt a tételt, amit Csukás István, Lázár Ervin, Marsall László egyaránt vallanak: minden gyermek zseniális, csak a legtöbbjük később elfelejtkezik róla.
(Marsall László: Szikrák és tövisek, versek, Széphalom Könyvműhely, 110 oldal, 1200 Ft.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.