Aki két diktatúra üldözöttje is volt

Az Éghajlat irodalmi kávéházban tegnap Somogyváry Gyula Dal, amelyet nem daloltak végig című balladisztikus kisregénykötetét mutatta be az Auktor Kiadó vezetője, Lothringer Miklós és Salamon Konrád történettudós.

2008. 05. 25. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vitéz Somogyváry Gyuláról, írói nevén Gyula diákról szüleinktől, nagyszüleinktől hallottunk. Több mint fél évszázad kényszerű agyonhallgatását törte meg az Auktor Könyvkiadó, amikor 2001-ben végre megjelentette Gyula diák öszszes versét és műfordításait. Azóta sorozatban látnak napvilágot a jeles író egykor nagy hatású regényei is, a Virágzik a mandula, az 1848–49-es szabadságharc napjait megidéző Tűzoszlop. A Dal, amelyet nem daloltak végig című kisregény Magyarország nagy romlásának kezdeteiről szóló jajkiáltás. Somogyváry Gyula hitelesen tárja életművében az olvasók elé a trianoni országcsonkítás valódi okait. A szégyenteljes őszirózsás forradalmat, majd az 1919-es vérvörös puccsot, amely az 1945-ben elkezdődött orosz-szovjet megszállással folytatódott. Bár két diktatúra üldözöttje is volt, a zsidótörvények és a deportálások elleni keresztény humanista harcosként megjárta Mauthausent, majd meghalt 1953-ban a kistarcsai internálótáborban, Somogyváry munkásságával szemben ma is előítélettel viseltetnek. Pusztán azért, mert kimondja az igazságot: a két világégés tragikus történéseiért és a következményekért egyformán felelősek a győztesek és a vesztesek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.