Egy alázatos szívű tolmács

Raksányi Gellért Kossuth-díjas művész, a Nemzet Színésze, a Nemzeti Színház örökös tagja kedden, nyolcvanhárom éves korában elhunyt. A művészt az OKM saját halottjának tekinti.

2008. 05. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A sokkoló hír fájdalmát enyhíti, hogy Raksányi Gellért, aki az epizódfigurákat ugyanolyan tökéletesen valósította meg, mint az álomszerepeket, elérte azt, amit művész elérhet. Emlékezetünkbe tolulnak robusztus alakításai, a több mint ötven szerep történelmi sikerfilmekben, a Rákóczi hadnagyában, emblematikus művészfilmekben: a Magyarokban, a Körhintában és az Édes Annában. A számára mindennél fontosabb színpadon, a világot jelentő deszkákon volt Biberach a Bánk bánban, Vukovics Sebő Illyés Fáklyalángjában, Szmirnov Csehov Medvéjében. A magyar és a világirodalom emlékezetes szerepeinek és a magyar irodalom legszebb verseinek megszólaltatásával elérte, hogy Biberach s mindenekelőtt nemzeti imáink, a Himnusz és a Szózat Raksányi Gellért senkivel össze nem téveszthető, olykor bársonyos, máskor pengeéles basszbaritonján szólalnak meg képzeletünkben. Nehéz volna elsorolni azokat a tévéfilmeket, kabaréjeleneteket, amelyekre az ő robusztus humorának köszönhetően emlékezünk. Telitalálatos alakításai a Rózsa Sándor című tv-sorozatban és a Szomszédok című teleregényben meglehetősen megemelték e feledhető alkotások színvonalát. Profi módon, magas szinten azonosult minden szereppel, ugyanakkor mindig, minden körülmények között önmaga volt. Életművéhez tartozott az önfeledt komédiázó erő is, amellyel a közönség elé varázsolta a vele történt eseményeket. Feledhetetlen élmény volt, amikor Rákay Philip Ketten a korzón című műsorának vendégeként elmesélte, hogyan veszett el kicsiny gyermek korában, s találta meg egy vadászkutya, akinek a Kutyu becenevet köszönheti.
2003-ban Tolcsvay Béla énekművész szerkesztésében kiadott egy CD-t, amelyen az örökkévalóság számára együtt rögzülnek a magyar irodalom legnagyobb klasszikus költeményei, mások mellett Tompa Mihály Forr a világ, Ady Endre Imádság háború után, Kosztolányi Dezső Üllői úti fák, Márai Sándor Halotti beszéd, Gyurkovics Tibor Ország című művei. Elragadtatott gratulációmra így felelt: „Kutyunak ez kutya kötelessége volt. Arra törekedtem, hogy a legalázatosabb szívű tolmácsa legyek nagy költőinknek, atyait-apait beleadjak, mert időskorban rettenetesen vigyázni kell arra, hogy az ember ne éljen vissza a közönség elnéző tapintatával. Jó lenne átadni a bennünket követő nemzedéknek egy olyan stafétabotot, amely nem szöges, meg lehet fogni, és tovább lehet vele szolgálni a közönséget. A mi lemezünk esetében a szándék nemességéhez nem fér kétség. Hogy sikerült-e közel hoznom a gyerekekhez, valamint a szó szépségére, a haza feltétlen szeretetére áhítozó felnőttekhez a számomra szentségként tisztelt magyar irodalom csúcsteljesítményeit, nem az én tisztem megítélni.”
Sikerült, Kutyu bácsi. Neked soha nem volt szükséged a közönség elnéző tapintatára, mert kivívtad a közönség nagyra becsülő tiszteletét és feltétel nélküli szeretetét azzal a két dologgal, aminél nincs a világon fontosabb: makulátlan erkölcsi erőddel és hatalmas tehetségeddel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.