Formálódik a digitális univerzum

A Petőfi Irodalmi Múzeumban bizonyos időszakonként összegyűlnek a testvérmúzeumok munkatársai, az irodalom barátai, valamint a sajtó képviselői. Ilyenkor a kötetlen beszélgetésekkel, tárlatvezetésekkel megízesített előadásokon azok is teljes képet kaphatnak a múzeum gazdag kínálatáról, akik először látogatnak az irodalom szentélyébe.

2008. 05. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy olyan folyóirat harminchárom évfolyamáról nyújt teljes képet a Százéves a Nyugat című kiállítás, amely a két világháború közötti, békebeli magyar irodalom egyik emblémája volt. Irigylésre méltó korszak ez, ahol a legendák még valódiak, egymás után születnek lapok, amelyek mögé fölsorakoznak a magyar irodalom kiemelkedő képviselői. A korabeli kiváló folyóiratok, de még a heti- és a napilapok is büszkén vallják, hogy az igazi újságírás az irodalom édestestvére, az értékek közvetítése és a tiszta magyar nyelv művelése, nem egymást kizáró, hanem egymást feltételező fogalmak. Ebben a korszakban a Nyugat ízlésformáló eszköz, a magyar és az összeurópai kultúra egységét megvalósító fórum volt, ahol együtt publikáltak, alkottak a korszak kiemelkedő képviselői, s nem volt divat a kizárólagosság, mint itt és most. Igen csak meghökkennek azok, akik a Nyugat örökségére hivatkozva zárnák ki az irodalomból a nemzeti elkötelezettségű költészetet, ha szembesülnek néhány statisztikai adattal. A Nyugatban Ady Endre mintegy négyszáz verset publikált, Babits Mihály ennek mintegy a felét, és Erdélyi József, a maga kettőszáz megjelent költeményével összehasonlíthatatlanul gyakrabban jelent meg a nyugat hasábjain, mint a klasszikus Nyugat-nemzedék egyik emblémája, Juhász Gyula. Öröm látni abban a korszakban, amikor az érettségi vizsga már-már zanzásodott, hogy a PIM internetes játékának jóvoltából mindenki megszerkesztheti a Nyugat szerzőinek műveiből a saját, ideális, virtuális Nyugat-számát is. Ez az izgalmas játék egyszerre teszi próbára a kreativitást, és bővíti a manapság lebecsült, ám a valódi műveltségből kihagyhatatlan lexikális tudást is. A múzeum ugyanakkor a megvalósítja a hagyományőrzés és a modernizmus egységét. A Márai a PIM-ben című tárlat, az Éljen a grund – 100 éves A Pál utcai fiúk című kiállítás digitalizált változata és a Digitális Akadémia – utóbbi hazánk legnagyobb digitális könyvtára és a múzeum virtuális értékkészlete bizonyítja, hogy a sokat kárhoztatott internetet is lehet jó, nemes célok szolgálatába lehet állítani. Így fokozatosan létrejöhetne a magyar irodalom digitális univerzuma.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.