Hetvenéves a romantikus hős

2008. 05. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nincs az országban magyar film- és irodalomszerető ember, aki ne Tordy Géza arcával idézné fel magában Jókai Mór romantikus történelmi nagyregényéből Baradlay Jenőt. Az önfeláldozó, krisztusi, humanista embert, akinek alkatától ugyan idegen az 1848-as forradalom és szabadságharc jó vitézének szerepe, de keresztény hite, családszeretete egyenrangúvá avatja hős bátyjával, aki helyett vállalja a mártírhalált. A regényből készült klasszikus Várkonyi Zoltán-film örökbecsű sikerének egyik kulcsa Tordy Géza visszafogott, intellektuális, belülről megformált szerepjátéka, amellyel életre keltette a mű legbonyolultabb jellemét. A színész, akit az 1964-es bemutató után egy egész ország megismert és a szívébe zárt, tegnap ünnepelte hetvenedik születésnapját.
Ilyenkor a szubjektív, személyes élményekkel együtt megidézzük az életutat, annak megannyi stációját. Pályáját 1956-ban a Kaposvári Csiky Gergely Színházban kezdte, nyomban példát mutatván kivételes közéleti bátorságából, 1956. október 26-án a Zrínyi Miklós Kör ünnepi gyűlésén ő mondta el a Szózatot. Ezután egy ideig vidéken, Kaposváron, majd Szegeden játszott. Az amnesztiát követően, 1963-ban nevezték ki a Színművészeti Főiskola tanárává, 1967–1995-ig volt legendás alakja a Vígszínháznak, miközben rendezőként is meghatározó szereplőjévé vált a magyar színházművészetnek. Hitelesen formálja meg, hogyan válik egy császárhű tisztből igazi szabadsághős Sára Sándor 80 huszárjának egyik főszerepében. Démonian szuggesztív játékát csodálhatjuk Dosztojevszkij Bűn és bűnhődésének színpadi változatában Porfirij, a könyörtelenül igazságos bíró alakmásaként.
Ugyanezt a sokoldalúságot „hozza” Tordy rendezőként is. Színpadra álmodta A vörös postakocsit, a III. Richárdot, de közel áll hozzá Móricz Zsigmond dzsentriábrázolása, amelyet a Nem élhetek muzsikaszó nélkül rendezésével bizonyított.
Nehéz volna felsorolni Tordy Géza minden kitüntetését. Jászai Mari-díj, Ruttkay-díj, Ajtay Andor-díj, Erzsébet-díj, kiváló művész cím. 1991-ben, ha megkésve is, de megkapta a legnagyobb hazai elismerést, a Kossuth-díjat.
A sokoldalú, kiváló művész azok közé tartozik, akik a legnagyobb elismerések birtokában ünnepelhetik meg hetvenedik születésnapjukat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.