Annak kellene örülni, hogy a fesztiválon az igazgató, Zentai Péter László szorongásai alaptalannak bizonyultak: jól vizsgázott az új helyszín, a Millenáris központ. Bár pénteken és szombaton délelőtt is késett a Budapest Kongresszusi Központban megszokott nyüzsgés, délutántól kezdve vasárnapig már szép számban érkeztek az új helyszínre. Hogy mennyit vásároltak, majd kiderül az összegzésnél.
A Jövő Házának nevezett központi épületben a hazai szépirodalmi profilt teljes mértékben vállaló kiadók az emeletre, rejtettebb zugokba szorultak, amiatt mindegyik joggal füstölgött, mondván: ez nem a magyar irodalom, hanem a nagy könyvkiadók és könyvterjesztők ünnepe. Mégis örömmel töltötte el a Kortárs Kiadó vezetőjét, Ambrus Évát és Ambrus Lajos író-szerkesztőt, hogy Fehér Béla Alszik a doki Betlehemben című új regényét sokan dedikáltatták az íróval. – Az alszik a doki Betlehemben számomra a rendszerváltozás egyik legjobb regénye: egy deklasszálódott család infernális története – jellemezte a könyvet a pályatárs és szerkesztő Ambrus Lajos, a váratlan tumultus kellős közepén. Ironikus és elementáris korrajz, hajszálpontos és elemi erejű nyelvi megvalósításban.
Szombaton nagy sor kígyózott Temesi Ferenc dedikálásán is, sokan szignáltatták vele az Amszterdam stb. című új regényét. A szomszédos Széphalom Könyvműhely pavilonjánál szintén az igényes magyar irodalom diadalát ünnepelhettük, Jókai Anna Kossuth-díjas író Elbeszéltem I–II című gyűjteményes novelláskönyve és a többi Jókai Anna-könyv is szépen fogyott a fesztivál minden napján. Ám szívet melengető érzés, hogy Marsall László Kossuth-díjas költő Szikrák és tövisek című verseket, versprózákat és mini- drámákat tartalmazó könyvét is veszik – mondta Mezey Katalin a Széphalom Könyvműhely vezetője, aki maga is költő.
Komoly érdeklődés mutatkozott Bella István Mintha tükrök között beszélnék című hátrahagyott versei iránt is, amelyet a Felsőmagyarország Kiadó rendezett sajtó alá. A Püski Könyvesház sátránál Püski István, a kiadó igazgatója elmondása szerint A nap gyermekei – Nartok című könyv volt a legnépszerűbb kiadványuk, amely jász-alán hősmondákat tartalmaz.
A szabadtéri sátraknál Bedő Katalin, a fiatal KönyvFakasztó Kiadó vezetője ajánlotta Mitch Alboom Keddi beszélgetések Életről és Halálról című spirituális indíttatású kötetét, amelytől Moody Élet az élet után című sikerkönyvéhez hasonló fogadtatást vár. Betérve a Fogadóba, amelyben a gyermek és ifjúsági kötetek sorakoznak szép számban, Cs. Tóth János, a Móra Kiadó igazgatója ajánlja a bőséges kínálat szakmai szenzációját, a Sárkánykórus című gyermekverskötetet, amely egy kitűnő felvidéki magyar költőnő, Cseh Katalin munkája Kállai Nagy Krisztina rajzaival.
A kiadó sátra előtt hosszú sor állt. Egy Limerickben élő ír alkotó, Darren Shan Démonvilág című sorozatának hatodik könyve váltott ki ekkora érdeklődést a kis olvasókból. Az író, akit az új Rowlingként is emlegetnek, maga dedikálta a Móra vendégeként a gyerekeknek szóló vámpírregényeit, köztük a legújabbat, a Végítélet – feltárul a pokol című könyvet. E sorozat műveihez képest a Harry Potter szelíd, spirituális regényfolyam, Shan regényeiben ugyanis patakokban ömlik a vér. A kor és a pénz szava nagy úr, s úgy tűnik, a Móra Kiadó mostanában igencsak halad a korral.
Holnap jön az igazi tél!