A közrendőr rovására védik a parancsnokot?

Más beosztásba helyezték azt a Készenléti Rendőrségen dolgozó közrendőrt, G. Csabát, aki kedden terhelő vallomást tett parancsnokára egy 2006. október 23-i bűntény ügyében. Bár információink szerint összehangolt stratégia áll a kisrendőrök beáldozása és a parancsnokok védése mögött, ezt egyre többen megelégelik.

2008. 06. 30. 17:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kitervelt stratégia húzódhat meg annak a hátterében, hogy a 2006 őszi brutális tömegoszlatások kapcsán megvádolt közrendőrök mellé kirendelt ügyvédek elsősorban a parancsnokokat védik, és csak másodsorban a gondjaikra bízott vádlottakat – értesült lapunk. Rendőrségi forrásaink szerint egyre több kisrendőr elégeli meg, hogy olyan vallomás megtételére próbálják rákényszeríteni, amely köszönő viszonyban sincs a valósággal, és ezért védőt váltanak, mert nem hajlandók mások helyett bűnhődni. A felettesüknek való falazásnak az az ára, hogy őket súlyos börtönbüntetés és lefokozás veszélye fenyegeti.
Ennek köszönhető, hogy a közelmúltban két bírósági szakban lévő büntetőeljárásban is váratlan fordulat következett be, és a vádlott rendőrök felettesüket nevezték meg a bűncselekmény elkövetőjeként, illetve felbujtójaként. A két ügy közös jellemzője, hogy a vádlottak elégedetlenek voltak a rendőrség által kirendelt korábbi védőjükkel, és Magyar György személyében új ügyvédet kértek fel, hogy hatásosabban képviselje érdekeiket. Közvetlenül az ügyvédváltás után tört meg a jég, és vallotta azt a közelmúltban Zs. László és Sz. Zsolt, hogy a parancsnokuk utasítására írták alá egy 2006. október 23-i sértett előállítási jegyzőkönyvét, holott ők abban az akcióban részt sem vettek. A két férfi éppen amiatt kerülhetett a vádlottak padjára, mert az ő nevük szerepel a jegyzőkönyvben. Állításukat 11 rendőr tanú is megerősítette, akik azt is alátámasztották, hogy eléjük tették a parancsnok vallomását, hogy annak megfelelően nyilatkozzanak. A másik ügyben G. Csaba vádlott kedden azt vallotta, hogy nem ő, hanem parancsnoka törte el szándékosan egy megbilincselt férfi ujját 2006. október 23-án, és ő a továbbiakban nem hajlandó tartani a hátát felettesének. Információink szerint tegnap állománygyűlést hívtak össze a Készenléti Rendőrségnél, és G. Csabát más pozícióba helyezték, hogy ne az általa gyanúba kevert parancsnok alárendeltjeként kelljen szolgálnia.
Magyar György ügyvéd érdeklődésünkre úgy nyilatkozott: a folyamatban lévő büntetőügyekről nem kíván részleteket közölni, azonban általánosságban elmondta, a védelem kompetenciája addig terjed, hogy az általa védett vádlottak bűnösségét lehetőség szerint a bíróságok ne állapítsák meg, viszont nem feladata a valódi elkövetők felelősségre vonásának elősegítése, az ugyanis a nyomozó hatóságok dolga.
Gaudi-Nagy Tamás, a Nemzeti Jogvédő Alapítvány ügyvezetője szerint a parancsnokukra valló kisrendőrök esete is azt mutatja, hogy szigorú felelősségre vonással lehetőség nyílik a valódi elkövetők személyének felfedésére. Hozzátette: ezzel megtört az eddigi sorösszezárós tendencia, és remélhetőleg a folyamat folytatódni fog.
Az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium sajtóosztályán cáfolták, hogy létezne olyan utasítás vagy irányelv, amely alapján a kirendelt védőknek nem a megvádolt közrendőrök, hanem parancsnokaik védelmét kellene ellátniuk. Hozzátették: a Készenléti Rendőrség parancsnoka vizsgálatot rendelt el a két említett ügyben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.