Fazekas István elmondta: támogatásának elsődleges indoka az anyanyelv tisztaságához való ragaszkodás. Meggyőződése, hogy ha az irodalomban a tényleges értékek nem kapnak rangjukhoz méltó támogatást, elismerést és nyilvánosságot, akkor az irodalom felhígul. Ez az utóbbi húsz évben be is következett, a felhígulásnak pedig hozadéka az anyanyelv romlása, korcsosodása. Ha pedig romlik az anyanyelv, akkor romlik szellemi teljesítőképességünk is, csökken a lelki önvédelmünk.
– Az utóbbi évtizedekben a magyar nemzet, pontosabban a magyar anyanyelvűek közössége folyamatosan olyan helyzetekbe, kerül, amelyek nem pusztán a tudatát fenyegetik, de sokszor még az egzisztenciális, fizikai létét is.
A költő-politikus három évvel korábban jogászként megkereste a támogatási problémákkal küzdő Hitel című folyóiratot, s megtalálta az ellenszert: nyílt alapítványként létrehozta a Hitelért Alapítványt, amelyhez bárki csatlakozhat. S ekkor ébredt rá, hogy annak, aki teheti, bizonyos értelemben erkölcsi kötelessége a nemzeti öntudatot legmagasabb szinten éltető magyar irodalom támogatása. A Kortárs, az írószövetség egyik lapja az idén hat és fél millió forinttal kevesebb támogatást kapott, mint tavaly. Így szerkesztői olyan helyzetbe jutottak, hogy alig tízezres nagyságrendű fizetést kapnak, és a szerzőknek is alig tudnak tiszteletdíjat fizetni. A szerkesztőség Fazekas Istvánt mint Százhalombatta alpolgármesterét kereste, ő pedig mintegy példát mutatva, saját, adózott jövedelméből segítette meg a lapot. Ugyanakkor előterjeszti a polgármesteri hivatal testületi ülésén is azt a javaslatát, hogy ezentúl a nemzeti folyóiratok és könyvkiadók részesüljenek rendszeres támogatásban. Ezért csak annyit kérnek, hogy a folyóiratok a város kulturális életéről időről időre tájékoztassák olvasóikat, de ennél is fontosabb, hogy a szerkesztők és a szerzőgárda otthonra leljen a település kulturális életében, s részt vesznek többek között író-olvasó találkozók szervezésében, kulturális pályázatok zsűrizésében, kiadványok megszerkesztésében, ami mindkét félnek kölcsönös érdeke. Hasonló együttműködés kialakult már Balatonfüred és a Széphalom Könyvműhely között, ennek mintájára Fazekas István többek között Százhalombattával, illetve a kistérség egyéb városaival, Érddel, Tárnokkal szeretne kapcsolatot teremteni, ugyanis az állam itt és most szinte minden területen kivonult a kultúra támogatásából. Pedig Fazekas vélekedése szerint az irodalom, a művészetek, a közoktatás támogatása a legjobb közhasznú befektetés hosszú távon, kamatostul visszatérül, hiszen a nemzet és a legfiatalabb generációk elemi érdekeit szolgálja.
Fazekas Istvánnak egyébként a könyvhétre két műve jelent meg a Hungarovox Kiadó gondozásában. Ezeket a szerző vasárnap délután háromkor dedikálja a kiadó sátránál. A Megnyerhető veszteségeink című prózai kötetben szerepel egy Diáknapló, amely Magyarország 1981–85-ig terjedő időszakáról tart görbe tükröt az olvasónak, s vannak benne irodalomkritikák, politikai írások. Az író-költő úgy érzi, ha a bennünket fenyegető hatalmas morális, gazdasági problémákat az irodalomban néven nevezzük, hosszú távon akár a javunkra is válhatnak. A másik, a Kutyafán a fakutya című gyermekverskötet a költő két kislányának illusztrációival látott napvilágot.
Dedikálások a tegnap megnyílt könyvhéten. Juhász Ferenc Kossuth-díjas költő nyitotta meg tegnap délután négykor a 79. Ünnepi Könyvhetet. Ma délután háromtól négyig dedikálja Ferdinandy György Csak egy nap a világ című novelláskötetét, négytől ötig Végh Attilával dedikáltathatják az olvasók a Hamuszáj című verskötetét a Magyar Napló sátránál.
Este a közönségnek lehetősége nyílik arra, hogy együtt hajózzon a magyar irodalom jeleseivel. A Lánchíd pesti hídfőjétől indul el fél hétkor a Budapest hajó, amelyen Magyar Napló szerkesztői, szerzői, Az év novellái, Az év versei, Az év esszéi című kötet és az írószövetség könyvkiadójának könyvheti termése várja az érdeklődőket. A hajójegy ára levásárolható a hajó fedélzetén.
A többség elítéli Magyar Pétert és a visszavonulását akarja