A magánember az irodalom segítségére siet

Fazekas István költő civilben jogász és Százhalombatta alpolgármestere. Azért is kerestük föl éppen most, a könyv ünnepén, mert úgy hírlik, megelégelte a magyar irodalom legújabb kori nyomorát. Egy példaértékűnek szánt gesztussal, magánemberi támogatással sietett a Kortárs című folyóirat segítségére.

2008. 06. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fazekas István elmondta: támogatásának elsődleges indoka az anyanyelv tisztaságához való ragaszkodás. Meggyőződése, hogy ha az irodalomban a tényleges értékek nem kapnak rangjukhoz méltó támogatást, elismerést és nyilvánosságot, akkor az irodalom felhígul. Ez az utóbbi húsz évben be is következett, a felhígulásnak pedig hozadéka az anyanyelv romlása, korcsosodása. Ha pedig romlik az anyanyelv, akkor romlik szellemi teljesítőképességünk is, csökken a lelki önvédelmünk.
– Az utóbbi évtizedekben a magyar nemzet, pontosabban a magyar anyanyelvűek közössége folyamatosan olyan helyzetekbe, kerül, amelyek nem pusztán a tudatát fenyegetik, de sokszor még az egzisztenciális, fizikai létét is.
A költő-politikus három évvel korábban jogászként megkereste a támogatási problémákkal küzdő Hitel című folyóiratot, s megtalálta az ellenszert: nyílt alapítványként létrehozta a Hitelért Alapítványt, amelyhez bárki csatlakozhat. S ekkor ébredt rá, hogy annak, aki teheti, bizonyos értelemben erkölcsi kötelessége a nemzeti öntudatot legmagasabb szinten éltető magyar irodalom támogatása. A Kortárs, az írószövetség egyik lapja az idén hat és fél millió forinttal kevesebb támogatást kapott, mint tavaly. Így szerkesztői olyan helyzetbe jutottak, hogy alig tízezres nagyságrendű fizetést kapnak, és a szerzőknek is alig tudnak tiszteletdíjat fizetni. A szerkesztőség Fazekas Istvánt mint Százhalombatta alpolgármesterét kereste, ő pedig mintegy példát mutatva, saját, adózott jövedelméből segítette meg a lapot. Ugyanakkor előterjeszti a polgármesteri hivatal testületi ülésén is azt a javaslatát, hogy ezentúl a nemzeti folyóiratok és könyvkiadók részesüljenek rendszeres támogatásban. Ezért csak annyit kérnek, hogy a folyóiratok a város kulturális életéről időről időre tájékoztassák olvasóikat, de ennél is fontosabb, hogy a szerkesztők és a szerzőgárda otthonra leljen a település kulturális életében, s részt vesznek többek között író-olvasó találkozók szervezésében, kulturális pályázatok zsűrizésében, kiadványok megszerkesztésében, ami mindkét félnek kölcsönös érdeke. Hasonló együttműködés kialakult már Balatonfüred és a Széphalom Könyvműhely között, ennek mintájára Fazekas István többek között Százhalombattával, illetve a kistérség egyéb városaival, Érddel, Tárnokkal szeretne kapcsolatot teremteni, ugyanis az állam itt és most szinte minden területen kivonult a kultúra támogatásából. Pedig Fazekas vélekedése szerint az irodalom, a művészetek, a közoktatás támogatása a legjobb közhasznú befektetés hosszú távon, kamatostul visszatérül, hiszen a nemzet és a legfiatalabb generációk elemi érdekeit szolgálja.
Fazekas Istvánnak egyébként a könyvhétre két műve jelent meg a Hungarovox Kiadó gondozásában. Ezeket a szerző vasárnap délután háromkor dedikálja a kiadó sátránál. A Megnyerhető veszteségeink című prózai kötetben szerepel egy Diáknapló, amely Magyarország 1981–85-ig terjedő időszakáról tart görbe tükröt az olvasónak, s vannak benne irodalomkritikák, politikai írások. Az író-költő úgy érzi, ha a bennünket fenyegető hatalmas morális, gazdasági problémákat az irodalomban néven nevezzük, hosszú távon akár a javunkra is válhatnak. A másik, a Kutyafán a fakutya című gyermekverskötet a költő két kislányának illusztrációival látott napvilágot.

Dedikálások a tegnap megnyílt könyvhéten. Juhász Ferenc Kossuth-díjas költő nyitotta meg tegnap délután négykor a 79. Ünnepi Könyvhetet. Ma délután háromtól négyig dedikálja Ferdinandy György Csak egy nap a világ című novelláskötetét, négytől ötig Végh Attilával dedikáltathatják az olvasók a Hamuszáj című verskötetét a Magyar Napló sátránál.
Este a közönségnek lehetősége nyílik arra, hogy együtt hajózzon a magyar irodalom jeleseivel. A Lánchíd pesti hídfőjétől indul el fél hétkor a Budapest hajó, amelyen Magyar Napló szerkesztői, szerzői, Az év novellái, Az év versei, Az év esszéi című kötet és az írószövetség könyvkiadójának könyvheti termése várja az érdeklődőket. A hajójegy ára levásárolható a hajó fedélzetén.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.