A méregdrága robot nem segített

Több mint százhatvanmillió forintot költöttek az adófizetők pénzéből arra a tűzszerészrobotra, amelyet Kovács Gyula posztumusz hadnagy is használhatott, aki ennek ellenére egy pokolgép hatástalanítása közben halt meg Afganisztánban. A speciális gépet egy, az MSZP holdudvarához sorolható vállalkozástól szerezte be a honvédelmi tárca. Miközben tart a vizsgálat a haláleset körülményeiről, Szekeres Imre a sikereinkről beszélt Brüsszelben.

2008. 06. 22. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bruttó 162,6 millió forintért vásárolta a Honvédelmi Minisztérium (HM) azt a speciális tűzszerészrobotot, amelyet a napokban elhunyt Kovács Gyula posztumusz hadnagy raja használt Afganisztánban. Mint ismeretes, az eddigi vizsgálati eredmények szerint a katona halálához az is hozzájárulhatott, hogy a gép nem volt képes hatástalanítani egy út menti pokolgépet. A HM tájékoztatása szerint a haditechnikai beszerzésekre vonatkozó szabályok szerint vették meg a robotot a magyar Combat Kft.-től. A szaktárca – mint közölték – olyan tűzszerészrobot-készletet szerzett be, amely a legkorszerűbb kategóriába tartozik.
A Combat Kft. számos nagy értékű tendert nyert el a 2006. őszi események után a rendőrség tömegoszlató felszereléseinek fejlesztésére kiírt pályázatokon is, gyakorlatilag a készenléti rendőrök házi beszállítója lett. Ez nem lehet véletlen, hiszen a cég egyik ügyvezető igazgatója a rendőrség különleges terrorelhárító szolgálatától leszerelt, azóta is közismerten jó szocialista kapcsolatokkal bíró Wéber János. Korábbi tényfeltáró újságcikkek alapján elmondható, hogy a Combat régebbi tulajdonosa, Németh Árpád is szocialista politikusok holdudvarához sorolható.
A Combat Kft. másik ügyvezetője, Székely Herbert neve sem ismeretlen a széles nyilvánosság előtt, hiszen az üzletember a néhai Fenyő János egykori munkatársa volt, a liechtensteini Setara alapítvány kuratóriumi tagjaként részben ő felelt a sajtómágnás halála után cégeiért kapott 14-15 milliárd forintért. A Combat más beszerzések révén is kapcsolatba került a honvédséggel, megvehette például azokat a BTR–80-as katonai járműveket, amelyeket Iraknak kívántak továbbértékesíteni.
A HM közlése szerint a szolgálatteljesítés közben életét vesztett Kovács Gyula posztumusz hadnagy halálesetének ügyében indított vizsgálat jelenleg is tart. A vizsgálat lezárásának nincs határideje, de arra törekszenek, hogy a vizsgálat minél hamarabb befejeződjön. Azonban ez csak azután történhet meg, miután az összes körülményt megvizsgálták és kiértékelték a hatóságok és a szakértők. A vizsgálatot a helyi hatóságok és az ISAF szakértőinek bevonásával, a honvédség tartományi újjáépítési csoportja, valamint a Magyar Honvédség szakértői végzik.
A szaktárca médiaosztálya tegnap bejelentette azt is, hogy az Afganisztánban hősi halált halt magyar katona temetésének költségeit a Magyar Honvédség viseli, és az elhunyt családjának gyorssegély is jár. A minisztérium közleménye szerint a HM csoportos baleset-biztosítási szerződései alapján a biztosító ötmillió forintot fizet a hozzátartozóknak. A katona élettársának özvegyi nyugdíj is jár.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.