A Szahara Mozartja

S Z O M S Z É D O L Ó Csupán öt óra autóút Budapesttől, és több ezer éve megszakítatlan polgári kultúrába csöppenünk. Büszke lakói a világ városi szentélyének nevezik, amit nehéz cáfolni, amikor minden kapualjból klaszszikus zene szivárog, és a graffitik sem punkegyüttesek nevét örökítik meg, hanem azt, hogy „Salzburg kultur Stadt”.

2008. 06. 25. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár a pöffeszkedő rekordok inkább taszítják a csöndes sétákra, bensőséges párbeszédekre, lélegzetelállító látképekre vágyó utazót, a mai Ausztria legöregebb városa, amely Közép-Európa legnagyobb épen megmaradt katonai építményét rejti a világ legrégebb óta fennmaradt kötélvasútjával, talán éppen legjeinek köszönheti zavarba ejtő légkörét. Nekünk, magyaroknak különösen nyugtalanító élmény lehet, hogy néhány órányira düledező fővárosunktól ott éli a maga minőségi és hagyománytisztelő életét több évezred háborítatlan (kis)városiassága – azon hegyek között, ahonnan hajdanán elindultak a bencés szerzetesek a nyugat-magyarországi jurtalakók megszelídítésére is. Salzburg számunkra nem elsősorban a muzsika és Mozart városa, hanem – akárcsak Prága – szembesülés mindazzal, ami honi város sosem volt és sosem lehet.
Ha az idelátogatónak csak röpke órái vannak erre a világra, nem érdemes a kötelező programokkal feszélyeznie magát, és végigrohannia a mozarti emlékhelyek, a különféle barokk kastélyok, kertek vagy a száznál is több templom turisztikai nyomvonalán. A legjobb és legszebb, amit tehet: az óvárosból egy perc alatt felliftezik a tölgyesekkel, alpesi rétekkel,
kis várakkal tagolt, gyönyörű Mönchsberg hegyre, és kényelmes tempóban végigsétál a kitűnően jelzett ösvényeken – ügyelve arra, hogy Salzburg panorámája a lehető legtöbb szögből mutatkozzék meg. A lifttől félórás gyalogút vezet a szomszédos várhegyen fekvő Festung Hohensalzburghoz, amelyet a XI. században, az invesztitúraharc alatt kezdtek építeni, és amelyet soha senkinek nem sikerült bevennie. A salzburgi vár alapos bejárása önmagában legalább fél napot igényel, mert amikor az ember betelt a középkori katonai építészet e remekművével, még szinte semmit sem látott a „belbecsből”, nem beszélve a számtalan magyar vonatkozású emlékről, amelyet az osztrákok azért diszkréten kezelnek.
A szokásosnál bőségesebb és izgalmasabb kard-, illetve kínzóeszköz-gyűjtemény mellett a magyar látogató ugyanis olyan ínyencségekre bukkanhat a salzburgi Rainer-ezred igényesen berendezett – sajnos azonban leginkább német nyelvű – vármúzeumában, mint például a több évszázad hősi harcait átfogó bevetési térkép. Ezen bizony szerepel a kuruc háborúk („Kurutzenkrieg”) számos hadszíntere és települése, így az erdélyi Szamosújvár, Beszterce, Rábahídvég, valamint az 1848–49-es szabadságharc Kápolnája és Csornája. Hiába, közös történelmünknek több nézőpontja létezik.
Nem szükséges különösebb történelmi perverzió ahhoz, hogy az ember idejének jelentős részét a salzburgi köztemető (Kommunalfriedhof, Gnesier Strasse 8.) bejárásával töltse. Bár konkrét cél vezérelt oda, amint belépünk az egyik oldalsó kapun, elveszünk a részletekben: egy Felsőeőry Nagy szép, XIX. századi síremlékébe botlunk; de a Fehér, a Bálint család és még számos magyar név mutatja a Monarchia és a Monarchia utáni világ kapcsolódási pontjait. Az „angol beteg”, a pocsék és hazug hollywoodi film főszereplője, a mai Burgenland területén, az egykori nyugatmagyar Borostyánkőn született és a salzburgi kórházban elhunyt Almásy László sírját keressük órákig – mindhiába. Pedig – ha élhetünk képzavarral – a Szahara-kutatás Mozartja legalább egy útmutató táblát megérdemelne, ha már a sírját nemrégiben szépen rendbe tették.
Hosszan értekezhetnénk egy másik temető, az ősi városmagban található Szent Péter-főapátság melletti legalább ezerötszáz esztendős sírkertről is, a középkori haláltáncos motívumokkal díszített vörös márványsírokról vagy a hegyfalba fúrt katakombaszentélyekről, meg arról, milyen az, amikor kulturált Eb-lázban ég egy kisváros, és Ausztria-szerte nemzeti lobogókkal aggatják tele a sztrádákon száguldó autókat. Mindenesetre aki csak a futballért megy Salzburgba, az is feltétlen szánjon időt arra, hogy az utcák labirintusában kutassa a kiegyensúlyozottság osztrák titkát.

Jó tudni. Fényűző szálloda, az ötcsillagos Schloss Mönchstein Hotel (www.monchstein.at) meghívására érkeztünk Salzburgba. Akinek megengedi a pénztárcája, hogy egyetlen éjszakáért két személyre 345–1290 eurót fizessen, vagy akár azt, hogy 15 000 euróért/nap ötven fő számára egész várkastélyt kibéreljen (reggelivel), az pazar helyen, közvetlenül az óváros fölött magasodó Mönchberg hegy fennsíkján pihenhet. A várszálloda ablakaiból beláthatók a Salzach folyó festői kanyarulatai, a túlparti régi városrész a Mirabell kastéllyal, és csak néhány perc séta az óvárosba szállító lift.
A Schloss Mönchstein Hotel munkatársa kalauzolt bennünket a hegy gyomrába: öt szint mélységben fúrtak le, hogy a lakosztályok, a szauna és gőzfürdő, a teljes spa-részleg, illetve a teraszos étterem helyet kapjon a salzburgi érsekek egykori palotájában, amelyet stilizálva átépítettek, bővítettek néhány éve. A Mönchstein Hotelben a reprezentáció megelőzi a gyakorlatias szempontokat, ezért az elegancia híveinek ajánljuk. Minket például az egyik toronyszobában szállásoltak el, amely nyáron a klíma ellenére is meglehetősen meleg. Meghitt hangulatú a „világ legkisebb étterme”, az ablakaival a négy égtájra néző két-négyszemélyes szeparé. Az ugyancsak szép panorámájú nagyobbik étterem kínálata fenséges, a halk klasszikus zene mellett valóban ötcsillagos kiszolgálásban és menükben volt részünk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.