A Tempevölgyétől a Vörösmarty térig

A könyvhéten két városban is jártam: csütörtökön és pénteken Balatonfüreden, szombaton és vasárnap Budapesten kóstoltam bele az ünnepi kavalkádba. Füreden nyárias melegben volt részünk, mire a fővárosba értem, változékonyra fordult az idő, ami nem mindig kedvezett a látogatóknak. Már csak a mai ráadásnap van hátra.

2008. 06. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Cserép László fesztiváligazgató elmondta, hogy mintegy negyven kiadó terméséből ad hétfő estig bőséges kínálatot Balatonfüreden, a kikötő és a híres Tagore sétány szögében felállított pavilonsor. Spiró György Kossuth-díjas író köszöntötte a város könyvkarneváljának látogatóit. Őszintén fájlalta, hogy a legújabb nemzedékekben megcsappant az olvasási kedv, ám egyetemi oktatóként azt tapasztalta, hogy nagyon sok minden múlhat a középiskolai tanításon. A balatonfüredi Lóczy gimnázium azon kevés iskolák közé tartozik az országban, ahonnan felkészült, tájékozott, olvasott gyerekek érkeznek az egyetemekre – mondta az író. Nem mindennapi irodalmi csemege, rendkívüli színészi teljesítmény volt a Petőfi Irodalmi Múzeum felolvasó színpadának előadása. Füst Milán rejtélyes múzsája című dokumentumjátékát Petrányi Ilona állította össze, Deák Krisztina rendezte a költőóriás levelezéséből. Kulka János és Tóth Ildikó színművész felejthetetlen előadással ajándékozta meg a balatonfüredi közönséget.
Pénteken Bóka István, Balatonfüred polgármestere köszöntötte a szép számmal megjelent embereket, akik a korai kánikulában elzarándokoltak a Tamáshegyi út 24. szám alatti Ferencsik János-villához, ahol felavatták a kétszeres Kossuth-díjas karmester emléktábláját. Illényi Katalin, Ferencsik János unokahúga gondozza a házat. Ferencsik János az ő nagymamájának házában tett látogatások és nyaralások során szeretett bele e festői környékbe. Végtelenül hálás, hogy Balatonfüred polgármestere szívügyének tekintette az emléktábla felállítását, amelyet Kocsis Zoltán zongoraművész avatott fel. A világhírű muzsikus Ferencsik- esszéje már olvasható a Tempevölgye című folyóirat első, mutatványszámában. Cserép László, a balatonfüredi fesztivál főrendezője és Bóka István polgármester a Silver Hotel konferenciatermében tartott bemutatón a füredi könyvhét fénypontjaként értékelték a lapot. Joggal, abban a korszakban, amikor lépten-nyomon szűnnek meg folyóiratok, egy Balaton melléki kisváros nem kevesebbre vállalkozik, mint hogy először kéthavonta megjelentessen egy kulturális, művészeti tudományos folyóiratot. Az első szám anyagát főként a füredi a Salvatore Quasimodo költői és a Bertha Bulcsú prózaírói verseny győzteseinek műveiből válogatott a két szerkesztő, Praznovszky Mihály irodalomtörténész-főszerkesztő és Cserép László szerkesztőségi titkár.
Szombaton és vasárnap a pesti Vörösmarty téren sokan megfordultak a Széphalom Könyvműhely sátránál, ahol Mezey Katalin gyűjteményes verskötetét, Jókai Anna a Jákob lajtorjája című regényének tizedik kiadását dedikálta, de szép számmal látogattak el Temesi Ferenchez, aki az Amszterdam stb., Ambrus Lajoshoz, aki a Lugas – more patrio, és L. Simon Lászlóhoz, aki a Japán hajtás című kötetét és annak CD-változatát dedikálta. A Hungarovox Könyvkiadó sátránál Madarász Imre irodalomtörténész Kultusz, vita feledés című kötete bizonyult a hétvége egyik slágerének. Az olasz irodalom és kultúrtörténeti kötet azt vizsgálja, hogy milyen utóélete lehet egy klasszikus vagy modern írónak, illetve életművének. A Hungarovox edíciójában jelent meg Kaiser László Elfogult beszélgetéseim című kötete, amelyben huszonkét esztendő interjútermése szerepel. Az első 1984-ben készült Gyurkovics Tiborral, az utolsó 2006 decemberében Nemeskürty Istvánnal. Tóth Erzsébet költő ezúttal prózai írásokat tartalmazó Szívhangok című könyvét dedikálta. A könyv java részét tárcák és publicisztikát teszik ki, és egy március 15-i beszéd. – Soha nem hittem abban, hogy a költő ne politizáljon, természetes igénnyel fordulok az ország ügyei felé – mondta Tóth Erzsébet. Kovács István költő a Széphalom Könyvműhelynél megjelent A barátság anatómiája című könyve a magyar–lengyel kapcsolatok történetét tárja fel a kiegyezésig. A következő kötet – a huszadik századi lengyel kapcsolatokról – egy éven belül megjelenik. A legnépszerűbb kötetnek Varga Zoltán Valahogy mindig félúton című életrajzi regénye bizonyult. A volt FTC-labdarúgó a hazaszeretetről, a családról, a hűségről mond el örök érvényű gondolatokat. Könyvét még ma délután kettőkor és háromkor is dedikálja a Püski-sátorban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.