Botránygyanús érettségi vizsga

Az oktatási jogok biztosához fordult az írásbeli magyarérettségi miatt Szolnoki Tibor oktatási szakértő, mert véleménye szerint rossz a szövegértési feladathoz mellékelt javítókulcs. A szakember szerint újra kellene íratni a vizsgát, mert a javítókulcs a tizenhét feladatból kilenc esetben rossz, hat esetben pedig vitatható megoldást ad.

2008. 06. 19. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az oktatási jogok biztosához fordult az egyik oktatási szakértő, mert szerinte a középszintű érettségi vizsga szövegértési feladatához kapcsoló javítókulcs rossz volt. A sérelmezett szövegértési feladat egy Nádasdy Ádám nyelvésszel készített interjúhoz kapcsolódik. Szolnoki Tibor szerint a baj katasztrofális: a kitűzött feladat rossz, a kiszabott hatvan perc alatt megoldhatatlan, a nyilvánosságra hozott javítókulcs értelmezhetetlen, az általa megadott pontozás igazságtalan. Az egyetlen korrekt megoldás a vizsga újraíratása lenne, de ha ehhez a tárcának nincs mersze, akkor legalább készíttessen új javítókulcsot.
Szolnoki úgy látja, a javítási-értékelési útmutató jogsértő, mert szigorúan megköti a szaktanárt az értékelésben, márpedig a javítókulcsban előírt megoldásokból legalább kilenc rossz, további hat pedig erősen vitatható. Szolnoki leszögezte: ha nem orvosolják a problémát, akkor az egyetemi felvételi során versenyhátrányba kerülnek az idén érettségizők a korábbi években vizsgázókkal szemben, akik egy korrekt feladatsoron szerezhettek negyven érettségi pontot.
A szakember Aáry-Tamás Lajosnak írt beadványában jogsértőnek nevezte azt is, hogy a tárcához tartozó Oktatási Hivatal iskoláknak küldött levele szerint a központi javítási-értékelési útmutatót kizárólag ők módosíthatják a tételkészítő bizottság kezdeményezésére. Szolnoki szerint vajmi kevés az esély arra, hogy maga a tételkészítő bizottság belátja, súlyosan hibázott. Azt is hangsúlyozta, hogy rendkívül sürgős lenne az ombudsman állásfoglalása, hiszen a diákok június elején tekinthetik meg a feladatsor értékelését, és ha hibát találnak, jelezhetik azt. Félő azonban, hogy miután a tárca azt közvetíti, minden rendben volt, a vizsgázók megfelelő információk hiányában nem fellebbeznek majd az eredmény ellen.
Porogi András, a Magyar Nevelők és Tanárok Egyesületének elnöke lapunknak megerősítette, hogy hozzájuk is érkeztek tanári panaszok a magyarérettségi javítókulcsával kapcsolatban. Hozzátette: a pedagógusok egy része emiatt megkereste az Oktatási Hivatalt is, amely nem ismerte el a hibát. A hivatal az iskoláknak küldött levelében arra utasította a tanárokat, hogy szigorúan tartsák magukat a javítókulcshoz. Az oktatási ombudsmant nem tudtuk elérni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.