Elhunyt Fejtő Ferenc

2008. 06. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hétfőn, kilencvennyolc évesen Párizsban elhunyt Fejtő Ferenc újságíró, szerkesztő, Kelet-Európa-szakértő, számos történeti, irodalmi tárgyú könyv, francia és magyar nyelven írt publikáció szerzője. Az 1909-ben, Nagykanizsán született alkotó újságírói pályáját a Szép Szó egyik alapító szerkesztőjeként kezdte, a lapnak 1933-tól ’38-ig volt munkatársa. Nemcsak a pályakezdése, hanem utolsó megjelent munkái is József Attilához kapcsolódtak. 2005-ben József Attila, az útmutató címmel jelentetett meg tanulmányt, ekkor látott napvilágot a József Attila a Szép és a Jó Szó mestere című kötete. Alighanem ezek a forrásértékű művek képezik az oeuvre legmaradandóbb, legjelentősebb értékeit. Több publikációjában vall a magyarságról (Mai magyarok a régi magyarokról, 1990; Mi a magyar most? antológia, szerk., 1990), a zsidóságról (A zsidó és az Úristen, 1997), a szociáldemokráciáról, a kommunizmusról (Szociáldemokrácia tegnap, ma holnap, 1995). Számos figyelemre méltó és legalább ugyanennyi vitatható megállapítást foglalt írásba. Nem kevés kitüntetésben részesült régi és új, választott hazájában: francia becsületrend (1988), Pulitzer-emlékdíj (1994), Nagy Imre-emlékplakett (1994), Demény Pál-emlékérem (1997), Magyarság Hírnevéért díj (1997), a párizsi nagykövetek díja (2000), MÚOSZ-Aranytoll (2000), Európa-díj (2001), Széchenyi-díj (2003). Számos tekintélyes társaság, bizottság, tudományos testület tagja volt, többek között a Magyar Újságírók Országos Szövetsége örökös tagja, a francia PEN Club választmányának tagja, a Magyar Tudományos Akadémia külső tagja.
Fejtő Ferenc 1938-tól Párizsban élt, először a Népszava párizsi tudósítója, majd a párizsi magyar sajtóiroda vezetője volt. Azok közé a baloldali gondolkodók közé tartozott, akik 1949-ben, a Rajk-per idején felismerték, hogy a létező szocializmus a legsötétebb diktatúra pokoli tartományaiba érkezett. A kelet-közép-európai országok rendszerváltozásának szükségességét is idejében megérezte. Ám az 1990-es, sok szempontból balul sikerült rendszerváltozás után egyre inkább azok közé a gondolkodók közé sodródott, akik a magyarországi gondokat, problémákat a baloldali liberális politikusok és az úgynevezett baloldali médiumok torzításaiból, csúsztatásaiból ítélik meg. Utolsó éveiben a hatalommal szembeni kritikus távolságtartás hagyományát teljes mértékben megtagadó Népszava tiszteletbeli főszerkesztőjeként vett részt a hazai közéletben. Komoly életművet hagyott hátra, a megbukott szovjet típusú kommunista rendszerek kritikusaként, világpolitikai, történelmi témájú művek szerzőjeként nemzetközi elismertséget is szerzett. A magyar közélet meghatározó szereplői tegnap délután sorra méltatták az elhunyt Fejtő Ferencet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.