Gyapjútapéták, drága szaniterek, burkolatok, parketták és lépcsőlapok, kézműves iparművész által készített, egyedi ólomüveg csillárok. Ilyen luxusigényei voltak Juhász Ferenc feleségének és apósának, amikor felújíttatták a család budai, Lejtő utcai villáját – állítja az egykori, neve mellőzését kérő építésvezető. Állításait dokumentumok, fotók igazolják. Ezenkívül az egész kétszintes budai villát kívül-belül átalakították és felújították. Ez azért is különös, mert amikor lapunk feltárta az akkori honvédelmi miniszter, az MSZP mostani elnökhelyettese különösen gyors gyarapodását, Juhász még úgy nyilatkozott: nem végeztek teljes átalakítást, csupán egy beázás nyomait tüntették el, ezért kellett kicserélni a tetőcserepeket és újravakolni az épületet. A villa átalakításában azonban nem is az a legérdekesebb, hogy milyen igényes munkát végeztek a kőművesek, hanem az, hogy ki vállalta a kivitelezést. A munkákkal azt a Toma-Bau Zrt.-t bízták meg, amely jelentős bevételekre tehetett szert különféle állami megbízások révén a Honvédelmi Minisztériumtól (HM). A budapesti székhelyű Toma-Bau az ország számos pontján üzemeltetett volt laktanyákat, honvédelmi ingatlanokat, és vállalt felújítási, építési munkákat a honvédségnek.
*
A cég azonban – többek között a honvédségi megbízások egy részének elvesztése miatt – 2002–2003-ban nehéz helyzetbe került, számos munkatársát el kellett bocsátania. Ebben az évben kezdett el szépülni Juhász Ferenc honvédelmi miniszter villája, ahol a felújítást „a sajtó jelentős érdeklődése miatt” a Toma-Bau Zrt. építésvezetője inkognitóban végeztette el, éjjel-nappal dolgoztatott alvállalkozókkal. A Toma-Bau végül nem ment tönkre, és továbbra is százmilliós megbízásokat teljesített a honvédelmi tárcának. Részt vett például a Gripen vadászgépek fogadása miatt átalakításra szoruló kecskeméti repülőtér korszerűsítésében is.
Arról azonban nincs hírünk, hogy Juhász Ferenc fizetett-e a cégnek a magánvillája átalakításáért. Az MSZP-s politikus ugyanis lapunk kérdésére csak annyit válaszolt, nem állt semmilyen szerződéses viszonyban a Toma-Bau Zrt. akkori építésvezetőjével. Amikor pedig arról érdeklődtünk, nem tartja-e összeférhetetlennek, hogy egy olyan társaság újította fel a magánházát, amely később jelentős megbízásokban részesült az általa vezetett minisztériumtól, Juhász biztonsági okokra hivatkozott. Az MSZP sajtóirodáján keresztül közölte: „valamennyi HM vezetői lakás (szolgálati és magánlakás) a Katonai Biztonsági Hivatallal való konzultáció után a Toma-Bau Rt. által lett felújítva”. A Zrt. vezetője, Tomasovszky László lapzártánkig nem válaszolt kérdéseinkre. Mint arról beszámoltunk, Juhász Ferenc alig több, mint egyéves honvédelmi minisztersége idején egy fővárosi, XII. kerületi, kétszintes luxusingatlant vásárolt a családjával. A festői szépségű Németvölgyben álló, Lejtő utca 10. szám alatti ingatlant 142 millió forintos irányáron hirdette meg a Colliers International nevű cég a Képes Ingatlan Expresszben, öt hálószobával, két fürdőszobával, gépesített konyhával, mediterrán kerttel, különálló fitneszhelyiséggel, szaunával és jakuzzival.
Juhász azonban kevesebb mint százmillióért jutott hozzá az ingatlanhoz egy „ügyvéd ismerősének” segítségével. A miniszter kijelentette: jelzáloghitelt vett fel a vásárláshoz, amelyhez a családnak kilencvenmillió forintja volt. Ám a politikus vagyonnyilatkozata szerint a megtakarításain és jövedelmén kívül akkoriban mindössze egy 80 négyzetméteres lakás kétharmad részével rendelkezett, amelyre 15 millió forint jelzálogot jegyeztek be. Juhásznak a hivatalos vagyonnyilatkozata szerint abban az évben hétmillió forint megtakarított és 500-600 ezer forint készpénze volt, a munkahelyétől, a HM-től pedig 720 ezer forintos fizetést kapott havonta. A miniszter és felesége I. kerületi lakására 15 millió forint és járulékai erejéig jegyeztek be jelzálogjogot egy magánszemély, Füzesi István nevén. A villafelújítást hitelező vállalkozó fiát később kinevezték a HM tulajdonában lévő HM Currus Rt. igazgatósági elnökének. A társaság ezután a Veres János pénzügyminiszter adócsalásért börtönbe zárt egykori üzlettársaként elhíresült Kabai Károly családi érdekeltségébe tartozó cégnek adott el fémet a honvédség hadrendből kivont harcjárműveiből. A Magyar Nemzet kérdésére, hogy honnan származik az a vagyonán és az általa kapott hitel összegén felüli csaknem hetvenmillió forint, amely az új ház megvásárlásához kellett, Juhász 2003-ban kijelentette: a család rendelkezett az összeggel, de a felesége nem vett fel kölcsönt. A föld-hivatal adatai szerint azonban nem adták el a feleség édesapjának nyékládházi ingatlanát sem, és erre a lakhelyre szintén nem jegyeztek be jelzálogot. A politikus úgy úszta meg a számonkérést, hogy egy örökségre is hivatkozott, és ezt a mentelmi bizottság elfogadta.
Sasvári Sándor megrázó vallomása: így tették tönkre a családját