Egész pályás letámadást indított a szakminisztérium az egyházi oktatás ellen. Hiller István oktatási miniszter írásbeli garanciát adott a térség szocialista országgyűlési képviselőjének, Tatai- Tóth Andrásnak arra, hogy amennyiben az egyház helyett a politikus által létrehozott alapítvány veszi át az önkormányzattól az iskolát, akkor az intézmény kiemelt támogatást kap az államtól. A fideszes vezetésű város tulajdonában álló gimnáziumot ma a szintén jobboldali többségű Komárom-Esztergom Megyei Önkormányzat működteti.
Tatai-Tóth András lapunknak kijelentette: a miniszter szándéknyilatkozatában azt vállalta, hogy az Eötvös alapítvánnyal olyan hosszú távú, hét-tíz évre szóló közoktatási megállapodást köt, amely szerint az állami normatíva mellett az egyházi intézményeknek járó kiegészítő támogatásnak megfelelő összeget is odaadja az iskolának.
*
Tatai-Tóth szerint így mindenki jól járna, hiszen az önkormányzatnak egy fillérjébe sem kerülne az iskola fenntartása, ugyanakkor nem sérülne a gyerekek világnézeti és vallásszabadsága, mert az egyház így nem kényszeríthetné a diákokra saját szemléletét. Leszögezte: a város lakossága az egyházi oktatás ellen van, több mint tízezer tiltakozó aláírást gyűjtöttek össze a szülők az intézmény egyházi kézbe adása ellen.
Michl József, Tata fideszes polgármestere szerint összeférhetetlen, hogy Tatai-Tóth András szocialista országgyűlési képviselőként saját párttársánál lobbizik az általa létrehozott alapítvány pluszpénzéért. A polgármester leszögezte: tudomásul veszik, hogy a városban egyházellenes hangulat alakult ki, de azt nem szeretnék, ha egy magánemberekből álló alapítvány – élén egy szocialista politikussal – privatizálná a gimnáziumot. Michl lapunknak leszögezte: a városi testület tegnap úgy döntött, hogy Tatai-Tóth alapítványa helyett az önkormányzat által létrehozott Városkapu Zrt. vegye át a gimnáziumot, amely kiemelten közhasznú, nonprofit társaság, így elviekben ugyanúgy jogosult a miniszter által megígért kiemelt támogatásra, mint a szocialista politikus alapítványa. Hozzátette: ha a minisztérium folyósítja a pluszpénzt, nem kell leépítéseket végrehajtani az intézményben. Michl leszögezte: erős a gyanújuk, hogy a Hiller István vezette minisztérium az önkormányzatnak nem adja oda a pénzt. Hozzátette: ebben az esetben sem adják oda az iskolát Tatai-Tóth alapítványának, inkább hitelt vesznek fel a működtetésre.
Tatai-Tóth ennek kapcsán lapunknak leszögezte: Szüdi János közoktatási államtitkár azt írta neki, hogy még soha nem kapott önkormányzati nonprofit szervezet iskolafenntartásra pluszpénzt, és erre a jövőben sem látnak lehetőséget. Az államtitkár szerint egy ilyen lépés után a pénzügyi gondokkal küzdő önkormányzatok tömegével állnának elő hasonló formával, hogy ne nekik kelljen fizetni a kiegészítő támogatást. Tatai-Tóth leszögezte: most végre kiderül, hogy a megyei közgyűlés valóban pénzügyi gondok miatt akart-e szabadulni az iskolától, vagy pusztán a vallási ideológiai nevelést akarta rákényszeríteni a gyerekekre. A közgyűlés ma dönt az iskola sorsáról.
Lapunk korábban megírta, hogy a megyei önkormányzat súlyos finanszírozási problémák
miatt ősztől a katolikus egyháznak adná át az iskolát. Tatai-Tóth András már az ötlet felmerülésekor hevesen tiltakozott a gondolat ellen. Az MSZP oktatási munkacsoportjának vezetője azt állította: az ügy országos jelentőségű, amögött ugyanis nem a pénz, hanem a Fidesz áll. Kijelentette: szerinte a Fidesz Tatán akar precedenst teremteni, és ha sikerrel jár, akkor a jövőben az egész országban megkezdi az önkormányzati iskolák egyházi kézbe adását. A politikus szerint a párt és az egyház célja az, hogy a jövendő értelmiség nevelése tömegesen kerüljön egyházi irányítás alá, és a fiatalokból jobboldali értelmiséget neveljenek, a baloldali értékeket pedig kiszorítsák a látókörből. A tatai polgármester akkor lapunknak úgy nyilatkozott, hogy ennek éppen az ellenkezője igaz: a szocialisták minden eszközt megragadnak, hogy az egyházakat távol tartsák az iskoláktól.
Majdnem belehalt egy idős ember egy brutális támadásba - egy budapesti buszról rángatták le