Marad a bukott rendszer

Az emelt szintű vizsgák számának drasztikus csökkenése és a szakmai szervezetek követelése ellenére sem teszi kötelezővé a felvételizők számára a magasabb fokú vizsgát az oktatási tárca. Szakemberek szerint a döntés mögött az egyetemek állnak, amelyeknek minél több hallgató begyűjtése a céljuk.

2008. 06. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyelőre nem változtat az emelt szintű érettségiről szóló jogszabályon a tárca – jelentette ki Manherz Károly, az Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM) felsőoktatási szakállamtitkára. Manherz ezzel elismerte, hogy a minisztérium a kétszintű érettségi rendszer jelenlegi szabályozásának bukása és a szakmai szervezetek követelése ellenére sem teszi kötelezővé az emelt szintű érettségit a felvételizők számára. Közölte ugyanakkor: azt szeretnék, hogy 2011–12-től képzési területenként legalább egy tárgyból emelt szintű érettségit kelljen tenni a felsőoktatási intézményekbe való belépéshez. Ezt a tárca úgy képzeli el, hogy a főiskolai, egyetemi vezetőket tömörítő Magyar Rektori Konferencia (MRK) ajánlásokat fogad el, amelyben javasolja tagjainak az emelt szintű vizsga jelentkezési feltételként állítását. Ezek az ajánlások azonban – az oktatási miniszter által alkotott rendeletekkel ellentétben – senkire nézve sem kötelezők, ráadásul egyes szakemberek szerint éppen a felsőoktatási intézmények azok, amelyeknek gazdasági érdekeikkel ellentétes az emelt szintű vizsga bevezetése.
*
Különböző szakmai szervezetekkel együtt már évek óta küzdünk azért, hogy az emelt szintű érettségit kötelezővé tegye az oktatási tárca, valamiért azonban nem akarják meghallani a kérésünket – jelentette ki lapunknak Porogi András, a Magyar Nevelők és a Tanárok Egyesületének elnöke. Leszögezte: csak a tárca jogszabály-változtatása segítene, az egyetemeknek ugyanis nem érdekük, hogy kötelező legyen a magasabb fokú matúra, hiszen nagyobb tudást követelve csak kevesebb diákot tudnának felvenni. A rektorok saját hatáskörben eddig is kötelezővé tehették volna a vizsgát, elsöprő többségük azonban pénzügyi megfontolások miatt nem döntött így és várhatóan a jövőben sem tesz másként. Hozzátette: ha nem hajlandók változtatni, tudomásul kell venniük, hogy felkészületlen diákok tömegei lepik el a felsőoktatási intézményeket.
Porogi szerint a középiskolai oktatásra és a diákok fejlődésére nézve is káros, hogy középszintű vizsgával is be lehet kerülni a felsőoktatásba, mert ez a diákokat nem ösztönzi tanulásra. Leszögezte: az idén debütáló 400+80 pontos pontrendszer tovább ront a helyzeten: az új rendszerben a pluszpontok emelt szintű vizsga nélkül is összegyűjthetők, például nyelvvizsgával, tanulmányi versennyel.
Porogi aggodalmát támasztotta alá Mészáros Tamás, az MRK egyetemi tagozata elnökének nyilatkozata is. Mészáros szerint a nagy tudományegyetemek egy időben szorgalmazták az emelt szintű vizsga kötelezővé tételét, a legtöbb főiskola azonban ezzel soha nem értett egyet, így nem ez volt a többségi álláspont.
Emlékezetes: a két évvel ezelőtti adatokhoz képest 40, a tavalyi számokhoz viszonyítva 30 százalékkal csökkent az idén az emelt szintű vizsgák száma, ma már csupán az érettségik hat százaléka zajlik emelt szinten, ami a rendszer csődjét jelzi. A Fidesz már a kétszintű érettségi bevezetésének tervezésekor kötelezővé tette volna az emelt szintű vizsgát, a 2002-ben bársonyszékbe kerülő Magyar Bálint azonban keresztülhúzta az elképzelést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.