Tanári szekunda Hillernek

A tanévzárás alkalmából elégtelenre értékelték az oktatási tárca teljesítményét a pedagógusok. A PDSZ szerint a tárca mindent elkövet, hogy a tanárok megbecsültségét rontsa, intézkedései károsítják a közoktatás színvonalát, mélyítik az iskolai erőszak miatti válsághelyzetet. A Fidesz szerint a jövő még aggasztóbb: szeptembertől ismét milliárdokat vonnak ki a közoktatásból, újabb elbocsátások és iskola-összevonások várhatók. 

2008. 06. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnap több mint 1,7 millió gyermek számára ért véget az idei tanév. A szakemberek szerint az oktatási kormányzat intézkedései súlyos károkat okoztak az oktatásban, szeptembertől pedig az újabb pénzelvonás miatt még nehezebb időszak vár a tanárokra és a gyerekekre.
– Az idei tanév félezer iskola bezárásával és tízezer pedagógus elbocsátásával kezdődött, és az oktatást érintő káros intézkedések sorozata egész évben folytatódott – mondta lapunknak Sió László. A Fidesz oktatáspolitikai műhelyének vezetője szerint az intézkedések veszélyeztették a kistelepülési iskolák létét, hiszen az oktatási tárca által bevezetett új finanszírozási modell a nagy létszámú osztályok létrehozását támogatja, ami a falvakban megvalósíthatatlan. Súlyos gondok vannak a kollégiumi ellátásban is: korábban az állam a kollégiumi költségek csaknem száz százalékát állta, az idei tanévtől azonban már csupán hatvan százalékát.
*
A többi pénzt ráterhelték az amúgy is súlyos pénzügyi gondokkal küzdő önkormányzatokra, amelyek vagy ki tudják gazdálkodni ezt a pénzt, vagy kénytelenek bezárni a kollégiumot. Sió László különösen felháborítónak tartja az egyházi iskolákkal szembeni eljárást, hiszen ezeknek még a törvény szerint járó támogatást sem fizette ki az állam. Emlékezetes: az Állami Számvevőszék megállapította, hogy 2005-ben és 2006-ban mintegy hárommilliárd forinttal rövidítette meg az egyházi iskolákat a Hiller István vezette oktatási tárca, oly módon, hogy a jogszabályokban előírtaktól eltérően számította ki a nekik járó támogatás összegét.
Sió leszögezte: úgy tűnik, hogy az érettségiztetés technikai részét végre sikerül megoldani, a feladatok összeállításával azonban még mindig komoly baj van, ezt jelzi a matematikavizsgán szereplő bagatell példa és a magyarvizsga rossz javítókulcsa is. Különösen aggasztónak tartja, hogy a tárca támadásnak veszi a tanárok kifogásait, és nem hajlandó érdemben kivizsgálni azokat. A felsőoktatásban az egyetemre, főiskolákra jelentkezők számának drasztikus csökkenése volt az év legnagyobb kudarca, amelynek oka az akkor még hatályos tandíjtörvény volt. A diákok számára ugyanakkor óriási győzelmet jelent, hogy a népszavazással sikerült megőrizni a felsőoktatás ingyenességét. Sió László szerint az Új tudás program kidolgozatlan, részletei ismeretlenek, ráadásul számos intézkedésre nincs pénz. A pályakezdő pedagógusok – a programban szereplő – béremelésére sincs fedezet, ráadásul ez nem oldja meg a tanárok anyagi megbecsülésének kérdését. A hátrányos helyzetű gyerekek óvodába járatásának pénzbeli ösztönzését a Fidesz szakembere jó ötletnek tartja, ugyanakkor szerinte az nem sokat ér, mert nem társul hozzá óvodafejlesztési program. Kijelentette: szeptembertől még nehezebb év vár az iskolákra, újabb három évfolyamon lép ugyanis életbe az új finanszírozási modell, amely a támogatások csavaros kiszámításával ismét 25-30 milliárd forintot von ki a közoktatásból. – A pénzhiány az egyik legfontosabb kiváltó oka az iskolai erőszaknak, az iskola ugyanis a nevelés színtere helyett oktatóüzemmé vált. A forráskivonás miatt tömegesen szűntek meg a szakkörök, tehetséggondozó foglalkozások, az elbocsátások után megmaradt pedagógusoknak nem marad idejük a nevelésre, személyiségfejlesztésre – figyelmeztetett Sió.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) évismétlésre kötelezné az oktatási tárcát. Kerpen Gábor elnök leszögezte: a pedagógusok megbecsültségét tekintve elégtelen az oktatási tárca teljesítménye, hiszen tízezer álláshelyet szüntetett meg, a bent maradókra pedig úgy terhelt pluszmunkát, hogy közben csökkent a reálbérük. Sérelmezte azt is, hogy a tárca nem vállalja a felelősséget az iskolabezárásokért és az elbocsátásokért. Leszögezte: Hillerék folyamatosan számon kérik az integrált nevelés szigorú szabályait, miközben az együtt nevelés alapvető feltételeit sem teremtik meg. A tárca takarékossági hajlama túlzó, nem vizsgálja, hogy a pénzelvonás milyen következményekkel jár, és az így hozott intézkedések (osztályösszevonás, iskolabezárás) súlyosan rontják a közoktatás színvonalát. Kerpen kijelentette: a tárca mindent megtesz, hogy csökkentse a tanárok presztízsét. Azzal, hogy az iskolai erőszak kapcsán a tanárokat hibáztatják, tovább erősíthetik a brutalitást.
A diákoknak sem lesz felhőtlen a szünidő: a távirati iroda tájékoztatása szerint ugyanis horribilis összegeket kérnek a táborokért. Egy bentlakásos tábor 7–12 napos, általában 40–90 ezer forintba kerül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.