Véleményközlés tojással

2008. 06. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem azért, mert itt a lecsószezon, hanem attól teljesen függetlenül érdemes megvizsgálni a tojásügyek jogi, sőt alkotmányjogi összefüggéseit. Időszerűvé teszi ezt mindenekelőtt az, hogy senki ellen sem indult büntető- vagy szabálysértési eljárás amiatt, hogy május 19-én egy hallgató tojással dobálta meg a Corvinus Egyetemen Steve Ballmer vezérigazgatót, a Microsoft főnökét. A prominens személyiség előzőleg a Parlamentben tárgyalt, s megállapodást kötött a kormánynyal a következő évek hazai informatikai fejlesztéseiről.
Amikor az előzőleg díszdoktorrá avatott cégvezető elkezdte az egyetemistáknak és más érdeklődőknek meghirdetett előadását, egy férfi szólásra emelkedett. Igaz, nem teljesen kéretlenül, hiszen Ballmer megkérdezte a hallgatóságtól: van-e köztetek, akinek még vizsgája van hátra. A felszólaló erre válaszolt a maga módján: „Hé te! A Microsoft 45 milliárdos hiányt okozott a magyar népnek. Add vissza a pénzt most azonnal!” Ezután három tojás repült a katedra felé, ám egyik sem talált, mert a vezérigazgató az asztal fedezékébe bújt. Az egyetem biztonsági emberei azonnal kivezették a tojásdobálót a teremből. Rendőrt hívtak.
A Budapesti Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya szerint aznap 16 óra 10 perckor érkezett az értesítés a IX. kerületi kapitányságra. A rendőrök igazoltatták a férfit, majd elengedték. A vezérigazgató azóta sem tett semmilyen bejelentést, feljelentést, megkeresést. A rendőrség pedig hivatalból nem kezdeményezett sem büntető-, sem szabálysértési eljárást. A kerületi kapitány lapunknak azt mondta, a garázdaság bűncselekményének és szabálysértésének feltételei is hiányoznak. Az ügyészséggel konzultálva erre a következtetésre jutottak.
A magyar jogrend szerint eljárást csak a sértett kezdeményezhetne, mégpedig magánindítvány formájában: tettleges becsületsértésért kérhetné a bíróságtól a tojásdobáló felelősségre vonását. Ennek is két feltétele lenne. Az egyik, hogy a kezdeményező ismerje az elkövető adatait. A rendőrség a férfi nevét talán megadhatná, a címét viszont nem. A bíróságnak természetesen módja lenne – a rendőrség megkeresésével – az adat tisztázására. A tojásdobáló felelősségre vonásához azonban szükséges lenne az is, hogy a megtámadott, megsértett személy közönséges halandó legyen. A közszereplőnek ugyanis többet kell elviselnie a kritikából, olykor a sértéseket is. Az Alkotmánybíróság határozata ezt követeli meg.
Az csak ezután derül ki, hogy a Microsoft közreműködésével sikerül-e felzárkóznunk a civilizált nyugathoz. Szintén később dől el, hogy a neves informatikai cég megnyeri-e azt a pert, amelyet a Gazdasági Versenyhivatal indított ellene bizonyos oktatási és közigazgatási innovációk kapcsán. A tárgyalás épp Ballmer budapesti látogatásának napján lett volna a Fővárosi Bíróságon, de technikai okból elnapolták az ügyet. A tojásdobáló férfi erre a projektre utalva követelte a pénzt.
A tojás, mint köztudomású, nemcsak lecsóhoz vagy rántottához használható, hanem véleménynyilvánításhoz is. Mikszáth Kálmántól tudjuk például, hogy a hajdani megyegyűléseken, korteshadjáratok idején is bőven használta a közönség. Akkor még a „sicc ki!” megszólítást alkalmazták a közéleti babérokra pályázó jelölttel szemben. A közlés egyértelmű volt: távozzon a porondról az illető. Újabban, a rendszerváltozást követően sajátságos politikai események, provokatív fejlemények váltották ki, tették ismertté újra a tojásdobálást. Demszky Gábor főpolgármestert tavaly március 15-én a Petőfi szobornál tojáseső fogadta. Fekete öltönyös testőrei hatalmas fekete esernyőkkel védekeztek a hallgatóság ilyesfajta megnyilvánulása ellen. Sztepptáncosként ugráltak, sasszéztak, miközben a városvezető a beszédét mondta. A fél évvel korábban a rendőröket azonosító nélkül utcára küldő Gergényi Péter főkapitányt a finnyás és érzékeny Demszky magától értetődően tüntette ki. Hitet tett a főpolgármester a demokrácia és a szólásszabadság mellett azzal is, hogy a traktorokat kitiltatta a belvárosból. Az erről szóló rendeletet 2006. október 20-án az ő javaslatára fogadta el a Fővárosi Közgyűlés. Ez a jogszabály tiltotta meg azt is, hogy a tüntetések helyszínein pódiumot és hangosítót állítsanak fel a szervezők.
Egyszóval a szabad demokrata főpolgármester, aki előszeretettel hivatkozik szamizdatos múltjára, s már csak ebből él, másokat lehetőleg nem enged szóhoz jutni. Nem hiába terjedt el SZDSZ-es körökben a sajtó működésének alapelvét elferdítve megfogalmazó jelszó: hallgattassék el a másik fél (is)! Az alternatív széplelkek mindenesetre kórusban helytelenítették, hogy Demszkyt tojással dobálták meg. A rendőrség megindította ugyan garázdaság gyanújával az eljárást, de az ügyet a vádhatóság megszüntette. Az ügyészség szerint nem valósult meg a jogsértés lényegi eleme: a kihívó közösségellenesség.
A precedensek között kivételes helyet foglal el az az eset, amely miatt Kőszeg Ferenc kétfordulós pert indított a Lelkiismeret ’88 Csoport vezetője, Kocsis Imre ellen. Az egyesület 2002. május 15-én a választási eredmények ellen tiltakozva tüntetést szervezett a Kossuth tér kordonnal körülzárt részén. A Parlament alakuló ülésén vendégként részt vett a szabad demokrata politikus, a Magyar Helsinki Bizottság akkori elnöke, Kőszeg Ferenc is. A tüntetők a kordon mögül pfujolni kezdték az ismert jogvédőt. Kőszeg válaszul feléjük tartott, s közölte a közelében állókkal, hogy ő már a rendszerváltás előtt tüntetésekre járt. Majd szamárfület mutatott a demonstrálóknak. Ezután beült a kocsijába, s megpróbált elhajtani. Egy tojás azonban az autó félig lehúzott ablakán csattant, beltartalma pedig – az ítélet fogalmaz így – ráfolyt a politikus zakójára.
Kőszeg a perben az öltöny tisztításáért kifizetett 1620 forintot kérte kártérítésként. Hosszú és alapos bizonyítási eljárás után a bíróság mérlegre tette Kocsis és Kőszeg érveit, s a politikusnak 810 forint kártérítést ítélt meg. Úgy érvelt: a tojás a véleménynyilvánítás eszköze lehet ugyan, de ha valaki azzal kárt okoz, viselnie kell a következményeit. Kocsis Imre, a tüntetés szervezője azt nem tudta megtiltani, megakadályozni, hogy a résztvevők közül senki se vigyen tojást magával. Arról azonban gondoskodnia kellett volna, hogy a tojásdobálással ne okozzanak kárt. Mivel az eset megtörtént, a szervező pedig egyetemlegesen felelős a tüntetés résztvevőivel az okozott kárért, Kocsisnak fizetnie kell, noha nem ő dobta el a tojást.
Ám az sem volt közömbös, mennyit fizessen, milyen mértékű az ő felelőssége. A károkozó ugyanis nem köteles megfizetni a kárnak azt a részét, amely a károsult felróható magatartása miatt következett be. Bizonyítást nyert, hogy Kőszeg – ezt is a bíróság mondta – nem adekvát módon válaszolt a tömegből érkező sértésekre. Maga is sértegetett. Tudnia kellett volna, hogy a szűk területen a kordonnal körülvett demonstrálók érzelmi megnyilvánulásai csak erősödhetnek, ha provokálja őket. Így 50 százalékban maga idézte elő károsodását. A bíróság ezért kármegosztást alkalmazott.
A 810 forintos bevétellel szemben ugyanakkor kötelezte a bíróság Kőszeg Ferencet, hogy az állam javára fizessen meg 2500 forint perlési illetéket. További 1500 forintot azért kellett kifizetnie, mert fellebbezett az elsőfokú döntés ellen. A Fővárosi Bíróság 2004. április 22-én jóváhagyta a kármegosztást tartalmazó döntést, s lezárta a mindmáig egyedülálló közéleti tojásos ügyet. Lehet, a tojásdobálás nem szép dolog, de voltaképpen nem tilalmazott. Az érvényes jogértelmezés szerint nem állapítható meg jogellenesség, közösségellenesség, ha az affér politikai rendezvényeken politikusi minőségben megjelenő közszereplők, s a véleménynyilvánítás szabadságával élő résztvevők között zajlik le.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.