A neoliberális bumeráng visszaüt

Védtelenné és kiszolgáltatottá váltak azok az országok, amelyek neoliberális gazdaságpolitikát folytattak – állítja legújabb tanulmányában Joseph Stiglitz. A Nobel-díjas amerikai közgazdász szerint a piac fundamentalistáinak doktrínája politikai eredetű.

2008. 07. 24. 8:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az argentin Clarín magazin számára foglalta össze a neoliberalizmus elleni kifogásait Joseph Stiglitz. A lapválasztás jelzésértékű, hiszen Argentína lakosai nagyon is emlékeznek még a 2001. végi pénzügyi összeomlásra, amit egy évig tartó költségvetési szigor – a Nemzetközi Valutaalap könyörtelen ellenőrzésével – és készpénzkorlátozás követett. A neoliberális recept alapján csaknem teljesen kiszipolyozott dél-amerikai ország a jelenlegi élelmiszerválság idején nem tudja kihasználni élelmiszer-termelői adottságait, mivel termőföldjeinek 65 százaléka külföldi kézben van.
Stiglitz szerint ez nem a véletlen műve. A közgazdász a neoliberális politika kitalálóinak és alkalmazóinak számlájára írja, hogy amelyik fejlődő ország bevezette a neoliberális reformokat, nemcsak pórul járt, hanem képtelen volt teljesíteni a növekedési versenyben. Ha egy feltörekvő ország hallgatott a tanácsokra, és elfogadta például, hogy nem szabad támogatnia a mezőgazdaságot, most azzal kénytelen szembesülni, hogy képtelen felvenni a versenyt az Egyesült Államok és az Európai Unió állami támogatást élvező termelőivel. Nem csoda, hogy a spekulánsok lecsaptak az élelmiszerválságból adódó lehetőségekre, s ez beindította a láncreakciót: az élelmiszerek emelkedő ára miatt most a spekulánsoknak és a termelő országoknak is a felhalmozás lesz az érdeke.
A közgazdász tanulmányában a jelzálogpiaci válsággal is foglalkozik, amely bumerángként söpör végig a világon. Stiglitz szerint egyértelmű, hogy a bumerángot ki hajította el: az Egyesült Államok kormánya, mert rosszul döntött, s a jelzáloghitel-válságot elindító bankok szanálása helyett inkább a lakásaikért joggal aggódó, kis jövedelmű amerikai polgárokat kellett volna megsegítenie. Stiglitz emlékeztet a kockázatkezelő bankok felelősségére is, amelyeknek az előrejelzésekben elkövetett szarvashibáit most az egész világ fogja megfizetni, mégpedig sokáig. Stiglitz levonja a végkövetkeztetést: a piac neoliberális fundamentalistáinak doktrínája politikai eredetű, és megfogalmazása szerint mindig bizonyos érdekeket szolgált. S hogy a magára hagyott piac nem működhet jól, azt az is bizonyítja, a magánjövedelmek és a szociális bevételek között szakadék tátong, holott egyensúlyban kellene lenniük.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.