Nehéz nyár elé néznek azok a szülők, akiknek gyermeke most kapja meg az érettségi bizonyítványt. A jogszabály értelmében a záróvizsga napjától kezdve megszűnik a diákok családi pótlékra való jogosultsága függetlenül attól, hogy a gyerek szeptemberben folytatja-e a tanulmányait – tudta meg lapunk az oktatási tárcától.
Ha a diák ősszel újra a közoktatásban létesít tanulói jogviszonyt, például érettségi után szakmát tanul, vagy technikumba megy, a szülőknek szeptemberben újra meg kell igényelniük a családi pótlékot. Ha a gyereket felveszik valamelyik főiskolára vagy egyetemre, akkor – szintén újbóli igénylés után – július és augusztus hónapra utólag kifizetik a járandóságot. Az érettségi vizsga lezárulta és július 1-je, illetve szeptember első napjaira azonban már nem folyósítják a pénzt. A családi pótlék összege egy gyermek után 12 200, két gyermek után fejenként 13 300, három, vagy több gyermeket nevelő csa-lád esetén pedig gyermekenként 16000 forint.
A diákigazolvánnyal járó kedvezmények, így a különböző rendezvényekre, strandokra érvényes félárú belépők, illetve az ötvenszázalékos vasúti és buszjegy váltására való jogosultság ugyanakkor október 31-ig akkor is érvényes, ha a diák ősztől sehol sem folytatja a tanulmányait. Ugyanez a szabály érvényes az egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésére is: október végéig egyetlen idén érettségizőnek sem kell fizetnie az ellátásért.
Míg a családi pótlékra vonatkozó szabály súlyos ezreket vesz el a pénzre jogosultaktól, illetve az igénylési procedúra után csak hónapokkal később adja oda a jogosan járó pénzt, addig az utóbbi két rendelkezés súlyosan pazarló, ugyanis azoknak is kedvezményeket ad, akik nem tanulnak tovább sehol, márpedig felsőoktatásba és középiskolákba való jelentkezés határideje már februárban lejár, vagyis hónapokkal az érettségi vizsga előtt tudni lehet, melyik diák akar továbbtanulni és melyik nem. Az idén mintegy nyolcvanötezren érettségiznek először, és csak alig 23 585 tizennyolc éves fiatal felvételizik valamelyik felsőoktatási intézménybe. A jelenlegi rendszer ráadásul munkára sem ösztönöz: a felsőoktatási hallgatók ugyanis járulékmenetesek, de ha megélhetés érdekében tanulmányaik mellett bármilyen munkát vállalnak, azonnal fizetniük kell.
Tavaly tavasszal egyébként az egészségügyi tárca hozzá akart nyúlni a pazarló rendszerhez, jogszabályba is iktatta a változást, ám az ő tervük jelenleginél is rosszabb volt: az akkor még szabad demokrata vezetésű minisztérium minden érettségizővel fizettetett volna egészségügyi szolgáltatási járulékot függetlenül attól, hogy a diák felvételizik-e, vagy sem. Az említett paragrafus ellen még a kormánypártok ifjúsági szervezetei is tiltakoztak, így a tárcavezető kénytelen volt eltörölni a módosítást.
Menczer Tamás: Mi lesz így velünk?!