Baszk–spanyol népszavazási kötélhúzás

2008. 07. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Spanyolországban mintha nem lenne elég az inflációval kiegészült többszörös (ingatlan-, építőipari, üzemanyag-, élelmiszerár- és jelzáloghitel-) válság, az őszre tervezett, a függetlenség ügyét előmozdító népszavazással még a baszk országrész miniszterelnöke is próbára teszi kollégája, José Luis Rodríguez Zapatero szocialista kormányát.
A baszk autonóm parlament április 20-án megszavazta, hogy október 25-én kétkérdéses nem ügydöntő népszavazást tartsanak az önrendelkezésről. A spanyol miniszterelnök megvárta, amíg a döntés hivatalosan is megjelent a baszk közlönyben, majd az ellenzéki Néppárttal együtt megtámadta azt az alkotmánybíróságon. Juan José Ibarretxe baszk miniszterelnök Zapatero ellenlépése miatt mozgósítja a tartomány lakosságát, de jogi és politikai válaszokra is készül. Ha az alkotmánybíróság véletlenül mégsem a spanyol kormány szája íze szerint döntene – ami nem valószínű –, Zapaterónak van még egy elődjétől „örökölt” fegyvere, mert a néppárti José María Aznar öt évvel ezelőtt parlamenti többsége birtokában villámgyorsan módosította a büntető törvénykönyvet, és börtönbüntetést szabott ki a kormány engedélye nélküli népszavazás meghirdetőire. De a fásult baszk szavazók nem sorakoztak fel egyöntetűen kormányfőjük mögött, hiszen a legfrissebb felmérések szerint csak 22 százalékuk ért egyet az esetleges függetlenséggel, 30 százalék határozottan ellenzi, 32 százalék pedig csak a fejlemények alakulása alapján foglal állást.
A spanyol nemzeti érzés két nagy lendületet kapott nemrég: spanyol és baszk értelmiségiek mozgalmat indítottak a spanyol nyelv védelmében az autonóm országrészek oktatásában; június
29-én pedig a spanyol labdarúgó-válogatott negyvennégy év után végre ismét Európa-bajnokságot nyert. A szembenálló felek politikusainak ezért nagy önmérsékletre, sőt bölcsességre lesz szükségük, mert tragikus legújabb kori spanyol történelmi tapasztalat, hogy a nemzeti érzelmek felkorbácsolása mindig kataklizmával járt, főleg akkor, ha gazdasági válság időszakában kerül rá sor. Közben sem a baloldali spanyol, sem az autonóm baszk kormány nem téveszti szem elől a belga eseményeket, mivel az ottani flamand–vallon ellentétek egyik tétje, hogy létrejön-e az a konföderáció, amelynek jogi precedense alapján a baszk országrész ugyanezt kérné Madridtól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.