Brüsszelben a vízágyújelentés

A június 30-i határidő után néhány nappal, pénteken érkezett meg az Európai Bizottsághoz az az „átfogó jelentés”, amelyet a magyar kormány küldött annak alátámasztására, hogy mit vásárolt a schengeni alapokból – egyebek között Izraelből három tömegoszlató vízágyút. Brüsszeli hiteles forrás legalábbis így informálta lapunkat. Budapesti információink szerint még nem küldték el a jelentést Brüsszelbe, technikai jellegű késésről van szó.

2008. 07. 24. 8:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ellentmondásos információk árasztották el lapunk budapesti és brüsszeli szerkesztőségét az izraeli eredetű vízágyúk ügyében. Michele Cercone, Jacques Barrot igazságyügyi biztos szóvivőjének e-mailjéből pénteken kiderült, hogy „éppen most kaptuk meg a magyar hatóságoktól” a jelentést, és azt most elemzik. A bizottság kiértékelése fél évet vesz igénybe, vagyis a végső határidő 2009. január 11., vasárnap – tették hozzá. A Draskovics Tibor vezette Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium (IRM) sajtóosztálya pénteken este viszont arról tájékoztatta lapunkat, hogy még nem zárták le a pénzügyi elszámolást az izraeli vízágyúk ügyében.
*
Az IRM magyarázata szerint mindössze „technikai jellegű késésről” van szó, amelyet a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) jelzett az uniónak. Hozzátették: a pénzügyi zárás elkészítésében a schengeni alap felhasználásában érintett szervek folyamatosan együttműködnek, és miután a költségigazolást a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) aláírja, a zárójelentést az NFÜ megküldi az Európai Bizottságnak.
Lapunk pénteken kora délután José Manuel Barrosóhoz, az Európai Bizottság elnökéhez fordult a következő kérdésekkel:
– Milyen hosszú időt vesz igénybe az Európai Bizottságnak az, hogy egy dokumentum beérkezését megerősítse?
– Van-e az Európai Bizottságban olyan mechanizmus, amely révén az újságírók panaszát orvosolják, ha kérdéseikre nem kapnak választ, és kihez kell fordulni?
– Megérkezett-e a kérdéses dokumentum?
– Mennyi időbe telik az Európai Uniónak az, hogy kiderítse a kapott dokumentum alapján, vajon jogosult volt-e a magyar kormány a vízágyukat megvásárolni a schengeni alapokból?
Johannes Laitenberger, Barroso bizottsági elnök szóvivője aznap késő délután válaszolt érdeklődésünkre, elmondta: kollégája, Michele Cercone éppen most küldte el válaszát kérdéseinkre… Laitenberger hozzátette: olykor „egy kis idő telik el”, míg megállapítják, vajon egy dokumentumot valóban megkapott-e a bizottság. Az is megtörténhet, hogy egy ilyen irat a postaközpontba befut, de nem az illetékes szolgálathoz. De az is előfordul, hogy a kollégák sok sürgős ügyön dolgoznak, és így a válasz késhet. A szóvivő elmondta, hasonló panasz esetén lapunk bármikor fordulhat hozzá vagy helyetteséhez.
Mint ismeretes, Magyarország Izraelből három, vadonatúj Mercedes-Benz 3341 Actros vízágyút szerzett be az uniós schengeni alapokból annak ellenére, hogy az eszközök beszerzésének terve nem szerepelt az Európai Bizottságnak a schengeni csatlakozást elősegítő pénzügyi hozzájárulási alapjáról szóló 2006. decemberi döntésében. A 315 millió forintos vásárlási költségekhez egyébként még hozzá kell adni a regisztrációs adó költségét, amelynek összegét nem hozták nyilvánosságra. A beszerzésre kiírt pályázatot egy kommunikációs cég, a Fercom Kft. nyerte, így ők intézhették a járművek beszerzését. Bajnai Gordon, aki a schengeni alap szerződéseinek lekötését koordináló NFÜ-t vezeti, korábban arról beszélt, hogy a hazai menekülttáborokban lehetne bevetni a vízágyúkat. Azóta azonban kiderült, hogy a tömegoszlató járműveket a tüntetők ellen veti be a kormány, legutóbb a homoszexuális-tüntetés alkalmából.
Franco Frattini, az Európai Bizottság igazságügyért, szabadságjogokért és biztonsági kérdésekért felelős biztosának szóvivője, Riccardo Mosca tavaly szeptemberben azt nyilatkozta lapunknak, hogy minden olyan kiadást visszakövetelnek, amely nem indokolható. Hozzátette, a magyar kormánynak idén június 30-ig kell eljuttatnia a bizottságnak azt a jelentést, amely alátámasztja és részletezi a schengeni pénzekből vásárolt tételeket.
Mint lapunk kiderítette, és erről múlt csütörtökön beszámoltunk: Frattini utódjának, Jacques Barrot biztos hivatalának szóvivői furcsa hallgatásba burkolództak, illetve „mihamarabbi” választ ígértek az ügyben, de az 10 nap alatt sem érkezett meg. Mint most kiderült, a dokumentum pénteken futott be az Európai Bizottsághoz. Ahogyan szintén megírtuk, lapunknak a bizottságon dolgozó, neve elhallgatását kérő magyar forrás elmondta: a bizottság érdeklődésünket követően azonnal felvette a kapcsolatot a Gyurcsány-kormánnyal, hogy sürgesse a jelentés elküldését. A szóvivő biztosította lapunkat, automatikusan értesítik, mihelyt az elemzést elvégzik. A bizottság és a Gyurcsány-kormány közötti „ideges telefonokról” beszámoló forrásunk ezzel kapcsolatban elmondta, hogy valószínűsíti: a most már a nyilvánosság erős nyomása alatt álló bizottság minden bizonnyal az uniós pénzek kezelésének történetében először megállapítja a Gyurcsány-kormány felelősségét az alapok jogtalan felhasználásában.
Az IRM nyilván ma lapunkból értesül, hogy az állításuk szerint le nem zárt pénzügyi elszámolás megérkezett Brüsszelbe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.