Egyetemek vesszőfutása

Bajba kerülhetnek jövőre az egyetemek, mert a képzések engedélyezését végző Magyar Akkreditációs Bizottság tömegesen utasítja el az egyetemek szakindítási kérelmeit. A Pécsi Tudományegyetem nem képezhet magyartanárokat, Szegeden nem indul angoltanári szak, az ELTE-n a kommunikáció- és médiajogképzés sem indulhat el jövőre.

2008. 07. 20. 19:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Áprilisban az egyetemi szakindítási kérelmek egyharmadát, májusban és júliusban már közel a felét utasította el a képzések engedélyezéséről döntő Magyar Akkreditációs Bizottság (MAB) – tudtuk meg a lapunk birtokába került dokumentumból. A listákból kiderül, hogy jövő szeptemberben akár a legnagyobb egyetemek is bajba kerülhetnek, mert nem tudnak elég szakot indítani. A problémát az okozza, hogy a felsőoktatás szerkezetének 2005-ös átalakítása miatt idén, illetve jövőre tömegesen kell elindítani mesterszakokat, ám a legtöbb iskola nincs tisztában azzal, hogy az új képzési formának milyen követelményeknek kell megfelelnie.
A májusi ülésen a negyvenkilenc szakindítási kérelemből huszonhatot nem támogatott a MAB, köztük például a Debreceni Egyetem és a legnépszerűbb iskola, az Eötvös Loránd Tudományegyetem bizonyos képzéseit sem. Még súlyosabb a helyzet a júliusi eredményeket tekintve: a 149 szakindítási kérelemből hatvanhármat utasított vissza a testület. Az egyik legnagyobb probléma a mesterszak-létesítési kérelmekkel van, vagyis azokkal a leendő szakokkal, amelyeket korában még nem hoztak létre sehol. A húsz ilyen képzés háromnegyede nem indulhat el jövőre. A húsz kérvényből tízet az ELTE nyújtott be, ám a nagy múltú egyetem kérelmeinek nyolcvan százalékát lesöpörte az asztalról a testület, így például a kommunikáció és médiajog képzés sem indulhat el jövőre.
*
Szintén óriási a baj a tanári szakokkal: a harmincnyolc kérelemből huszonegy szak elindítását nem engedélyezte a MAB, így például a Pécsi Tudományegyetem nem képezhet magyartanárokat, Szegeden nem indul angoltanári szak, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem pedig angol-, német-, francia- és kommunikációtanárt sem képezhet. A reáltárgyak mielőbbi összevonására utal, hogy míg a Nyugat-Magyarországi Egyetem nem oktathat biológia-tanárokat, addig jövőre elindíthatja a környezettantanárok képzését. Az alapszakindítások esetében a legmegdöbbentőbb a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem kérelmének elutasítása volt: az iskola jövőre nem indíthatja el a gépészmérnöki és a közlekedésmérnöki képzést, pedig az ilyen szakemberekre égető szükség lenne. Aki hibázik, nagy árat fizet, az elbukott képzés újbóli engedélyeztetésével ugyanis legközelebb a következő tanévben próbálkozhat.
Bazsa György, a bíráló testület elnöke lapunknak korábban elismerte, hogy valóban sokkal több az elutasított kérelmek száma, mint amennyi régebben volt. A szakember szerint a működési gondokkal küzdő egyetemek szeretnének „minél nagyobb szelethez jutni a tortából”, hiszen harmincötezer hallgató és a velük járó állami támogatás elosztásáról van szó. Az iskolák egy része a megélhetés reményében minél több új szakot szeretne elindítani, hogy magához vonzza a fiatalokat, ám sok esetben ehhez nincsenek meg a feltételeik, nem rendelkeznek megfelelő oktatói gárdával, illetve infrastruktúrával, és az is előfordul, hogy az adott szaknak nincs létjogosultsága.
Emlékezetes: Magyar Bálint még 2005-ben zúzta szét a hagyományos rendszert oly módon, hogy az egységes, ötéves képzést két részre osztotta: a hároméves alapszakra és a kétéves mesterképzésre. Az alapképzés elvégzése után az egyetemi képzésnél alacsonyabb fokú diplomát kapnak a diákok, majd újra felvételizniük kell a magasabb fokú kurzusra, ahova csupán az alapszakon végzett diákok egyharmadát veszik fel. A 2005-ben alapszakra felvett 100 ezer diák az idén nyáron végez, ezért a mesterszakok tömeges beindítására szeptemberben kerül sor.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.