Életveszélyes fenyegetés Szentesen

Életveszélyesen megfenyegették azt a két igazgatónőt, akiket most nevezett ki a jobboldali többségű Csongrád Megyei Közgyűlés két középiskola élére. A Fidesz szerint a szakemberek ellen a szentesi szocialista polgármester indított rágalomhadjáratot annak érdekében, hogy a közvéleményt ellenük fordítsa.

2008. 07. 17. 8:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megalázó tanári fizetés. Az országos átlagfizetésnél is kevesebbet keresnek hazánkban a tanárok – derül ki a merces.hu legújabb felméréséből. A felmérésben szereplő három ország, Csehország, Szlovákia és Magyarország közül a legjobban a csehek fizetik meg a pedagógusaikat. A magyarországinál egyébként is magasabb, forintban számolva 214 ezres havi átlagfizetés 96 százalékát adják átlagosan a tanáraiknak; ez havi bruttó 206 ezer forintot jelent. A magyar tanárok átlagosan bruttó 169 ezer forintot keresnek, ami a 191 ezres országos átlagfizetés 88 százaléka. A szlovák tanárok még a mieinknél is rosszabbul járnak: a 179 ezer forintnak megfelelő szlovák átlagfizetésnek csak 76 százaléka, bruttó 137 ezer forint jár nekik. Az óvónők a tanároknál is kevesebbet keresnek: Csehországban átszámítva 156 ezer, Magyarországon 153 ezer, Szlovákiában pedig mindössze 114 ezer forint a havi bruttójuk.


Tudatos félelemkeltés és kommunikációs manipuláció zajlik Szentesen, amit Szirbik Imre, a város szocialista polgármestere irányít a háttérből – jelentette ki lapunknak Kovács Kálmán, a Csongrád Megyei Közgyűlés oktatásért felelős alelnöke a Horváth Mihály Gimnázium és a Zsoldos Ferenc Szakközépiskola igazgatóválasztásával kapcsolatban.
A botrány azért robbant ki, mert a közgyűlés nem azokat a jelölteket választotta meg az intézmények élére, akiket a tantestület és a szülők támogattak. Kovács szerint azonban a valóságban arról van szó, hogy a szentesi szocialista polgármester és körei rágalomhadjáratot indítottak az új vezetők ellen, és manipulációikkal megpróbálták az igazgatók ellen fordítani a diákokat és a tanárokat.
A szocialista polgármester viszont azt állítja, hogy a Fidesz nem a szakmai szempontok és az érintettek akarata alapján nevezte ki a vezetőket, hanem saját embereit ültette az igazgatói székbe. Ennek azonban szögesen ellentmond a jelöltek névsora. A Zsoldos szakközépiskola élére kiírt pályázaton ugyanis Dongó László, a Fidesz szentesi önkormányzati képviselője, Abonyi Henrik, a párt kiskunhalasi képviselője és a párttagsággal nem rendelkező Pintér Etelka indult, és az utóbbi, független jelöltet nevezte ki a fideszes többségű közgyűlés az iskola élére. A közgyűlés alelnöke lapunknak azt mondta: már a pályázati szakaszban megkezdődtek a fenyegetések. Névtelen levelek és telefonok tucatjait kapta Abonyi Henrik, akinek a fenyegetések és a rágalmazások hatására az idegei felmondták a szolgálatot, és visszalépett. A két jelölt közül a szülők és a tanárok a fideszes Dongó László kinevezését támogatták, aki tizenöt éve volt az iskola vezetője, és érdekes módon az érintettek véleménynyilvánítása után a városi szocialisták is mellé álltak. Ettől kezdve Pintér Etelka ellen indult rágalomhadjárat. A pedagógusnak még a lakását is feltörték, ahonnan azonban nem vittek el semmit. A közgyűlés szakmai mérlegelés után párttársuk helyett Pintér Etelkát nevezte ki az iskola élére, mert úgy látták, az iskola jövője szempontjából jobb, ha fiatal pedagógus vezeti az intézményt.
A Horváth Mihály Gimnáziumban már akkor gondok voltak, amikor megbízott igazgatót kellett választani. A közgyűlés az iskola egyik tanárát kérte fel a posztra, aki először örömmel vette ezt, de egy héttel később indoklás nélkül visszalépett a feladattól. Végül egy másik, az iskola falain kívülről hozott szakembert neveztek ki a vezetői posztra, akit egyéves hivatali ideje alatt folyamatos fenyegetések értek, így ő el sem indult az új igazgatóválasztáson. A két pályázó: Tóth Tibor, az iskola tanára és Magyar Lászlóné volt. A közgyűlés a tantestület véleményével szemben utóbbit nevezte ki az intézmény élére azzal az indoklással, hogy a belső megosztottság miatt jobb, ha kívülről hoznak vezetőt, ráadásul Magyar Lászlóné képzettebb is ellenfelénél.
A kinevezések után Szentesen elszabadult a pokol. A tanárok és a diákok egy része a városi szocialisták hathatós támogatásával tüntetett az új igazgatók ellen a belvárosban. A szakembereket ért rágalmak egyre gyakoribbak és súlyosabbak lettek. Az igazgatóknak kedden kellett volna hivatalosan átvenniük az intézményeket, ám Pintér Etelkát éjszaka életveszélyesen megfenyegették, Magyar Lászlóné pedig beteget jelentett.
Kovács Kálmán, a közgyűlés alelnöke lapunknak kijelentette: Pintér Etelka nagyon meg volt ijedve, és kedden reggel fel is hívta őt, hogy ilyen körülmények között fél átvenni a posztot, végül azonban összeszedte magát, és átvette az iskolát. Magyar Lászlónéról azonban kedd óta nem tudni semmit. Vélhetőleg a fenyegetések hatására beteget jelentett. A KDNP-s politikus leszögezte: ha az igazgatónő visszalép, akkor is megoldott az iskola irányítása, hiszen az új választásig az igazgatóhelyettesek is vezethetik az intézményt.
Kovács Kálmán közölte, a múlt héten beadvány érkezett hozzájuk a szentesi polgármestertől, amelyben Szirbik József visszakéri a megyétől az iskolákat. Az alelnök ezt alakoskodásnak tartja, hiszen 1999-ben a szocialista vezetésű város azért adta át a megyéknek az iskolákat, mert anyagi gondjai miatt nem tudta fenntartani őket, ráadásul a jogszabályok szerint tíz évig nem is lehet visszaadni azokat. A négy átadott intézményt egyébként a kormányzati megszorítások miatt kényszerül most összevonni két iskolává a megyei önkormányzat: a Zsoldost a Pollack Mihály Szakközépiskolával, a Horváth Mihály Gimnáziumot pedig a Boross Sámuel Szakközépiskolával csatolják egybe. Az intézmények és a tanárok megmaradnak, csak a gazdasági osztály és a vezetés lesz egy, ezért kellett új igazgatókat választani. A kereszténydemokrata alelnök elmondta: az összevonással egy év alatt ötvenmillió forintot spórolnak. Majd így jellemezte a kialakult helyzetet: az MSZP-s polgármester és a hozzájuk kapcsolódó körök hadviselése ez, pedig miattuk csökkent anynyira a költségvetésünk, hogy iskolákat kellett összevonni. – Nem mi visszük be a politikát az iskolákba, hanem akik kiskorú tanulókat bujtogatnak a leendő igazgatójuk ellen. A figyelemelterelés és a félelemkeltés magasiskoláját tapasztaljuk Szentesen – fogalmazott Kovács Kálmán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.