Bizonyítottság, illetve bűncselekmény hiányában a Fővárosi Bíróság tegnap felmentett négy rendőrt a hivatalos eljárásban elkövetett bántalmazás és a testi sértés vádja alól. Mivel az elsőfokú ítélet ellen az ügyészség fellebbezett, az nem jogerős. A rendőrök ellen két fiatalember előállítása miatt emeltek vádat: a két intézkedésben közös volt, hogy 2006. szeptember 20-ról 21-re virradóra történtek, és mindkét előállítottat bántalmazták. A bíróság annak ellenére hozott felmentő ítéletet, hogy kimondta: a sértetteket bizonyíthatóan rendőrök verték meg, de konkrétan nem tudta megállapítani, kik ütötték-rúgták meg a fiatalokat.
Időrendben az első előállítás a Nyugati téren történt, ahol Fodor Gábort teperte le a földre több rendőr, kezét az akkor még nem rendszeresített kötegelővel hátrakötözték. Eközben tonfával és puszta kézzel is többször megütötték. A bántalmazásról videofelvétel is készült, amelyet tegnap a bíróságon levetítettek. Ezen jól látszik, hogy az egyik rendőr tonfával rávág a földön magatehetetlenül heverő Fodorra, egy másik pedig kézzel üti. A tárgyaláson L. István beismerte, feltehetőleg ő volt az, aki tonfával ütött, de arra hivatkozott, hogy az áldozat ellenszegülése miatt volt erre szükség.
A bíróság az ütlegelő rendőr védekezését fogadta el, és L. Istvánt bűncselekmény hiányában felmentette, mondván: a kényszerintézkedés „törvényes, szükséges és arányos” volt, és nem sérülés okozására irányult. Ebben az akcióban L. István mellett két másik vádlott vett részt, akiket bizonyítottság hiányában mentettek fel.
A másik előállítás nem sokkal ezután, az Oktogonnál történt, ahonnan egy társasház kapualjából rángattak ki két egyetemistát a vádlottak. Egyiküket, az egyébként az épületben lakó Kolics Áront térddel úgy fejbe rúgták, hogy az orrcsontja elmozdult a helyéről, és azóta is ferde. A vérző fiatalt megrúgták és tonfával ütötték. A bíróság felháborítónak nevezte, hogy így megverték a fiatal egyetemistát, méghozzá bizonyosan rendőrök, azonban a rendelkezésre álló bizonyítékok alapján kétséget kizáróan nem tudta megállapítani, kik követték el a bűncselekményt. Kővári Tibor tanácselnök hangsúlyozta: nem helyes, hogy a vádlottak padján ülő rendőrök nem mondták el, kik voltak az elkövetők, pedig nekik tudniuk kell. Ráadásul felettesüknek jelenteniük kellett volna a jogsértéseket, de ezt elmulasztották.
Mivel a Kolics Áron ellen indított szabálysértési eljárást megszüntették, de őt csaknem két hétig előzetes letartóztatásban tartották, a sértett a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogvédő szervezet segítségével kártalanítási pert indított, amelyet a napokban első fokon meg is nyert. Ebben 600 ezer forintot ítéltek meg neki. Pelle Andrea ügyvéd elmondta: amint jogerős ítélet is kimondja, hogy a rendőrök bántalmazták a fiatalembert, egy-két milliós nagyságrendű kártérítési pert is indítanak.
Nyoma veszett egy 16 éves ukrán lánynak Budapesten