Egyedül maradtak, sajnálom – mondta Hiller István a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetéről (PDSZ), amikor egy hete másik három szakszervezettel egyezményt írt alá a pedagógusbérek alakulásáról. Az oktatási miniszter az újságíróknak azt állította, a második legnagyobb tanári szervezet azért nem írta alá a nyilatkozatot, mert nem értenek vele egyet, pedig ő velük is szívesen tárgyal.
Kerpen Gábor elnök szerint azonban az igazság az, hogy Hiller lassan négy hónapja nem hajlandó velük tárgyalni, pedig márciusban és áprilisban kérték az egyeztetést. Kerpen leszögezte: nem tudtak a készülődő megállapodásról, az erről szóló tárgyalásokra Hiller meg sem hívta őket. A PDSZ elnöke egyébként arra következtet, hogy Hiller látszattárgyalásokat folytat, hiszen csak olyanokkal hajlandó beszélni, akiknek nincs ellenvéleményük. Abszurdnak nevezte, hogy napokkal a bérmegállapodás aláírása után kapott egy levelet Hillertől, amelyben az oktatási miniszter azt írja: azért nem tárgyalt a PDSZ-szel, mert még senkivel sem egyeztetett. Kerpen válaszlevelében leszögezte: nem nevezhető legitimnek az a bérmegállapodás, amelyből kihagyják a második legnagyobb szakszervezetet, ezért azt kéri, hogy Hiller haladéktalanul kezdje meg velük az egyeztetéseket.
A jövő évi pedagógusbérekről szóló egyezményt nemrég írta alá az oktatási miniszterrel együtt a közismerten baloldali kötődésű Pedagógusok Szakszervezete (PSZ), a Magyar Közoktatási és Szakképzési Szervezet (MKSZSZ), valamint a Magyar Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezete. A választások idején az MSZP-s politikusok mellett kampányoló PSZ-en kívül Hiller azt az MKSZSZ-t tartotta fontosnak meghívni az egyeztetésre a PDSZ helyett, amelynek információink szerint hatszáz tagja van.
A megállapodás lényege: az Új tudás program részeként januártól a főiskolai végzettségű pályakezdő pedagógusok húszezer, az egyetemi diplomával rendelkezők 32 ezer forintos béremelést kapnak. A pluszjuttatás egy része fokozatosan beépül a bértábla első felébe. Hiller szerint a bértábla kiigazítása lehetővé teszi, hogy ne keletkezzen bérfeszültség a pályakezdők és a tapasztalt tanárok között. Az intézményvezetői pótlék emelkedésének mértéke az iskola nagyságától és a feladatok összetettségétől függ majd, vagyis Hiller ezzel az újabb lépéssel próbálja ösztönözni az iskola-összevonásokat.
Kerpen a megállapodás részleteiről kijelentette: a pályakezdők béremelése bérfeszültséghez vezet, ráadásul nem oldja meg a közoktatás alapvető problémáit. Az egyezmény csak a bértábla első felét kompenzálná, vagyis csak negyvennégy éves korig járna béremelés, és arról sincs szó, hogy ez is hasonló mértékű lenne-e, mint a pályakezdőké. Attól is tart, hogy az emelés fedezetét beépítik a normatívába, ebben az esetben ugyanis a pénzügyi gondokkal küzdő önkormányzatok várhatóan csak úgy tudják teljesíteni az emelést, ha az emberek egy részét elbocsátják. Hozzátette: az új rendszer a pályakezdők elhelyezkedését jelentősen megnehezíti majd, hiszen a munkáltatók ugyanannyi pénzért inkább a tapasztaltakat alkalmazzák. Leszögezte: a béremelés mellett az erőszak megfékezéséhez alapvető lenne a tavalyi óraszámemelésből fakadó túlterhelés csökkentése, amit a PDSZ gyermek- és ifjúságvédelmi felelősök kötelező alkalmazásával oldana meg. Ehhez azonban nem elbocsátásokra, hanem létszámnövelésre lenne szükség.
Sasvári Sándor megrázó vallomása: így tették tönkre a családját