Lisszaboni dilemmák

Írország az egyetlen problémás kérdés – fogalmazott a Magyar Nemzetnek Alain Lamassoure Párizsban, az Európai Néppárt tanácskozásán, amikor arról faggattuk, hogy országok egész sorának elnökei jelentették be: nem írják alá a lisszaboni szerződést.

2008. 07. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hiszek benne, hogy a lisszaboni szerződés minél hamarabb megvalósul – jelentette ki Alain Lamassoure, az UMP Néppárti csoportjának európai parlamenti biztonsági kérdésekkel foglalkozó felelőse az Európai Néppárt tegnapi, párizsi tanácskozásán.
Egyetlen politikai problémát látok – azt, hogy Írország visszautasította a lisszaboni szerződést – válaszolta a Magyar Nemzet kérdésére Alain Lamassoure. A francia parlamenti képviselő emlékeztetett, Németország alkotmányos problémaként közelíti meg az előállt helyzetet, itt esetleg alkotmánymódosítással is megoldható a vitás szituáció. Kaczinsky lengyel elnöknek egyszerűen kötelező aláírnia a dokumentumot – sorolta tovább a „rebellis” országokat Lamassoure.
Václav Klaus cseh elnök pedig mindenképpen figyelembe kell, hogy vegye: az EU jövendő elnökeként országa lehetetlen helyzetet teremtene, ha államfőként nem írná alá a szerződést – folytatta Lamassoure.
Az elnöklő ország feladata, hogy egyszerűsítse a felmerülő konfliktusokat, illetve segítsen ezeket rendezni – válaszolt arra a kérdésünkre Lamassoure, hogy milyenek Franciaország esélyei a válság megoldására. A rendezés egyik példájaként említette, Írország októberig élhet kiegészítő javaslattal is (pl. az abortusz kérdésében).
Lamassoure optimizmusát – annak ellenére, a cseh, lengyel és német köztársasági elnök sem írja alá az unió további fejlődését meghatározó dokumentumot – jórészt a felszólalók is osztották a Néppárt háromnapos tanácskozásán.
Ez a kudarc a politikusok kudarca – fogalmazott a Magyar Nemzet kérdésére válaszolva Szájer József, az Európai Néppárt parlamenti csoportjának alelnöke. Rámutatott: a politikusok felelőssége, hogy elmagyarázzák az embereknek, mit jelent mindennapi életükben az EU. Természetesnek tekinti a közvélemény a határok lebontását, a szabad mozgást, a brüsszeli támogatásokat – holott egyáltalán nem biztos, hogy ez a végleges állapot, a társadalom támogatása nélkül pedig veszélybe kerülhetnek ezek a lehetőségek – figyelmeztetett Szájer. Lisszabon erősítené az
Európai Parlament ellenőrző szerepét, duplájára emelné a bel- és igazságügyi együttműködés hatékonyságát – így Szájer, aki rámutatott: a parlamenti kontroll erősödésének köszönhető például, hogy Európa véget vetett az engedékenyebb bevándorlási politikának.
Az unió eddigi struktúrájának megváltoztatása mellett tette le a voksot Joseph Daul, a Néppárt
európai parlamenti csoportjának elnöke. Az emberi tényezőre helyezte a hangsúlyt Patrick Devidjan, az UMP elnöke. A francia kormánypárt vezetője aláhúzta: az ember nemcsak holmi terméke, de szereplője is a történelemnek.
A terrorizmus támadás a demokrácia ellen – hangsúlyozta a tanácskozáson Mayor Orega, a Néppárt parlamenti alelnöke. Ez a jelenség a globalizáció része – fűzte hozzá, kiemelve: még mindig nem egyértelmű a baloldal, különösen a szélsőbal álláspontja a terrorizmus kérdésében. A tanácskozás több résztvevője, így Ranko Vilovic, az ET terrorizmus elleni bizottságának elnöke is rámutatott: meg kell találni az egyensúlyt az emberi jogok érvényesülése és a terrorizmus elleni harc érdekei között.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.