Helyre kell állítani Magyarországon a felborult szociális egyensúlyt, mert akkor képesek leszünk versenyképessé tenni a társadalmat, s azon keresztül képesek leszünk versenyképessé tenni a gazdaságot. Ez az egyedüli helyes sorrend. Fordítva nem megy – szögezte le szombaton Tusnádfürdőn Orbán Viktor. A Fidesz elnöke a hét végén befejeződött hagyományos, Tusványos nevet viselő rendezvénysorozat keretében tartott előadásában elmondta, a kormány az elmúlt hat évben lerombolta Magyarország versenyképességét, a nemzet lába alól 2002-ben kicsúszott a talaj. Mint fogalmazott, elsőként versenyképes nemzetre van szükség, ami versenyképes gazdaságot eredményez, az pedig versenyképes országot. Mint rámutatott, a versenyképes társadalom alapja a szociális egyensúly, amely egy európai nép esetében három pilléren nyugszik. Egyrészt stabil létbiztonságot ad, vagyis véd az elszegényedés ellen, másrészt esélyt ad arra, hogy polgárai megvédjék az egészségüket, vagy egészségük elvesztése esetén esélyük van arra, hogy visszaszerezzék azt, harmadrészt elérhetővé válik az emberek számára a több tudás az oktatás révén.
*
Orbán Viktor úgy fogalmazott, aki a nemzet egységét nem ismeri el, az a megosztás politikáját erősíti, a jelenlegi kormány pedig épp így cselekszik. Hozzátette: a hely szelleme jól mutatja, hogy egy nemzet több, mint egy ország. Szerinte az ország egy szabályrendszer, egyfajta technikai keret az élet számára, a nemzetnek pedig érzései és lelke van.
Erkölcsi kötelesség
A kettős állampolgárság kérdéséről Orbán Viktor elmondta: a magyar kormánynak még mindig erkölcsi kötelessége, hogy megalkossa a kettős állampolgárságról szóló törvényt, hiszen akik elmentek szavazni 2004. december 5-én, azok többsége igennel voksolt.
A Fidesz reményei szerint a következő magyar parlament kellő fontossággal fogja újratárgyalni ezt a kérdést. A legnagyobb ellenzéki párt vezetője ismét kijelentette, egyértelműen támogatják a határon túli magyarok autonómiatörekvéseit.
Előzőleg beszédet mondott Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke is. A református erdélyi püspök Makkai Sándort idézve kijelentette: „az erdélyi kérdés elsősorban nem politikai, hanem erkölcsi kérdés”. A magyarság helyzetére utalva megjegyezte, összeütközésbe került a sikerorientált opportunista politika és az értékelvű nemzetpolitika. – A siker-orientált politika nagyon gyakran esik az erkölcstelenség bűnébe, és anyagias világunkban ennél rosszabb nem is történhetne – tette hozzá. Az előadások végén, a közönség soraiból érkező kérdésekre válaszolva Tőkés László egyebek között elmondta: jelenleg reális veszélye van egy székely és nem székely szakadásnak az erdélyi magyarság körében, és lelketlen emberek azok, akik ezt a veszélyt nem ismerik fel és nem próbálják megakadályozni. Az erdélyi magyarok számára nem az a megoldás, hogy visszamenekülnek az egypártrendszer esernyője alá, hanem hogy tovább bővítik a mozgásterüket, s az maga a demokrácia. Az Erdély vagy Székelyföld autonómiáját érintő kérdésre elmondta: nem pusztán az autonómia a kérdés, hanem minden szórványban és diaszpórában, elzártan vagy Székelyföldön többségben élő magyar embernek megoldást kell találni nemzetisége elismerésére.
Egyezség a hét végéig?
Egy hét van arra, hogy egyezség szülessen a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) és a Magyar Polgári Párt (MPP) között egy jövendő választási együttműködésről – derült ki szombaton Markó Béla és Tőkés László Bálványosfürdőn lezajlott újabb találkozóján. A megbeszélésre elsőként Tőkés László és szűk stábja érkezett meg, de pár perc elteltével befutott a Markó Bála vezette tárgyalódelegáció is. Már ekkor érezhető volt, hogy az egyeztetés pozitív eredményt hozhat, hiszen a felek mosolyogva paroláztak a fotóriporterek és tévések kameráinak kereszttüzében.
Nyolcvanöt–tizenöt
A tervezettnél lényegesen hoszszabbra sikeredett egyeztetés után az RMDSZ és az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke a sajtó képviselőinek elmondta: az RMDSZ július 26-ig vár választ az MPP-től a „belső koalícióra” vonatkozó ajánlatára. Ezt a javaslatot Markó Béla már július 5-én előterjesztette az RMDSZ és az MPP között közvetíteni akaró Tőkés Lászlónak. A mostani találkozón még konkrétabb formában fogalmazta meg azt. Ennek értelmében az RMDSZ az őszi parlamenti választások előtt szenátusi és képviselőházi jelöltlistáin bejutó helyeket biztosít az MPP-nek, mégpedig a legutóbbi helyhatósági választásokon elért eredmények arányában (azaz 85:15 arányban).
Az RMDSZ listáin ily módon bejutó MPP-s politikusok megtarthatják önállóságukat, pártjuk álláspontját képviselhetik a majdani frakcióban, a román parlament mindkét házában saját kezdeményezéssel is élhetnek. Kivételt képeznének azonban azok a döntések, amelyek a romániai magyar közösség egységes parlamenti fellépését teszik szükségessé.
– A választási együttműködés kiterjeszthető az európai parlamenti választásokra és az állam-elnök-választásra is – hangsúlyozta Markó Béla, jelezve, hogy a következő, 2012-ben esedékes önkormányzati választásokon a két szervezet indulhat majd külön listákon, és utána már az akkor létrejövő arányoknak megfelelően alakítják együttműködésüket.
Tőkés László méltányosnak, reális alapokon álló javaslatnak nevezte ezt. Leszögezte, hogy kellemesen csalódott az RMDSZ magatartásával kapcsolatban, mert az utóbbi napokban lehűlést vélt érezni a szövetség részéről a megegyezési készséget illetően. Az EMNT elnöke minden bizonnyal arra célzott, hogy az RMDSZ a tusványosi programsorozat szinte valamennyi előadását bojkottálta, és nem vett részt a Kárpát-medencei Magyar Autonómia Tanács pénteki, tusnádfürdői ülésén sem. Emlékeztetett azonban, hogy egyelőre az RMDSZ és a Magyar Polgári Párt álláspontja szöges ellentétben áll egymással, hiszen az MPP választási koalíciót tart csupán lehetségesnek, olyat, amelyben mindkét szervezet egyenrangú félként venne részt. Markó Béla szerint az RMDSZ a helyhatósági választások eredményei alapján egyedül is képes lenne bejutni a parlamentbe, az erősebb magyar képviselet érdekében azonban kész az együttműködésre.
Tőkés László megígérte: min-dent megtesz, hogy közelítse egymáshoz az álláspontokat, mert ő is úgy véli: az egyezség megkötése szükségszerű.

Csak a legokosabbak érnek el 7 pontot ebben a vegyes műveltségi kvízben