Ellopták az iskolánkat – mondta lapunknak Kaszás Mátyás, a Magyarországon a Montessori pedagógiai módszert képviselő, több iskolát tömörítő Montessori Oktatási Centrum fenntartója. Kaszás, aki egyben az Oktatási Intézményeket Fenntartók Országos Szövetségének (OFOSZ) elnöke is, kijelentette: a Gyurcsány fiú botrányos érettségi vizsgájával középpontba került intézménynek már a megalakulása is jogellenes volt, vezetője pedig egy olyan ember, akit sorozatos törvénysértések miatt elbocsátottak az eredeti Montessori-iskolából.
Kaszás szerint a történet 2003-ra nyúlik vissza, a most a Gyurcsány fiú iskoláját vezető Juhász Lászlóné akkor még a Montessori Oktatási Centrum csepeli iskoláját vezette. A tanév végén kiderült, hogy az alapítvány hiába utalta át minden hónapban az intézménynek a rezsiköltség és a tanárok fizetése utáni járulékok fedezetét, az iskola vezetője egy fillért sem fizetett be a hatóságoknak. A csalás napvilágra kerülése után Juhásznét Kaszás elbocsátotta, ő azonban addigra már mindent elrendezett: Kőbányán kibérelt egy épületet, a csepeli iskola diákjainak és a szülőknek pedig azt mondta, hogy az iskola új helyre költözik. Kaszás leszögezte: a valóságban az elbocsátott igazgató létrehozott egy új szervezetet, amit Montessori Stúdium Alapítványnak nevezett el, ezen keresztül pedig alapított egy új iskolát. Kaszás szerint Juhászné szándékosan megtévesztette a szülőket, mert azt állította, hogy a gyerekek továbbra is a régi, bevált módszert alkalmazó iskolába járnak tovább, csak elköltöznek, a valóságban azonban egy teljesen új, mindenféle pedagógiai múlt nélküli intézménybe kerültek, vagyis gyakorlatilag ellopták a gyerekeket a csepeli iskolából.
A Montessori Oktatási Centrum fenntartója feljelentést tett a rendőrségen, mert állítása szerint az igazgatónő négymillió forint kárt okozott az intézménynek azzal, hogy egy éven keresztül nem fizetett adót és rezsit, pedig ezt a pénzt megkapta az iskolát működtető alapítványtól.
A rendőrség egy darabig vizsgálódott az ügyben, majd lezárta a nyomozást. Kaszás a fővárosi önkormányzat főjegyzőjénél is megtámadta az iskola működési engedélyét, mivel állítása szerint azt úgy adta ki a hatóság, hogy előtte meg sem nézte az épületet, pedig olyan alapvető dolgok hiányoztak az iskolából, mint a számítógép, az internet és a telefon. Ráadásul érdemben fellebbezni sem lehetett, hiszen az engedélyt augusztus 31-én adták ki, másnap pedig megkezdődött a tanítás. Tiba Zsolt főjegyző is elutasította Kaszás kérelmét. Kaszás azt gondolja, az iskola vezetésének „magasabb” segítségre is szüksége volt ahhoz, hogy egy üres iskolára működési engedélyt szerezzen. Azt mondja: Juhászné a szülőknek azt ígérte, az iskolát hamarosan gyönyörűen felszerelik, mivel ide jár majd Gyurcsány Ferenc idősebbik fia is. Kaszás nemrég ismét a rendőrséghez fordult, mivel újabb törvénysértések jutottak a tudomására.
Lapunk szerette volna megszólaltatni Juhásznét is, őt azonban hét végén az iskolában nem tudtuk elérni. Emlékezetes: jelenleg az oktatási tárcához tartozó Oktatási Hivatal (OH) vizsgálja az érintett iskolát, mivel a szülők az intézmény működésének és működtetésének, valamint a pedagógusok végzettségének teljes átvilágítását és az érettségi vizsgák felülvizsgálatát kérték a hatóságtól. A szülők többek között azért fordultak az OH-hoz, mert szerintük a tanárok kivételeztek az egyik gyerekkel az érettségin, aki történetesen nem más, mint Gyurcsány Ferenc miniszterelnök egyik fia. Gyurcsány gyereke egy órával tovább írhatta a dolgozatot két tantárgyból, ráadásul a pluszidőt nem jegyzőkönyvezték. Az oktatási tárcától vizsgálatot követelő szülő azt állítja: a miniszterelnök fiát a hivatalos vizsgaidő lejártakor egy különterembe vezették át. A kilenc vizsgázóból csak ketten tettek sikeres vizsgát, egyikük a kormányfő fia volt.
A szülők beadványa szerint az iskolában egyéb sötét, már a bűncselekmény határát súroló ügyek is folytak: állításuk szerint a 2003– 2004-es tanévben az iskola egy olyan fiatalnak is engedélyezte a nyolcadik évfolyam megkezdését, aki hetedikben megbukott. Dokumentummal igazolták, hogy az egyik diáknak az évzáró alkalmával kijavították a bizonyítványát. A szülők kérelmükben azt állítják, a javított bizonyítvány átadására azután került sor, hogy a gyerek szülei átadták az igazgatónak a háromszázezer forintos alapítványi hozzájárulást, amiről átvételi elismervényt nem kaptak.
Információink szerint az Oktatási Hivatal ezen a héten hozza nyilvánosságra az iskolában lefolytatott vizsgálat eredményét.
Menczer Tamás: Mi lesz így velünk?!