Az új magyar polgárosodásnak az a célja, hogy milliókat segítsen hozzá az életre való tudáshoz, a biztos és jó munkához. Aki mindezekkel rendelkezik, annak könnyebb, akinek ezek nincsenek, az gyenge és sérülékeny – így konferálta fel évértékelő beszédében Gyurcsány Ferenc a Munka, tudás, tulajdon programot, amely elméletben a hátrányos helyzetűek felzárkóztatását, a munkanélküliek elhelyezkedését segíti elő. Miközben a miniszterelnök és kormányának tagjai lépten-nyomon az új kormányzati programba ölt milliárdokról beszélnek, a tervezet egyik zászlóshajója, a felnőttképzés éppen most futott zátonyra Szűcs Erika szociális és munkaügyi miniszter elképesztő mulasztása miatt.
A lapunk birtokába került dokumentum szerint Nagy László, a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Intézet (NSZFI) főigazgatója a napokban levélben értesítette a képzést folytató intézményeket, hogy a nyárra tervezett vizsgák elmaradnak, mert a vizsgaszervezésre jogosult NSZFI akkreditációja lejárt, és azt a szociális tárca elfelejtette meghoszszabbítani. A Szűcs Erika vezette tárca súlyos bakija becslések szerint tízezer tanfolyamra járót érint.
Az elmaradt vizsga ezrek állásába kerülhet: a képzésre járók jó része ugyanis munkanélküli, aki végzettség vagy az átképzésről szóló papír nélkül nem tud elhelyezkedni, a tanulók másik felének pedig jelenlegi munkakörének betöltéséhez van sürgősen szüksége a bizonyítványra.
Információink szerint Szűcs Erika miniszter mulasztása országos felháborodást váltott ki az intézményekben. A képző központoknak ugyanis már negyven nappal a tervezett vizsga előtt jelentkezniük kell az NSZFI-nél, és be kell fizetniük a szervezési díjat is. Még súlyosabb, hogy a hallgatóktól is beszedték már a vizsgadíjat, mire néhány nappal ezelőtt értesültek arról, hogy elmaradnak a vizsgák.
A Szociális és Munkaügyi Minisztérium (SZMM) azt ígéri, hogy a vizsgaszervezési jogosultságokat tartalmazó miniszteri rendelet még ma megjelenik a Magyar Közlönyben és vasárnap hatályba lép.
Menczer Tamás: Mi lesz így velünk?!