Történelmi látomás

2008. 07. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Öröm látni a kritikusnak, pályatársnak, ha egy nála fiatalabb író, akinek életművét az első lépésektől kezdve figyelemmel kísérte, beérik. Gáspár Ferenc a kilencvenes években friss tónusú elbeszélésekben, a Szamóca-novellákban szólaltatta meg nemzedékének tétova útkeresését, amelyet megfejeltek a rendszerváltozás(ok)–visszarendeződés(ek) értékválságai is.
Az író – civilben sokáig történelemtanár – eredeti foglalkozásának gyakorlása közben szembesült azzal az elképesztő tájékozatlansággal, amely a nyolcvanas évek közepétől kezdve mindmáig jellemzi az ifjúságot a magyar történelem szinte minden korszakával kapcsolatban. Ráébredt, hogy a hiányossággal szorosan összefügg az, hogy a hatvanas, hetvenes, kora nyolcvanas években még a Móra Kiadó sorra jelentetett meg régi korokról szóló ifjúsági regényeket. Megírta hát először a Strucc-trilógiát Nagy Lajos koráról, majd a sárkányos könyveket, szintén három önálló részben Zsigmond koráról.
A hat kötet folyamatos sikere sem csábította az írót rutinmegoldásokra. Ragaszkodott az általa kialakított kerettörténet, a jelenbeli gondok és a múltbeli látomások többszólamú megjelenítéséhez, amely szerint egy magyar származású New York-i kisfiú, Johnny, a híres-nevezetes Lackfi család leszármazottja elkezdi keresni a gyökereit, s megtalálja hazáját az általa részben misztikus, részben nagyon is korszerű technikai módszerekkel megidézett történetekben. Gáspár Ferenc legújabb könyve, A holló fölrepül elkezd átvezetni bennünket a múlt síkján Zsigmondtól a Hunyadiak korába, a jelenben pedig Johnny többszörös lélektani problémáiba. A fiatalember egyszerre keresi és találja meg Istent, a korábbi kételyekkel szemben a hitet, valamint az igazi, a felnőtté érlelő nagy szerelmet.
A holló felrepül Gáspár Ferenc legjobb könyvei közé tartozik. Szervesen kapcsolódik a nemrégiben megjelent Ördögvér című,
jelenben játszódó regényhez, amelyben a jó és a rossz örök konfliktusával szembesülnek a könyv központi alakjai. A holló felrepül a megtisztulás, a beavatás történetét adja elő. Az immár serdülővé, félig felnőtté cseperedett fiú a múlt tisztázása közben találkozik a magyar irodalom és történelem egyik legkülönösebb alakjával, Tar Lőrinccel, aki Dante Alighieri Isteni színjátékának központi hőséhez, a nagy költő alteregójához hasonlóan végigjárja a pokol és a purgatórium minden stációját, csodálatosan szép hölgyek, boszorkányok, tündérek kísérik a regénybeli regény egyik hősének kálváriaútjait. Tar Lőrinc végül visszanyeri a hitét, beavatottá válik. Vívódásait az író hitelesen jeleníti meg. S eközben, a történelmi látomások útvesztőiben tévedezve árnyalt, hiteles képet kapunk a huszita mozgalomról, Zsigmond valódi történelmi szerepéről.
Gáspár Ferenc szembesülni kényszerül azzal, hogy amíg folyt Magyarországon, a Kádár-korszak végnapjaiban történelemoktatás, a huszita mozgalomról mint valamiféle ősforradalomról tanultunk az iskolában. Később már, egészen napjainkig, szinte semmit. Egyszerre kényszerül hát ismerethiányokat befoltozni, s a hamisított tudást is helyre tenni, amennyire ez egy regényben lehetséges.
Aki olvasta Sánta Ferenc Az áruló című regényét, Milos Urban cseh író Héttemplom című gótikus regényét, már szembesülhetett a husziták valódi szerepével. Iszonyatos értékzűrzavart, erkölcsi káoszt okoztak a világban, ráadásul olyasfajta emberirtást folytattak mintegy a nácizmus és a kommunizmus elődjeiként, amelyhez képest az inkvizíció szelíden szigorú tanító bácsik gyülekezete volt. Nem beszélve arról a kulturális pusztításról, amellyel eltüntették Csehországból, s Prágából is a legcsodálatosabb gótikus épületeket. Gáspár Ferenc regénye nem direkt módon ítélkezik, árnyaltan ábrázolt történelmi és fantáziahősök interpretációjában tárja elénk Zsigmond, majd a Hunyadiak korának megannyi konfliktusát. Mint szépíró nem akar végérvényes, egyértelmű ítéletet hozni, hanem markánsan jelzi: az igazság sokkal bonyolultabb, mint hinnénk. Azt a legendát vagy éppenséggel valós tényt sem akarja végérvényesen igazolni, hogy Hunyadi János valóban Zsigmond törvénytelen fia lett volna. Igaz, nem igaz, nem tudjuk, de a regény szerint Hunyadi, a dicső nándorfehérvári győző katonái úgy kezelik őt, mintha a történet igaz lenne. Úgy tisztelik, mint fejedelmi vért, de elsősorban mégis fényes tehetségéért és tetteiért.
A holló felrepül jól sikerült lélektani, társadalmi, történelmi, beavatásregény, a megtérés többrendbelien igaz története.
(Gáspár Ferenc: A holló felrepül, regény, Coldwell Könyvek, 2600 oldal, 1180 Ft.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.