Lech Kaczynski államfő álláspontja nem jelent a lisszaboni szerződésre mondott nemet Lengyelország részéről – fejtette ki tegnap lapunknak nyilatkozva Jacek Saryusz-Wolsky, az Európai Néppárt külügyi bizottságának lengyel alelnöke. Saryusz-Wolsky az Európai Néppárt háromnapos párizsi tanácskozásának második napján kérdésünkre válaszolva kifejtette: Kaczynski azt mondta, hogy pillanatnyilag nem látja hasznosnak a szerződés aláírását. A kormányzó jobbközép Polgári Platform politikusa emlékeztetett, Lengyelországban már lezajlott a szerződés parlamenti ratifikációja. Kiemelte, sem pártja, sem a lengyel kormány nem osztja Kaczynski álláspontját. „Az aláírás semmi egyéb, mint formalitás, amelyet nem kellene felnagyítani. Három ország van egyelőre ezen az állásponton” – utalt Saryusz-Wolsky a német és cseh elnök hasonló hozzáállására. Alain Lamassoure, a kormányzó francia UMP európai ügyekkel megbízott politikusa szintén tegnap határozottan kijelentette, szó sem lehet mindaddig bővítésről, amíg nem rendeződik a szerződés körül kialakult vitás helyzet.
A csütörtöki tanácskozás fő témája ugyanakkor az európai energiastruktúra volt; a vitákat meghatározta az orosz energiaimport kérdése. Magyar újságíróknak nyilatkozva Alan Riley, a brüsszeli CEPS és a londoni City University tanára kifejtette: van alternatívája az orosz gáznak. Riley – hasonlóan Hans-Joachim Schnellerhuber álláspontjához, aki térképen vázolta fel a lehetőségeket – számos példát sorolt fel arra, hogy alternatív energiaforrások segítségével nagy importgázmennyiség válna feleslegessé. Hozzátette: nem látja hosszabb távon megalapozottnak az orosz gázszállítás jövőjét, szerinte a Gazpromnak nincs elég tartaléka, az északi gázmezők kiaknázása pedig rendkívül költséges. Riley a tanácskozáson elmondta: növekvő igény mutatkozik az orosz gázszállításokra; az európai kormányoknak „be kell avatkozniuk”, hogy liberalizálják a gázpiacukat.
Klaus Kaczynski mellett. Václav Klaus cseh államfő szerint Lech Kaczynski lengyel államfő döntése „az egyetlen lehetséges álláspont”, s bízik benne, hogy ez a vélemény végül is egész Európában győzedelmeskedik. (MTI)
Csibi Krisztina a kormánypártok jelöltje a Tolna vármegyei időközi parlamenti választáson