Új eljárás lefolytatására és az elsőfokú ítélet hatályon kívül helyezésére tett indítványt az ügyész a zálogházi rablássorozattal vádolt Horváth Szilárd és Gombos László ügyében tegnap a Fővárosi Ítélőtáblán. A Fellebbviteli Főügyészség képviselője vádbeszédében kiemelte: egy igen jelentős tárgyi súlyú, több mint százmillió forint kárösszegű bűncselekmény-sorozatról kell döntést hozni, amelyet az elkövetők elváltoztatott külsővel, alkalmanként néhány perc alatt hajtottak végre. Nem véletlen, hogy az illetékes hatóságok a nyomozásokat az első körben megszüntették. Végül a Miskolcon történt elfogás során előkerült mobiltelefonok és más bűnjelek adtak új lendületet az ügynek. Az eljárási hiányosságokról szólva az ügyész kifejtette, hogy az ügyet a bíróság nem derítette fel kellően, és indokolási kötelezettségének sem tett eleget. Ezért az elsőfokú ítélet megalapozatlan, hiányos és logikai hibákkal terhelt. A bizonyítékok értékelése sem megfelelő. Például nem vette figyelembe a Fővárosi Bíróság, hogy a vádlottak mobiltelefonjait – a cellainformációk szerint – a bűncselekmények tizenöt helyszínén használták, s még az útjuk is nyomon követhető. Ez nem lehet a véletlen műve. Az ügyész szerint a másodfokú eljárásban a hibák nem orvosolhatók. Ezért új elsőfokú eljárás lefolytatását kérte.
A védelem szerint nincs szükség egy ismételt bírósági tárgyalássorozatra. A vád feltételezéseken alapul, s a bizonyítékok nem támasztják alá a rablásokat említő tényállást. Horváth védője, Thaisz Andrea a bizonyítási eljárás megnyitását tartaná szükségesnek, hogy kiderüljön védence ártatlansága…
Emlékezetes, Horváth neve a 2002. május 9-i móri bankrablás után vált ismertté, amikor a rendőrség összefüggésbe hozta a vérengzéssel. Később kiderült, a feltételezés megalapozatlan volt. A Fővárosi Bíróság tavaly nyáron felmentette a tizennégy zálogház kirablásának vádja alól Horváthot, ugyanakkor egy biztonsági őr megölése miatt húsz év fegyházra ítélték. Gombos is csupán a lebukásukhoz vezető miskolci Mini Zaci kirablása miatt kapott nyolc év szabadságvesztést.
Orbán Viktor: Nagyüzem