Vád az NBH-s alapítvány ellen

Csempészet, sikkasztás és okirat-hamisítás miatt vádat emelt a Fővárosi Főügyészség az Együtt Egymásért, Egy-Másért Alapítvány kuratóriumának elnöke, Földesi-Szabó László, illetve hét társa ellen – közölte lapunkkal a főügyészség sajtóosztálya.

2008. 07. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vádhatóság kezdeményezte a Fővárosi Bíróságnál, hogy szüntesse meg az egykori rendőrtiszt által vezetett alapítványt. Tanúként idézték be a Nemzetbiztonsági Hivatal eltávolított vezetőjét, az azóta az alapítvány kuratóriumában helyet foglaló Galambos Lajost, valamint a „cég” egykori főosztályvezetőjét, illetve jogászát, Gyarmati Györgyöt és Simon Ibolyát.
Ismert, hogy tavaly áprilisban indított nyomozást a vám- és pénzügyőrség a Nemzetbiztonsági Hivatalhoz több szálon kötődő alapítvány és a Herba cégcsoport bűnösnek vélt kapcsolata miatt. A „céggel” való szoros viszonyt már egy parlamenti vizsgálóbizottság is kimutatta, de ezt tetézte még, hogy az akkori kancelláriaminiszter, Szilvásy György testvére, a grafológus Szilvásy Péter is az alapítvány munkatársai közé tartozott.
*
De képbe került Szilvásy István is, aki az időközben átalakult Honvéd Kórház főigazgatójaként adományt fogadott el az alapítványtól.
Az alapítványban helyet foglaló titkosszolgák volt főnöke, az NBH első főigazgatója, a két éve elhunyt Nagy Lajos is a kurátorok között szerepelt.
A vádirat szerint a Herba cégcsoport 2005-től kiemelten támogatta az Egymásért alapítványt. Az élelmiszer-kereskedelemmel foglalkozó társaság 2005-ben elért tiszta nyeresége négyszázmillió forint volt, amely egy évvel később viszont 230 millió forintra esett vissza. Ennek az Európai Unióhoz való csatlakozás utáni változások voltak az okai, illetve az, hogy tőkeerős versenytársak jelentek meg a piacon. E nehézségnek az áthidalására a Herba vezérigazgatója, a másodrendű vádlott, P. Sándor és az Egymásért kuratóriumának az elnöke, az elsőrendű vádlott, Földesi-Szabó László egy olyan adományozási szisztémát dolgozott ki, amelynek eredményeként a Távol-Keletről importált termékeket a rendkívül magas közterhek megfizetése nélkül értékesítik Magyarországon. Így a Herba versenyképes árat tud kialakítani, az alapítvány pedig tetemes adományhoz jut. Ehhez szükség volt egy Távol-Keleten alapított cégre, valamint egy megbízható vámügynökségre. A Herba feje, P. Sándor ezért megalapította a hongkongi bejegyzésű Horse Trading Ltd.-t, illetve egy panamai székhelyű másik társaságot, s irányítása alá vonta a Palotai Vámügynök Kft.-t, ahol egy korábban a vám- és pénzügyőrségnél hivatásos állományban dolgozott férfinak, a hatodrendű vádlottnak, P. Gábornak is komoly szerepet szánt.
A vámügynökség újpalotai telephelyére érkezett a csaknem 8,5 tonna távol-keleti élelmiszer. Azonban ezek a termékek minden esetben multinacionális cégek, a Metro, a Tesco, illetve a CBA úgynevezett saját márkás termékei voltak. A Herba a vámszabad raktárban vámeljárás és az áruk mozgatása nélkül, változatlan, bekerülési áron és csak papíron eladta a termékeket a távol-keleti és a panamai cégnek, amelyek adomány címén az alapítványnak adták át. A beraktározott áru forgalomba helyezését a Palotai Vámügynök Kft. végezte. A valótlan tartalmú iratokat a helyileg illetékes vámhivatalnál benyújtották, és meg is kapták az engedélyt. A vám- és adómentesen forgalomba került termékeket az alapítvány és a Herba között létrejött színlelt bizományosi szerződés alapján utóbbi cég értékesítette a már korábban említett multiknak. 2005. augusztus és 2007. február között 59 esetben kerültek az üzletek polcaira adómentesen az élelmiszerek. Ezzel a vádlottak összesen 1,3 milliárd értékű importáru után nem fizették meg a közterheket, ezzel a költségvetésnek összesen közel 1,2 milliárd forint kárt okoztak.
A második vádpont szerint az Egymásért alapítványnak 2004-től jelentős mennyiségű tárgy- és pénzadományt nyújtottak a támogatói. A készpénz összesen 811 millió forintot tett ki. Ehhez képest 2004-től mindössze 170 milliót forintot osztott szét az alapítvány. Ráadásul a nagyobb összegű pénzadományokat a kuratórium olyan személyeknek vagy intézményeknek nyújtotta, akik az alapítvánnyal és a kuratóriumi tagokkal vagy hozzátartozóival valamilyen kapcsolatban álltak. Földesi-Szabó 2004. december és 2007. február között az alapítvány számláiról,
31 alkalommal összesen több mint egymilliárd forintot, illetve 62 ezer eurót vett fel készpénzben. Ezeket az alapítvány házipénztárába bevételezte. Az alapítvány házipénztárának záróegyenlege a nyomozás megindulásakor, 2007 áprilisában 936 millió forint volt. Ehhez képest a vámnyomozók az összeg töredékét, összesen 17 millió forintot találtak a házipénztárban. A főügyészség szerint Földesi-Szabó az alapítvány tulajdonát képező öszszesen 919 millió forintot a házi- pénztárból kivette, és azzal sajátjaként rendelkezett, azaz sikkasztott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.