Molnár Sándor nyugállományú ezredes, mestertűzszerész a honvédség hadihajós- és tűzszerészzászlóaljának volt parancsnoka aláírásával tegnap olyan levél érkezett szerkesztőségünkbe, amelyben a szerző a magyar tűzszerészek felkészítésének hiányosságaira hívja fel a figyelmet. A levélíró közlése szerint azért ragadott tollat, mert az egyik Afganisztánban elhunyt tűzszerész, Nemes Krisztián volt parancsnokaként ezt a kötelességének érezte. A szerző emlékeztet arra, hogy a kabuli nemzetközi repülőtér üzemeltetésére hazánk nemsokára új alakulatot küld Afganisztánba, és ebben a csapatban tizenegy tűzszerész is helyet kap majd. Az írás szerint ezeket a szakembereket hónapokig készítették fel a feladatra, miközben egyikük sem képes használni a honvédségnél rendszeresített távrobbantó, hatástalanító szerkezetet.
*
Hasonló gondok vannak a levél állításai szerint a nemzetközi tűzszerészgyakorlatban elterjedt robotokkal is, amelyek sokat segítenének, de a magyar missziónak összesen két ilyen berendezése van. A repülőtéren azonban egyik sem áll majd a katonáink rendelkezésére, mert egy gép vezetéstechnikai hiba miatt tönkrement, egy pedig Puli-Humriban lesz, a magyar tartományi újjáépítési csoportnál.
Lesújtó képet festett a szerkesztőségünkbe eljuttatott írás szerzője a tűzszerészek külföldi tanfolya-mairól is. Mint írja, ezeken „részt vett néhány kiválasztott, ám a gyatra nyelvtudás okán az ismeretek elsajátítása csak kérdéses szinten történt meg”. A levélíró szerint a miszsziós kiválasztásnál „a baráti társaságok élveznek elsőbbséget, és ennek végeredményeként a kiutazó tűzszerészek közt egy sem lesz, aki a hatályos NATO-normarendszer alapján elérné az angol nyelv középfokú ismeretének szintjét”.
„A Honvédelmi Minisztérium (HM) az alakulat parancsnokának legteljesebb egyetértése mellett készül kiküldeni tucatnyi angolul középfokon nem beszélő, hevenyészetten kiképzett, viszont egymás társaságát igencsak élvező katonát, akiknek esetleges balesetét köve-tően a döntéshozók – hasonlóan a jelenlegihez – értetlenül fognak állni” – teszi hozzá a levél szerzője, miközben egykori katonája, Nemes Krisztián emléke előtt fejezi ki tiszteletét.
A HM szóvivője személyeskedő rágalmaknak nevezte a volt tűzszerészparancsnok nevével szignált levelet.
Bocskai István tájékoztatása szerint a kabuli repülőtér üzemeltetéséhez kiküldött magyar tűzszerészek az ellenőrző-áteresztő pontok, ki- és beléptetőrendszerek biztonságos átvizsgálásában segítenek. Ezenkívül a repülőtér bővítésekor területmentesítési feladatokat látnak majd el. A feladataik tehát inkább hasonlók a hazai tűzszerészfeladatokhoz, mint az úgynevezett counter-EID tevékenységhez, vagyis a házilag készített robbanószerkezetek mentesítéséhez. A magyar tűzszerészek csoportot alkotva tevékenykednek, a tagok pedig egyenként képviselnek különböző szakterületeket. A specializációjuknak megfelelően a hazai felkészítésen túl Németországban és Spanyolországban kaptak egyedi tűzszerész-felkészítést, és ezeken a tanfolyamokon le sem tudtak volna vizsgázni, ha angolnyelv-tudásuk nem állna a megfelelő szinten. A kabuli repülőtéren ugyanakkor modern tűzszerészeszközök vannak, amelyeket a magyar katonák is használhatnak, de ezenfelül saját eszközöket is visznek magukkal a szakembereink – tette hozzá Bocskai. A szóvivő felháborítónak nevezte a levélíró azon megfogalmazását, hogy „baráti társaságok” mennek a tűzszerészek közül miszszióba. Kijelentette: természetesen a tűzszerészek között szoros bajtársi viszony van, de ez nem szempontja annak, kiket választanak ki az afganisztáni külszolgálatra.
A többség elítéli Magyar Pétert és a visszavonulását akarja