Államosítják vagy privatizálják az erdőket?

Nyolcezer hektárnyi erdőt adnak át az erdészeti részvénytársaságoktól a nemzeti parkok vagyonkezelésébe – jelentették be a Nemzeti Vagyonkezelő Tanács ülése után. A környezetvédelmi tárca közlése szerint ez csak az első lépés a védett erdők „államosításában”, a céljuk az, hogy további 150 ezer hektárnyi erdőterület kerüljön a parkokhoz. Szakértők azt gyanítják, az állami erdőgazdaságok társasági vagyonának és a fennmaradó 180 ezer hektárnyi tájvédelmi erdőnek az értékesítését készítik elő.

2008. 08. 28. 7:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Térítésmentesen, a terület fekvése szerint illetékes nemzeti parki igazgatóságok vagyonkezelésébe kerül az erdészetektől 7859 hektár védett és védelemre tervezett erdőterület vagyonkezelői joga – döntött a napokban a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács. A döntés ugyan csak a hazai, csaknem 900 ezer hektárnyi állami erdőterület kevesebb mint egy százalékát érinti, de Szabó Imre környezetvédelmi és vízügyi miniszter szerint komoly lépés a védett területek állami kezelésének megvalósulásában. A mintegy nyolcezer hektár átadása a magyarországi védett erdőterületek méretét (körülbelül 300 ezer hektár) tekintve is csak két-három százalékos területátadást jelent, ezért a szakemberek szerint legfeljebb PR-akciónak tekinthető. Szabó Imre azonban állítja: a vagyonkezelői jog átadása folytatódik, további 150 ezer hektár védett erdő, vagyis a teljes állományuk kerülhet a nemzeti parkokhoz.
A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVM) döntései azonban információink szerint több kérdést felvethetnek szakmai körökben. Az erdészeti részvénytársaságoknak azt a társasági vagyonrészét ugyanis, amely szervesen kapcsolódik a védett erdőkhöz, felajánlják megvételre a nemzeti parkoknak. Az állami pénzen épített utak, hidak, vadászházak értékét tehát az állami nemzeti parkoknak kell megvásárolniuk, a százszázalékos állami tulajdonban lévő erdészeti társaságoktól. Azt viszont csak találgatni lehet, hogy valójában milyen célt szolgál az állami vagyon különös vándorlása. Az is kérdés, hogy a nemzeti parkoknak lesz-e elegendő forrásuk az átvett erdők kezelésére, karbantartására. Hasonló aggodalmat keltett az erdészek körében az is, hogy a nemzeti parkok kezébe adni kívánt erdőterületeken kívül fennmaradó 180 ezer hektárnyi vadon, amely a tájvédelmi körzetekben zöldell, továbbra is az erdészeti zrt.-k vagyonkezelésében marad. Ennek sokak szerint az lehet az oka, hogy a cégeken keresztül az erdők privatizációját készítik elő. A nemzeti parkok vezetői azonban bíznak a természetvédelmi szakma és a civil szféra erejében, és azt remélik, hogy az erdők állami tulajdona fennmarad a tájvédelmi körzetekben is.
– Magyarországon minden megtörténhet, semmin sem csodálkoznánk, de reményeink szerint ezt a szakma nem engedheti meg – közölte lapunkkal Kárpáti László, a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság (FHNPI) vezetője. Az erdőmérnök szerint a természetvédelmi őrök megoldhatják a készletgazdálkodást az összes olyan erdőben, amely a nemzeti parkokhoz tartozik. A KVM a következő lépésként egyébként azt tervezi, hogy az Aggteleki és a Körös-Maros Nemzeti Park mellett az FHNPI területén lévő erdők átadását készíti elő. Ez további húszezer hektár átadását jelentheti.
A minisztérium sajtóosztálya felvetéseinkre közölte: a társasági vagyont valóban a nemzeti parkoknak kínálják fel megvételre, de ez egyelőre „néhány darab öreg erdészházat, csűrt és gazdasági épületet jelent, amelyek könyv szerinti értéke néhány millió forint”. Erdőprivatizációról szó sincs, a nemzeti parkok költségvetésében pedig rendelkezésre áll az új területeken folytatandó erdőgazdálkodás fedezete, így ez nem jelent érdemi költségnövekedést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.