Nem jelent számunkra cselekvési kötelezettséget, ha egy kamarai tagot bűncselekménnyel gyanúsítanak meg – nyilatkozta lapunknak Turán Zsolt, a Budapesti Igazságügyi Szakértői Kamara (BISZK) elnöke azzal összefüggésben, hogy szerdán a Budapesti Nyomozó Ügyészség vesztegetéssel gyanúsította meg G. Katalin igazságügyi elmeszakértőt. Az elnök elmondta, hogy a hatóságok hivatalosan csak akkor értesítik a kamarát, ha vádirat születik az ügyben. Ekkor felfüggesztik az érintett kamarai tagságát, majd ha olyan jogerős ítélet születik, amely miatt tagtársuk büntetett előéletűnek számít, törlik a névjegyzékből. A felfüggesztés egyébként azzal jár, hogy nem vállalhat felkérést a szakember – fejtette ki Turán, aki hozzátette: hasonló büntetőeljárás még egyik tag ellen sem indult.
Az elnök szerint visszás helyzetet teremt a törvény azzal, hogy már a vádemeléskor fel kell függeszteni az érintett szakértőt, holott ez például a bírák és az ügyészek esetében csak a jogerős ítélet kimondása után lehetséges. – Ezzel a törvény kiveszi a kamara kezéből a mérlegelés jogkörét – jelentette ki Turán Zsolt. Mivel azonban a szakértőket ritkán éri vád, ez csupán elvi gond.
A BISZK elnöke nem tud arról, hogy G. Katalin önként lemondott volna kamarai tagságáról. Felhívtuk az érintettet is, aki ügyvédjéhez irányított. Kérdésünkre, hogy visszaadta-e kamarai tagságát, azért elmondta, a nyomozó ügyészek biztosították arról, hogy tovább dolgozhat. Elismerte azt is, hogy vesztegetéssel gyanúsították meg. Egyebet azonban nem kívánt elmondani az ügyről. Magyar György, az elmeszakértő védője kijelentette, ügyfele senkitől nem kapott kenőpénzt azért a szakvéleményért, amit egyébként most is vállal. Azt a saját csapatával készítette legjobb szakmai tudása szerint. A véleményért hivatali számlát állított ki. A védő megjegyezte, G. Katalin az egyik legfoglalkoztatottabb szakértő, akit jórészt a hatóságok rendelnek ki. Ezért a védő nem tartja életszerűnek, hogy ügyfele kockáztassa szakmai hitelességét.
Ismert, a Budapesti Nyomozó Ügyészség a házi őrizetben lévő Tasnádi Pétert, az ügyében korábban eljáró ügyvédet, B. Józsefet, valamint az egykori vállalkozót közepesen beszámíthatatlannak nyilvánító igazságügyi szakértőt, G. Katalint vesztegetéssel gyanúsította meg szerdán. Az adatok szerint az egykori vállalkozó hárommillió forintot fizetett G. Katalinnak ügyvédjén keresztül a neki kedvező elmeszakértői vélemény elkészítéséért.
Orbán Viktor: Nagyüzem