Döntenünk kell a sorsunkról

A keresztény üzenetnek nem illúziókra van szüksége, hanem arra a reményre, amely a bibliai kijelentésben megfogalmazódik, és amelyet itt Szárszón az elkövetkező napok remélhetőleg megerősítenek – nyilatkozta lapunknak a magyar társadalom jelenlegi helyzetéről Bölcskei Gusztáv református püspök a Válaszutak metszéspontján című konferencia nyitónapján.

2008. 08. 21. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szárszói konferencia címe is arra utal, hogy válaszút előtt áll a magyar társadalom. Csakhogy nem látszanak azok az utak, amelyek valahonnan valahova vezetnének – fogalmazott lapunknak Bölcskei Gusztáv, a református egyház zsinatának lelkészi elnöke. Az 1943-as konferenciához történő visszakapcsolódás abban segíthet, hogy akkor is tudvalevő volt: csak Magyarország dönthet saját sorsáról. A nagyhatalmak sodrásában 1943 után viszont eldőltek a sorsok. – Ha mások döntenek is rólunk, ez mégsem jelentheti azt, hogy az ember felemeli a két kezét, és azt mondja: itt semmit sem lehet csinálni – hangsúlyozta Bölcskei.
A református püspök szerint 1943-ban több volt a remény, 1993-ban pedig az illúzió. – Mára elolvadtak az illúziók – vélekedett, majd így folytatta: a keresztény üzenetnek nem illúziókra van szüksége, hanem arra a reményre, amely a bibliai kijelentésben megfogalmazódik, és amelyet itt Szárszón a következő napok remélhetőleg megerősítenek. – Az „egyedül az Istené a dicsőség” azt jelenti, hogy az embereknek az e világi hatalmasságok, abszolútumok előtt nem szabad meghátrálniuk. Hiszünk Isten változhatatlan szeretetében és változni képes hűségében. Ezért hisszük azt, hogy ami ránk, a mi nemzedékünkre bízatott, azt nekünk kell megtennünk – mondta a református püspök.
A Soli Deo Gloria konferenciatelep Töltéssy Termében tartott nyitóbeszédében Bölcskei Gusztáv imponálóan sokszínűnek és rendkívül gazdagnak nevezte azt a kötetet, amelyben az 1992 és 2001 között tartott szárszói konferenciák előadásai olvashatók. – Miért van az, hogy Szárszóról mindig 1943 jut eszünkbe? – tette fel a kérdést. Majd válaszul Erdei Ferenc és Németh László akkori előadásait, a későbbi Soli Deo Gloria-konferenciák létjogosultságát meghatározónak nevezte. Ugyanakkor hangsúlyozta: az 1943-as konferencián elhangzottak továbbgondolása tekintetében az egyháznak és az államnak is van még adóssága. – A diagnózis után a terápia elmaradt – fogalmazott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.