Lesújtó képet fest a minisztériumok gazdálkodásáról az Állami Számvevőszék (ÁSZ) legutóbbi jelentése, amely a Fidesz olvasatában arról szól, hogy a Gyurcsány-kormány továbbra is pazarlóan és manipulatív módon költi el az adófizetők pénzét. Mádi László, az ellenzéki párt országgyűlési képviselője tegnapi sajtótájékoztatóján emlékeztetett: az ÁSZ-jelentés szerint a tárcák munkájában gyakran változnak a fontossági szempontok, hiányoznak a döntésekhez szükséges információk, hiányosak az ellenőrzések, nem definiálják az állami feladatokat, nem hangolják össze a hazai és uniós források tervezését a felhasználással.
Mádi László külön kiemelte, hogy a gazdasági tárca késve vagy egyáltalán nem szolgáltatott adatokat, így a számvevőszék csak részben tudta betölteni ellenőrző feladatát. – Összességében a költségvetési gazdálkodás fegyelmezettsége és hatékonysága semmit sem javult, továbbra is pazarló és manipulatív a kormány pénzköltési technikája – hangsúlyozta az ellenzéki képviselő, aki szerint olyan rossz a helyzet, hogy Kovács Árpád ÁSZ-elnök egy lapinterjúban sokatmondóan az itt a piros, hol a piroshoz hasonlította az állami költekezést.
Mádi László a miniszterelnök őszödi beszédére utalva kijelentette: Gyurcsány Ferenc hazudozása nem ért véget 2006 nyarán, továbbra is milliárdok folynak el elvtársak, haverok szakértői juttatásaira, valamint önfényezésre és propagandára.
Daróczi Dávid kormányszóvivő úgy reagált: ha a Fidesz valóban elkötelezett amellett, hogy átláthatóbbá tegyék az állami pénzek elköltésének szabályait, akkor nincs más dolga, mint támogatni Gyurcsány Ferenc erre vonatkozó javaslatait.
Kritika a korrupció miatt. Magyarországon nem megfelelően alkalmazzák a közbeszerzési törvényt és az üvegzsebprogramot – mutatott rá a Transparency International (TI) magyarországi tagozatának közleménye. A korrupció ellen küzdő nemzetközi szervezet szerint hiába született meg az üvegzsebtörvény 2003-ban, illetve az elektronikus információszabadságról szóló törvény 2005-ben, a jogszabályok végrehajtása mind a mai napig nem teljes körű, és a közzétételi gyakorlat sem minden esetben tükrözi a törvények szellemét. Úgy látják, a közbeszerzési rendszer hiányosságai miatt az állami és önkormányzati tenderek rejtik az egyik legmagasabb korrupciós kockázatot Magyarországon.
A TI szerint az államnak garantálnia kell, hogy az adófizetők pénzének felhasználása nyomon követhető legyen. Az átláthatósági szabályok nem teljes körű végrehajtása akadályt gördít a társadalmi kontroll elé, ami hosszú távon aláássa az állampolgárok bizalmát – olvasható a közleményben.
Napi balfék: Bud Spencer tanácsai a diszkójampinak