Kármentesítő a vádlottak padján

Adócsalás miatt emeltek vádat az ország legnagyobb környezeti kármentesítője, a székesfehérvári Terszol Kft. ügyvezetője ellen. M. Endre a vádirat szerint a Videoton FC Kft. ügyvezetőjeként közel 90 millió forinttal károsította meg az államot. Miközben M. Endre ellen eljárás folyik, a vállalkozó cége, a Terszol Kft. milliárdos megbízásokat nyert el veszélyes hulladékok elszállítására az államtól. Viniczai Tibor, Székesfehérvár MDF-es alpolgármestere a Terszol Kft. ügyvezetőjének adócsalási ügyében szintén a vádlottak padjára került.

2008. 08. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több eljárás is indult bűncselekmények elkövetésének gyanújával a milliárdos állami környezetvédelmi beruházásokat elnyerő Terszol Kft. ügyvezető igazgatója ellen – tudta meg lapunk. M. Endre ellen adócsalás, társadalombiztosítási csalás, számviteli rend megsértése és magánokirat-hamisítás miatt emeltek vádat.
A Terszol Kft. ügyvezetője a székesfehérvári labdarúgóklubot üzemeltető Videoton FC Kft. (jelenleg Fehérvár FC Kft.) egykori ügyvezetőjeként került a vádlottak padjára Viniczai Tiborral, Székesfehérvár MDF-es alpolgármesterével, az AMV Kft. képviselőjével együtt. Az egyébként kilenc személy ellen felhozott vádirat szerint a Fehérvár FC klubvezetése a játékosok igazolásainál követett el bűncselekményeket. A Terszol Kft. és AMV Kft. résztulajdonában álló Fehérvár FC Kft. ügyleteivel kapcsolatban még két eljárás van folyamatban. A székesfehérvári önkormányzat feljelentése alapján a vám- és pénzügyőrség nyomoz, a kft.-nél keletkezett pénztárhiány miatt pedig ismeretlen tettes ellen tettek feljelentést hűtlen kezelés gyanújával. A Terszol Kft. ügyvezetőjét lapzártánkig hiába kerestük az ügyben, Viniczai Tibort pedig azért nem értük el, mert jelenleg a szabadságát tölti.
M. Endre a vád szerint még 2002-ben követett el nagy értékű adócsalást, amikor a Videoton FC Kft. ügyvezetőjeként számos labdarúgó számára kifizetett munkabér összegét nem szerepeltette a társaság évi adóbevallásában, és utánuk a közterheket nem fizette be. Ezzel közel 90 millió forinttal csökkentette az állami költségvetés adóbevételét. Viniczait szintén adócsalással gyanúsítják, illetve azzal, hogy a székesfehérvári labdarúgó-egyesületet üzemeltető cég 2001-es könyvelésében nem a valóságos adatokat tüntette fel, megszegve a számviteli szabályokat.
A Fehérvár FC Kft. egyik résztulajdonosa, az adócsalással vádolt M. Endre érdekeltségébe tartozó Terszol Kft. nemrég 4,5 milliárd forintos állami megbízásban részesült egy konzorcium tagjaként. Mint arról beszámoltunk, a Terszol Kft. és a Geohidraterv Kft. társulása gázgyári salak eltávolítására vállalkozott Ürömön. Az üröm–csókavári bányaterület megtisztítására kiírt tenderre öszszesen kilenc pályázó jelentkezett, de végül két konzorcium adott be ajánlatot. A Terszol konzorciuma mellett a szintén nagy hulladékgazdálkodási tapasztalatokkal rendelkező Saubermacher Kft. által vezetett társulás volt a másik pályázó. Arra a kérdésre, hogy végül miért nem ők nyertek, az a hivatalos válasz, hogy jobb volt a pályázatuk, és nagyobb referenciával rendelkeznek. A kiírásban azonban olyan, jogilag értelmezhetetlen kitételek is szerepeltek, amelyeket végül kihasználhattak a győztesek. Laboda Gábor ürömi polgármestertől például megtudtuk, hogy az önkormányzat nem vett részt ugyan az elbírálásban, de a pályázóknak a kiírás szerint előnyös lett volna, ha útvonalengedélyért, illetve telephelyengedélyért folyamodnak a helyhatósághoz. Ezt azonban csak a Terszol Kft. tette meg. A Terszol az elmúlt években más pályázók elől alacsonyabb áraival, jobb dokumentációjával elnyerte szinte az összes nagy összegű kármentesítést, majd rendre „megfejelte” a vállalásait, mondván: a felmértnél nagyobb mennyiségű veszélyes hulladékot talált. A tervezett 1,8 milliárd forint helyett például hatmilliárdért takarította el a veszélyes hulladékot a budafoki barlanglakásokból, és a csepeli galvániszap eltakarításánál is talált többlethulladékot, de ennek elszállítását végül más cégre bízták.
Az M. Endre által vezetett Terszol Kft. érdekeltségébe tartozó cégek nemrég bekebelezték a székesfehérvári hulladékszállítást is, de a társaság részt vehetett azbesztmentesítési programokban, és egyik főszereplője volt a Nitrokémia balatonfűzfői üzemének állami milliárdokat felemésztő kármentesítésének is.
M. Endre, Viniczai Tibor és társai adócsalási ügyében szeptemberben tartják a következő tárgyalást – tudtuk meg Gieszné Boda Orsolyától, a Fehér Megyei Bíróság elnökhelyettesétől. A következő tárgyalási napokon a tanúmeghallgatások folynak, azt azonban még nem tudni, mikor lesz ítélethozatal a 2006 óta húzódó ügyben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.