Keletről Nyugatra – és vissza

Különleges ünnepségben lesz része annak, aki a hét végén Kunszentmiklós környékére látogat: a Kárpát-medence területéről több száz gyalogos és lovas baranta harcos, íjászok, táncosok, muzsikusok, kézművesek és a hagyományos gyógyászat mesterei sereglenek egybe Bösztörpusztán, hogy méltóképpen fogadják a Kazahsztánból érkező küldöttséget: a madjar törzs tagjait.

2008. 08. 18. 13:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Legalább akkora jelentőségű találkozónak ígérkezik a magyar barantamozgalom számára a háromnapos kiskunsági rendezvény, amekkora fontosságú lehet az a kazak–magyar kapcsolatok építésében. Már hónapok óta zajlanak az előkészületek, a pusztai tereprendezés, jurták, bemutató körletek kiépítése, egyeztetések a Kárpát-medence minden szegletéből érkező résztvevőkkel, hogy a Kazahsztánból ideutazó negyvenfős küldöttséget méltó körülmények fogadják. A szervezők szerint Magyarországon ez lesz minden idők legnagyobb hagyományőrző találkozója, amelyen összegyűlnek mindazok, akik a honfoglalást megelőző korszakot, annak harcművészetét, tárgyi, szellemi kultúráját próbálják feleleveníteni. Mint Bíró András Zsolt antropológus, az esemény egyik életre hívója kérdésünkre elmondja, erre a korra valóban büszkék lehetünk, hiszen ekkoriban őseink erősek voltak; jóllehet, fél Európa rettegte őket, de a hadi eredményekhez társult a műveltség, az ötvösművészet, a gyógyítás, a komplex természetkép és hitvilág is. Bíró hangsúlyozza, a lovas nomádok a maguk idejében magaskultúrát teremtettek, s a korai magyarság jelképrendszere, díszítő kultúrája páratlan Európában – ugyanakkor arról sem feledkezhetünk meg, hogy őseink kapcsolatrendszere egészen Belső-Ázsiáig vezet vissza.
Amint arról magunk is hírt adtunk, Bíró András Zsolt volt az, aki 2007-ben összetett genetikai vizsgálatok során kimutatta, hogy él Kazahsztánban olyan népcsoport, néhány ezer főről van szó, amelyik az Y-kromoszóma összehasonlító elemzése alapján igen közel áll a Kárpát-medencei magyarsághoz. Ez a törzs önmagát madjarnak (ejtsd: magyjar) nevezi, csodaszarvas legendái vannak, megemlékezik egy Nyugatra vándorolt törzselemről, és hagyományaiban számos további zavarba ejtő hasonlóságot mutat a magyarsággal. Tavaly e sorok írója is részese lehetett annak a szívszorító törzsi gyűlésnek, az évszázadok óta először megtartott madjar kurultájnak, amelyre hazánkból küldöttséget invitáltak a rokonaikat kereső kazakok. Az észak-kazahsztáni Torgaj mocsárvidéken sok ezer kilométerről gyűltek össze azok a madjarok, akik a cári és a szovjet terror következtében szóródtak szét Közép-Ázsiában.
Ezen a hét végén lehetőség adódik a nagyszerű kazahsztáni fogadtatás viszonzására. A hagyományos magyar harcmodort kutató-űző barantamozgalom teljes mellszélességgel állt az ügy mellé – tavaly is többek között ők képviselték hazánkat a kazak sztyeppen –, így a tervek szerint hatszáz barantás és kétszáz-háromszáz lovas hagyományőrző alkotja a magyarországi kurultáj zömét. Bösztörpusztán mától vasárnapig lesz harcművészeti bemutató, táncház, kézműves és hagyományos gyógyászati bemutató, birkózó verseny, holnap „1500 éve történt… magyar összefogás” címmel történelmi élőkép ezer résztvevővel; a madjar törzs küldöttségének és meghívóiknak ünnepélyes, nyilvános lakomája a „magyarok asztala”, amelyen Gergely István, azaz „Tiszti” székelyföldi plébános mond nyitó áldást, és amelyen a madjar törzs vezetői mondanak pohárköszöntőt – s vasárnap estig folytatódnak a hagyományőrző programok a törzs részvételével.
Kazahsztánban ma egyre nagyobb az érdeklődés a magyar– madjar kapcsolatok iránt, tavalyi látogatásakor a kazak elnök, Nurszultan Nazarbajev is hangsúlyozta, hogy „Európában nincs a kazakokhoz közelebb álló nép a kultúrát és a hagyományokat tekintve, mint a magyar”. Nem volna baj, ha a hivatalos Magyarország is felébredne, és komolyabban venné a felé nyújtott baráti jobbot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.