Kevés az újraélesztő a Balatonnál

A több mint száz balatoni strand közül mindössze háromnak van defibrillátora, pedig az újraélesztés szerepe rendkívül fontos bizonyos esetekben. Ezért is fektetnek erre különös hangsúlyt a vízimentő-képzésnél. A hazai állapotokat jellemzi, hogy száz, kórházon kívüli keringésmegállásból mindössze két-három embert sikerül visszahozni az életbe.

2008. 08. 21. 9:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több újraélesztési beavatkozásra volna szükség a Balatonnál is. A gyors észlelés és segélykérés, a korán megkezdett mellkasi kompresszió, közismertebb nevén szívmasszázs, a be-
fúvásos lélegeztetés, tehát a jól szervezett túlélési lánc ugyanis a kulcsa annak, hogy kevesebb haláleset történjen legnagyobb tavunknál – figyelmeztet Bagyó Sándor, a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálatának (VMSZ) elnöke. Csakhogy a Balatonnál alig akad olyan segítő ember, aki tisztában lenne az újraélesztés alapjaival. Jelenleg száz, kórházon kívüli keringésmegállásból mindössze két-három embert sikerül visszahozni az életbe. A Magyar Vöröskereszt nagyobb strandokra kihelyezett fiatal munkatársaihoz többnyire csak kisebb sérüléses panaszokkal fordulhatnak a fürdőzők.
A szakemberek szerint a laikus, az „utca embere” által megkezdett segítségnyújtásnak elsősorban az a célja, hogy a mentőautó megérkezéséig időt nyerjen a beteg számára.
A Balatonnál azért is aggasztó a helyzet, mert a VMSZ által kiképzett, alapszintű végzettségű, strandon dolgozó fiatalok száma alig haladja meg az ötvenet. A helyzetet tovább rontja, hogy defibrillátorból mindössze három van – kettő a déli parton, s egy az északin –, ráadásul üdülési szezonban a túlzsúfolt utakon időnként késve érkezik a mentőautó. Márpedig amíg nincs elegendő, újraélesztéshez értő személy és defibrillátor, addig a tónál bekövetkező keringés-megállásos esetek jelentősen rontják a hazai túlélési mutatókat – hangsúlyozza Bagyó Sándor.
A vízimentő-képzés elméleti és gyakorlati tananyagának 65 tesztkérdése közül 11 méri azt, hogy a tanfolyam hallgatói mennyire felkészültek az újraélesztési ismeretekből. A gyakorlati vizsgánál pedig kötelező feladatként be kell mutatni ennek a módját – tudtuk meg a szolgálat elnökétől. Hozzátette: a közelmúltban a vízimentők két fiatal munkatársa sikeresen újraélesztett a tó északi partján két beteget.
A hazai mentalitásra és állapotokra jellemző az is, hogy a szervezet új büszkesége, a rendkívül gazdagon felszerelt Rupert 32 típusú mentőhajó leltárában sem szerepel például defibrillátor. Holott a tíz és fél méter hosszú, három méter széles, ötven csomóval közlekedő vízi járművet ötvenmillió forintért vásárolta meg a Balaton Fejlesztési Tanács.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.