Idén két hónappal később nyitotta meg siófoki irodáját a Fehér Gyűrű Közhasznú Egyesület, amely már nem a szállodasoron bérelt helyiségben, hanem a városi rendőrkapitányságon várja a hozzá fordulókat.
Az elmúlt években harminckétezer magyar áldozat kereste fel az egyesület budapesti és vidéki kirendeltségeit jogi és pénzügyi segítség érdekében. A bajbajutottakat elsősorban az értékeiktől, gyakran az úti okmányaiktól fosztották meg, vagy más bűncselekmények sértettjévé váltak. A fővárosi, a veszprémi, a siófoki és a balatonfüredi iroda ajtaján 2002 májusa óta több mint háromezer külföldi is bekopogtatott. Közülük 1646-an kaptak hazautazási segélyt vagy útbaigazítást, és pénzt, hogy fel tudják keresni országuk budapesti nagykövetségét – sorolta az egyesület legfontosabb statisztikai adatait Siófokon Fügedi László.
Az üdülővárosi iroda vezetőjének állítása szerint az idén a puszta létüket veszélyezteti az állami támogatás drasztikus megvonása.
A 2002. évi összegnek ebben az évben ugyanis már csak a tizenhét százalékát kapták meg. Sajnálatosnak tartják, hogy miközben a Balatonnál alig csökken a bűncselekmények s ezzel együtt a üdülési szezon sértettjeinek vagy áldozatainak száma, két éve a balatonfüredi kirendeltségüket kellett bezárniuk. Az idén áprilisban pedig a veszprémit sem tudták kinyitni.
Kérdésünkre, hogy a rendőrség, illetve a Biztonságos Magyarországért Alapítvány miért fukarkodik a Fehér Gyűrű egyesület támogatásával, az ORFK-tól azt a választ kaptuk, hogy az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium (IRM) az idén tízmillió forintot juttatott az egyesületnek. Tavaly egy siófoki nemzetközi áldozatvédelmi konferencia megrendezéséhez járultak hozzá másfél millió forinttal.
Az IRM felügyelete alá tartozó megyeszékhelyi igazságügyi hiva-talok áldozatvédelmi szolgálatai 2007-ben 11 500 ügyben jártak el, s ezzel a sértettek öt százalékának nyújtottak segítséget. Az IRM és az Igazságügyi Hivatal kiemelten kezeli az áldozatok, ezen belül a külföldi áldozatok segítését – áll az ORFK sajtóosztályának lapunkhoz eljuttatott levelében.
A Balaton egyetlen Fehér Gyűrű-irodáját a siófoki és a zamárdi önkormányzat támogatása nélkül nem tudtuk volna megnyitni – állítja Fügedi László. Ugyanakkor fájlalja, hogy a déli part többi üdülőhelyének polgármesteri hivatalától nem kapnak pénzügyi segítséget. Balatonföldvár, Lelle és Fonyód önkormányzata azzal érvel: ők a Somogy Megyei Rendőr-főkapitányság szezonális bűnmegelőzési szolgálatainak működtetéséhez járulnak hozzá.
A bűncselekmények áldozatává vált honfitársaink és a hazánkban sértetté vált külföldiek 1990 óta együttesen 125 millió forint értékű segítséget kaptak – tudtuk meg
a szervezet siófoki vezetőjétől. Fügedi László elmondta: őket szezononként átlagosan három és félezer bajba jutott nyaraló keresi fel. Jórészt azok fordulnak hozzájuk, akiket úti okmányaikkal együtt megloptak a strandon vagy a bérelt nyaralójukban. Előfordul, hogy kocsijukat viszik el, és nincs mivel hazatérniük. A siófokiak 2002 májusától megközelítőleg negyvenegymillió forint értékű segélyben részesítették a bajbajutottakat, és együttesen százhetvenhét szállodai éjszakát „jártak ki” munkatársaik a fedél nélkül maradt károsultaknak.
A kormány takarékossági intézkedései és a folyamatosan csökkenő támogatások ellenére a Fehér Gyűrű Közhasznú Egyesület az ország több városában fogadja a segítségre szorulókat. Így Budapesten, Kecskeméten, Szegeden, Hatvanban, Füzesabonyban, Gyöngyösön, Balassagyarmaton kereshetik fel munkatársaikat a bajbajutottak.
Orbán Viktor telefonon beszélt Donald Trumppal