Lakodalmas bevonulás

Czinege Lajos honvédelmi miniszter utasítást ad a „Duna hadművelet” kidolgozására, amely alapján magyar katonákat küldenek a Felvidékre, Csehszlovákia lerohanására. A magyar katonák 1968. augusztus 20-án éjfélkor lépik át a határt, többek között 155 harckocsi és 99 harci repülőgép kíséretében. 14 óráig már el is érik az elfoglalandó városokat.

2008. 08. 26. 13:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hatalmas lakodalmat tartottak a felvidéki Csitáron 1968. augusztus 20-án. Éjfélkor az ifjú pár üdvösségére éppen a menyaszszonytánc pörgött a helyi bálteremben, amikor magyar katonák érkeztek a faluba, a Magyar Néphadsereg felderítő járőrének élesfegyverekkel felszerelt tagjai. A násznép örömittasan fogadta a régen látott „magyar vitéz urakat”, akiket azonnal meg is kínáltak pálinkával. A különös találkozás „levét” a magyar alakulat parancsnoka később meg is itta. Amikor kiderült, hogy alárendelt katonáival együtt mulatozott a felvidéki magyarokkal, a tiszti becsületbíróság elé állították, megfosztották rendfokozatától, és kirúgták a honvédségtől. A magyar katonák ugyanis megszállásra kaptak parancsot, de ezúttal nem az elcsatolt területek visszafoglalásának jegyében, hanem „szocialista barátaink” megsegítése címén.
Pataky Ivánnak, a Zalka Máté Katonai Műszaki Főiskola polgári védelem tanszéke akkori vezetőjének visszaemlékezése szerint a néphadsereg tisztjeit is csak 1968. augusztus 19-én kezdték tájékoztatni, az egyszerű, alacsonyabb rangú sorkatonák viszont 20-án délután értesültek arról, hogy valójában mi történik velük. A 8. gépkocsizó lövészhadosztály laktanyájában állománygyűlést hívtak össze, ahol felolvasták a parancsot. Ebben többek között az szerepelt, hogy azért vonulunk be Csehszlovákiába, mert „szocialista országba megyünk barátokat segíteni… A semlegeseket le kell fegyverezni, az ellenállókat pedig meg kell semmisíteni és foglyul kell ejteni…” Ez azt jelentette, hogy harcoló alakulatokat küldtünk egy szomszédos országba, amelyre a második világháború óta nem volt példa. Az arcokra kiült a félelemmel teli megdöbbenés. A katonákat még az sem nyugtatta meg, hogy a parancs értelmében csupán abban az esetben kellett tüzelniük, ha rájuk lőnek, vagyis provokáció történik. A katonák többsége ráadásul nemrég szabadult a sorkatonaság kötelékéből, még alig száradt meg a pecsét a leszerelő levelükön. Júniusban ugyan újoncbevonulás volt a néphadseregnél, de a frissen behívott katonák többsége még nem volt megfelelően kiképezve. A magyar vezérkar ezért kénytelen volt a háromezer újonc helyett tartalékosokat bevonultatni. A tartalékosok először azt hitték, a szokásos mozgósítási gyakorlatra hívták vissza őket. Sokan csak akkor ébredtek rá, hogy ezúttal nem gyakorlatról van szó, amikor nem sokkal éjfél előtt kiosztották számukra az éleslőszereket.
– Az első katonai lépéseket a Magyar Néphadsereg részéről Csehszlovákia megszállásában a határőrség tette meg – idézte föl az eseményeket lapunknak Pataky Iván, aki az idei évfordulóra könyvet is írt Csehszlovákia 1968-as megszállásáról. Az országos parancsnok augusztus 20-án 18 órakor kiadott intézkedésére az egyes, a kilences és a tízes határőrkerület, illetve a győri önálló zászlóalj a magyar és a szovjet csapatok határátlépése előtt 15 perccel lezárta az egész magyar–csehszlovák határt, leállította a hajóforgalmat, lefegyverezte a szolgálatban lévő csehszlovák határőröket, valamint a csendőrőrsök személyi állományát, megakadályozva minden híradó összeköttetést.
Ekkor lőtték meg a magyar megszállás egyetlen csehszlovák állampolgárságú sérültjét. A sors keserű fintora, hogy az illető magyar származású csendőr volt. Mácsai Józsefet ugyanis hiába szólították föl, hogy adja át a fegyverét, inkább szökni próbált, amikor egy magyar határőr rálőtt, és könnyebben megsebesítette.
A határőrakciókat követően indult meg a szovjet Déli Hadseregcsoport parancsnokának feladatmeghatározása szerint a Magyar Néphadsereg 8. gépkocsizó lövészhadosztálya. A megszállás első napján tíz helyőrséget kellett létrehoznia Nyitrán, Nagytapolcsányban, Szereden, Érsekújváron, Léván, Vágújhelyen, Pöstyénben, Galgócon, Nagykürtösön és Verebélyen. A katonáknak olyan, tízezer négyzetkilométernyi területet kellett elfoglalniuk, amelynek jelentős része magyarlakta volt.
Ellenállásra nem számíthattak, hiszen jelentősebb csehszlovák katonai erőt mindössze a lévai 64. harckocsiezred és a nagytapolcsányi páncélozott tüzérezred alkotott. Ezek az alakulatok sem voltak azonban feltöltve megfelelő számú katonával.
A magyar haderő a meglepetésre és az elrettentésre alapozta a terveit. Ennek megfelelően augusztus 21-én kora délutánra megszállta a kijelölt városokat, a félelemkeltéshez pedig felvonultatott 99 harci repülőgépet, két repülőszázadot. A gépek Pápáról és Szolnokról szálltak föl, de Mezőkövesden berendeztek a két századnak egy tábori repülőteret is. A szárazföldi erők középső csapata Ipolyságnál lépte át a határt, és Léva, Nyitra, Galgóc, Szered, Nagykürtös irányában haladt előre több lépcsőben. Először a nagy tűzerővel rendelkező, de mozgékony 31. harckocsizó és 22. tüzérezred tört előre a 93. páncéltörő ezred kíséretében. Őket követte a 33. gépkocsizó lövészezred a hadosztálytörzszsel és az egészségügyi zászlóaljjal. Szinte egyszerre indult útnak 31 darab T–54-es és 67 darab T–55-ös tank, 27 páncéltörő ágyú, 62 tarackágyú és aknavető, illetve hat darab sorozatvető. A jobbszárnyon a 14. gépesített lövészezred Balassagyarmatnál lépett csehszlovák területre Nagytapolcsány, Pöstyén és Vágújhely elfoglalására. Balról a 63. gépesített lövészezred lépett át a határon Letkésnél, hogy birtokba vegye Párkányt és Érsekújvárt.
– A hatalmas katonai erők felvonultatása Csehszlovákiában érthetetlen volt, és nem is érte el a célját – véli Pataky Iván. A szovjet vezetés ugyanis tévesen a magyar 1956-os forradalomhoz hasonló eseménysort vizionált: ellenállásra, a Dubcek-vezetés megtörésére és leváltására, a „régi elvtársak átállására”, azonnali teljes politikai átrendeződésre számított. Ellenállást azonban a csehszlovák politikai vezetés megfontolt utasítása nyomán senki sem tanúsított. A magyar megszállók valamennyi ezrede már augusztus 21-én 14 óráig elérte a tervek szerint részére kijelölt várost. Lefegyverezni mindössze a vágújhelyi híradó tiszti iskola állományát kellett, a többi csehszlovák alakulatnál elég volt a fegyver- és lőszerraktárak őrzésének átvétele és az állomány ellenőrzése.
Nem jöttek be a szovjetek számításai a régi politikai gárdával sem. Akiknek a jelentkezését várták, sehol sem voltak, az összegyűjtött városi vezetők pedig semmire sem voltak hajlandók. Sőt azt hajtogatták: „önök a megszállók, önöknél van a fegyver, csak a parancsnokkal tárgyalunk, csak a parancsoknak engedelmeskedünk”. Kijelentették azt is: kizárólag a közrend fenntartásában és az egészségügyi ellátásban működnek közre, minden másban csak a törvényes csehszlovák kormánynak engedelmeskednek.
A helyi lakosság is az ellenállásnak a passzív formáit választotta. Állandósultak a békés tüntetések, a helyiek kora reggeltől szinte mindenütt kivonultak az utcákra demonstrálni. A hangulat élesen szovjet- és magyarellenes volt, a helységek házfalait elborították a feliratok. A szlovákok lakta területeken durva jelszavak is fölkerültek a homlokzatokra, amelyeken a magyarokat fasisztáknak és cigányoknak nevezték.
A tüntetések békés jellegét mutatja az is, hogy a magyar katonáknak mindössze két esetben kellett a levegőbe lőniük. Az egyik alkalommal Nyitrán tüzeltek, ahol a tömeg szétoszlott. A második esetben Érsekújváron kellett kimenekíteni egy tisztet a tüntetők gyűrűjéből. Pataky Iván kutatásai szerint itt már nagyobb veszéllyel járt volna, ha a megszállók a városban maradnak. A sortűz ugyanis a helyi katolikus templom tornyát is eltalálta, ami az embereket felbőszítette. A magyar katonák ezért kénytelenek voltak kivonulni Érsekújvárról, és gyűrűbe vonni a várost. Az érsekújvári események miatt a magyar vezérkar a helyszínre küldött egy 500 fős karhatalmista alakulatot is, gumibotokkal és vízágyúkkal felszerelve, teljesen fölöslegesen.
Egy másik formája volt a passzív ellenállásnak az úgynevezett rádióháború, amely jellegzetesen csehszlovák találmány, és az 1968-as beavatkozáshoz köthető. Ez azt jelentette, hogy augusztus 21-től több tucat illegális rádióadót hoztak létre a helyiek a megszállt térségben, és ezzel az őrületbe kergették a magyar felderítést. A kalózadók ugyanis sokszor előbb jelentettek a magyar járőrözésekről, mint a magyar katonák a parancsnokaiknak.
A mai napig vitatkoznak azon a történészek, hogy valójában mi volt az eredeti célja Csehszlovákia 1968-as lerohanásának, és a katonai akció mikor kezdődött. Ezek a kérdések nemrég éles szócsatát váltottak ki a szakértőkből a Hadtörténeti Intézet és Múzeum konferenciáján is. Abban azonban egyetértettek a szakemberek, hogy a Szovjetunió mindenképpen meg akarta szállni északi szomszédunkat, függetlenül a Dubcek-féle politikai átrendeződés veszélyétől.
Az egyetlen olyan terület ugyanis, ahol még nem állomásoztak szovjet katonák, Csehország volt, amelynek nyugati része Németországhoz, déli része pedig Ausztriához csatlakozik, vagyis kaput nyit a nyugati államok felé. Az pedig régi katonai stratégiai tétel, hogy akié a cseh erdő (Sumava), azé a német alföld, vagyis haderejével szinte akadálytalanul vonulhat be a Rajnáig. Nem véletlen tehát az sem, hogy a szovjetek vezetésével „Sumava” néven szerveztek hadgyakorlatot Csehszlovákiában a Dubcek-korszakban. A közös katonai gyakorlat címén már júniusban 14 ezer szovjet katona menetelhetett be csehszlovák területre. A „Sumava” hadgyakorlatot a szovjet vezetés addig húzta-halasztotta, amíg csak lehetett, vagyis ez volt a főpróbája a katonai megszállásnak. A Csehszlovákiába így betelepült katonákat feltehetőleg nem akarták kivonni, a trójai faló szerepét töltötték be az 1968-as katonai bevonulásban.
Ezt mutatja az is, hogy a közös gyakorlatot július 3-ra kellett volna befejezni, de még a hónap végén is tartózkodtak szovjet katonák a gyakorlótereken. A gyakorlatot vezető Jakubovszki marsall össze is veszett az egész csehszlovák vezérkarral, mert a szovjetek háromezer katonát akartak a térségben hagyni, arra hivatkozva, hogy a kivonuláshoz technikai nagyjavításokat kell végrehajtani. A csehszlovák vezérkari főnök viszont felajánlotta a saját javítókapacitását, csak vonják ki a szovjet alakulatokat.
A szakértő szerint a katonai tervezés szintjén már a hadgyakorlat előtti hónapokban, tavasszal minden eldőlt. A szovjet vezérkar ugyanis áprilisban kapott parancsot a tervezésre, és ezekben az elképzelésekben már számoltak egy magyar hadosztállyal a „csehszlovák kérdés rendezésére”.
Csehszlovákia magyar megszállása alatt négy magyar katona halt meg. A hivatalos dokumentumok szerint egy katonánk „szerelmi öngyilkosságot” követett el, egy tiszt szívinfarktust kapott, a felderítő századnál pedig „fegyverbaleset” történt. Ezekről az esetekről többet nem lehet tudni. A negyedik halálról szóló jelentés szerint: „Átkelve az Ipoly hídján a harckocsik egy ideig a folyó melletti füves töltésen haladtak. A hajnali harmattól nedves, csúszós füvön egy harckocsi megcsúszott. Tornyában Bogáth József tartalékos alhadnagy, hk.-szakaszparancsnok állva, abból félig kibújva vezette szakaszát. A harckocsi leesett a töltésről és fölborult. Bogáth alhadnagy a hk. alá került és meghalt.” A magyar beavatkozásnak tehát annak ellenére, hogy az októberi kivonulásunkig nem történtek jelentős harci cselekmények, voltak áldozatai. A legnagyobb hátulütője azonban inkább az volt, hogy évtizedekre kivívtuk északi szomszédaink ez esetben jogos utálatát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.